Live
Archív
iSekunda
mReportér
upozornenia

V politike

Premiéra: NE 11:00 | Repríza: NE 20:00, PO 13:00

Archív relácie

V-POLITIKE-DEBATA-ESTOK-MAJERSKY
V politike

Aktuálna politická situácia/Reakcie na prieskum verejnej mienky/Policajným odborom došla trpezlivosť

V relácii V politike diskutovali Milan Majerský (KDH) a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Témami boli zrušenie RTVS, politika Hlasu po zmene predsedu, vyšetrovanie atentátu či pandémie a celkové aktuálne dianie v politike. Priniesli sme vám aj exkluzívny prieskum preferencií politických strán a dôveryhodnosti politikov po inaugurácii Petra Pellegriniho.

v politike kaiňák šimečka
V politike

Z. Čaputovú strieda P. Pellegrini / Lex atentát: Bezpečnosť vs. ústavnosť

Slovensko má nového prezidenta. V poradí šiestou hlavou štátu sa stal Peter Pellegrini, v prezidentskom úrade vystriedal Zuzanu Čaputovú. Medzi svoje hodnoty zaradil štát, národ, rodinu a človeka. V politike sme sa rozprávali o tom, akým prezidentom bude a nakoľko sa mu podarí odstrihnúť sa od straníckej politiky, či lex atentát pomôže bezpečnosti alebo potichu zavádza tvrdšiu ruku štátu, samit o Ukrajine, ale aj poslanie našich migov. O témach diskutoval Robert Kaliňák a Michal Šimečka.

20240609- V Politike
V politike

Odhady naznačujú víťazstvo PS

Slováci odvolili vo voľbách do európskeho parlamentu. Objavujú sa nepotvrdené informácie, že o víťazovi sa rozhodne medzi Smerom a Pskom. Podľa neoficiálnych výsledkov by PS malo získať 6 mandátov, Smer 5, Republika 2 a KDH s Hlasom po jednom. Ak by sa tieto informácie potvrdili tak mimo europarlamentu by zostala SASka s Richardom Sulíkom, či Andrej Danko a SNS, rovnako aj mimoparlamentný Demokrati a Maďarská aliancia. Prepad oproti prieskumom by zaznamenal HLAS. 15 mandátov prislúchajúcich Slovensku v 720 člennom europarlamente by si tak rozdelilo 5 strán. Oficiálne výsledky zverejní volebná komisia ale až dnes o 11 večer pretože v priebehu dňa sa hlasuje ešte v 20tich krajinách únie, ostatné krajiny už majú hlasovanie za sebou. Taliansko bude dnes poslednou krajinou, kde sa volebné miestnosti zatvoria o 23:00. Nové zloženie europarlamentu naznačí akou cestou sa bude uberať politika Európskej únie na najbližších 5 rokov. Prieskumy vo viacerých krajinách únie naznačovali nárast krajnej pravice. U nás doma tretie voľby v priebehu trištvrte roka určia či v priamom aj nepriamom súboji Smeru a PSka bude stav 3:0 alebo 2:1. Pozornosť sa sústredí aj na to ako sa koalícia vysporiada s ambíciami Andreja Danka na post predsedu parlamentu, ak ho jeho voliči neposunú do Bruselu. Poslancov u nás doma, čaká ešte posledná júnová schôdza pred letnými prázdninami, prerokovať by mali okolo 120 bodov, mimo iného aj prezidentkou vetovaný zákon o Fonde na podporu umenia. V štúdiu sme privítali Tibora Gašpara a Martina Dubéciho.

v politikr
V politike

Čo všetko si prichystali?

Vďaka Európskej únii môžeme žiť a pracovať, kde chceme. Totálne sme však podcenili investície do vzdelania. Najmä posledný týždeň ukázal, že je to viac než potrebné. Veď niekto tvrdí, že guľatosť Zeme nie je podložená. Podľa tejto logiky by sme mali pýtať aj iné otázky. Hosťami relácie V politike boli poslanci parlamentu Lucia Plaváková (PS), Richard Glück (Smer-SD), Samuel Migaľ (Hlas-SD) a Marián Čaučík (KDH).

20240324- V politike
V politike

Čo nás ešte čaká?

Prvé kolo máme za sebou. A prinieslo aj prekvapenia. Prekvapila pomerne vysoká účasť. S 52-oma percentami išlo o druhú najvyššiu v histórii priamej voľby prezidenta. Ak to však otočíme, necelá polovica voličov zostala doma. Prekvapili aj výsledky. Prvé kolo vyhral Ivan Korčok nad Petrom Pellegrinim s 5-percentným náskokom. Ani to však nič neznamená. Definitívne sa rozhodne v druhom kole. A tam môže všetko vyzerať inak. Zaváži aj to, ako sa rozhodnú voliči Štefana Harabina. Či sa dokážu premôcť a hodia svoj hlas z ich pohľadu až príliš liberálnemu kandidátovi. A dôležité bude aj to, ako zareagujú voliči maďarskej národnosti. Či budú počúvať stranícky hlas Krisztiána Forróa a Györgya Gyimesiho alebo sa rozhodnú podľa svojho vedomia a svedomia. A zabudnúť netreba ani na to, čo všetko sa ešte vytiahne v kampani a ako budú úradovať trollovia a dezinformácie. Ale nech to už bude Ivan Korčok alebo Peter Pellegrini, jedno je isté: nový prezident bude z Banskej Bystrice. Po prvý raz v histórii Slovenskej republiky. Vitajte V politike.

v politike
V politike

Koalícia verzus opozícia

Od piatka platí veľká novela trestných kódexov. Nie však úplne všetko, Ústavný súd pozastavil účinnosť viacerých paragrafov. Tá v stredu definitívne skončí. Erik Tomáš avizoval nálet na dlhodobo nezamestnaných. Štát ich chce aj za finančnej pomoci dostať do zamestnania. Nálet urobil aj Andrej Danko, cieľom sa stala RTVS. Cez víkend sa konali aj snemy politických strán, kde sa volilo nové vedenie. V KDH predseda zostáva rovnaký. Na ďalšie 4 roky ním bude Milan Majerský. V SAS dochádza po 15-tich rokoch k zmene. Novým predsedom strany sa stal Branislav Gröhling. Ani v prezidentských voľbách v Rusku nemá Vladimír Putin vážneho protikandidáta a očakáva sa. že po 5- krát získa svoj mandát. O témach sme sa rozprávali s Erikom Tomášom a Martinou Holečkovou.

v politike
V politike

A teraz ako ďalej?

Mladí na Slovensku síce vedia v skupinách na sociálnych sieťach preposielať fotky a videá, no čítať s porozumením a interpretovať texty absolútne nezvládajú. U mládeže sa nezhoršila iba ich vedomostná úroveň, ale aj ich čitateľská gramotnosť. Slovenská mládež nečíta a ani nerozumie prečítanému. Schopnosť komunikácie mladých sa obmedzila už iba na spomínané preposielanie fotiek a videí. Na hrozivé výsledky upozornili tento týždeň v rozhovore pre denník SME dve výskumníčky, ktoré sa čitateľskej gramotnosti venujú roky. O téme sme sa rozprávali s Tiborom Gašparom, Samuelom Migáľom, Branislavom Gröhlingom a Zuzanou Števulovou.

strana 1 / 27
<< júl 2024
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31