Live
Archív
iSekunda
mReportér

Analýzy a trendy

Premiéra: štvrtok 21:30 | Repríza: piatok 15:30

Archív relácie

analyzy.jpg
Analýzy a trendy

Výzvy bankového sektora

Finančný sektor zostal počas pandémie nielen stabilný, ale aj pomohol k rýchlemu ekonomickému oživeniu. V aktuálnej správe to konštatuje Národná banka Slovenska. Napriek tomu ale musia banky čeliť viacerým výzvam, napríklad čoraz väčšie percento klientov sa zadlžuje tak, že budú splácať hypotéky aj na dôchodku, čo predstavuje riziko. V relácii sme diskutovali so Štefanom Rychtárikom, vedúcim oddelenia finančnej stability a analýz NBS.

Odborníci o zvyšovaní výdavkov
Analýzy a trendy

Odborníci o zvyšovaní výdavkov

Návrh na výrazné zvýšenie výdavkov štátu a tým aj zadlženie Slovenska spôsobil ďalšiu roztržku v koalícii. Zasadnutie parlamentu je prerušené, vládne strany Sloboda a solidarita a Obyčajní ľudia hľadajú kompromis. Čo si však o návrhu myslia odborníci na verejné financie? Ako hodnotia vládu z pohľadu hospodárenia so zdrojmi v čase koronakrízy? Na to sme sa pozreli s našimi hosťami. V relácii diskutovali Peter Goliaš, riaditeľ inštitútu INEKO a Ján Tóth, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Platobný terminál v mobile
Analýzy a trendy

Platobný terminál v mobile

Inovácie v bankovníctve sú u väčšiny klientov mimoriadne obľúbené, pretože dokážu výrazne uľahčiť život. Vďaka internetbankingu, platobným kartám, platbám mobilom aj ďalších možnostiam narábame s financiami oveľa jednoduchšie ako kedysi. Teraz prichádza na Slovensko ďalšia novinka. Platobné terminály v mobile. O tejto téme sme hovorili s členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne Norbertom Hovančákom.

Prepúšťanie 65 ročných
Analýzy a trendy

Prepúšťanie 65 ročných

Na Slovensku si privyrába popri poberaní starobného dôchodku približne 140 tisíc seniorov, ich počet dlhodobo rastie. Tento trend však môže brániť mladým uplatniť sa na trhu práce, vláda preto dala možnosť zamestnávateľom prepustiť zamestnanca, ak dovŕši vek 65 rokov a získa nárok na starobný dôchodok. Je to diskriminačné alebo správne riešenie? Pýtali sme sa Vladimíra Baláža z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied a Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti.

strana 1 / 21