Live
Archív
iSekunda
mReportér

V politike

Premiéra: NE 11:00 | Repríza: NE 20:00, PO 13:00

Archív relácie

20240324- V politike
V politike

Čo nás ešte čaká?

Prvé kolo máme za sebou. A prinieslo aj prekvapenia. Prekvapila pomerne vysoká účasť. S 52-oma percentami išlo o druhú najvyššiu v histórii priamej voľby prezidenta. Ak to však otočíme, necelá polovica voličov zostala doma. Prekvapili aj výsledky. Prvé kolo vyhral Ivan Korčok nad Petrom Pellegrinim s 5-percentným náskokom. Ani to však nič neznamená. Definitívne sa rozhodne v druhom kole. A tam môže všetko vyzerať inak. Zaváži aj to, ako sa rozhodnú voliči Štefana Harabina. Či sa dokážu premôcť a hodia svoj hlas z ich pohľadu až príliš liberálnemu kandidátovi. A dôležité bude aj to, ako zareagujú voliči maďarskej národnosti. Či budú počúvať stranícky hlas Krisztiána Forróa a Györgya Gyimesiho alebo sa rozhodnú podľa svojho vedomia a svedomia. A zabudnúť netreba ani na to, čo všetko sa ešte vytiahne v kampani a ako budú úradovať trollovia a dezinformácie. Ale nech to už bude Ivan Korčok alebo Peter Pellegrini, jedno je isté: nový prezident bude z Banskej Bystrice. Po prvý raz v histórii Slovenskej republiky. Vitajte V politike.

v politike
V politike

Koalícia verzus opozícia

Od piatka platí veľká novela trestných kódexov. Nie však úplne všetko, Ústavný súd pozastavil účinnosť viacerých paragrafov. Tá v stredu definitívne skončí. Erik Tomáš avizoval nálet na dlhodobo nezamestnaných. Štát ich chce aj za finančnej pomoci dostať do zamestnania. Nálet urobil aj Andrej Danko, cieľom sa stala RTVS. Cez víkend sa konali aj snemy politických strán, kde sa volilo nové vedenie. V KDH predseda zostáva rovnaký. Na ďalšie 4 roky ním bude Milan Majerský. V SAS dochádza po 15-tich rokoch k zmene. Novým predsedom strany sa stal Branislav Gröhling. Ani v prezidentských voľbách v Rusku nemá Vladimír Putin vážneho protikandidáta a očakáva sa. že po 5- krát získa svoj mandát. O témach sme sa rozprávali s Erikom Tomášom a Martinou Holečkovou.

v politike
V politike

A teraz ako ďalej?

Mladí na Slovensku síce vedia v skupinách na sociálnych sieťach preposielať fotky a videá, no čítať s porozumením a interpretovať texty absolútne nezvládajú. U mládeže sa nezhoršila iba ich vedomostná úroveň, ale aj ich čitateľská gramotnosť. Slovenská mládež nečíta a ani nerozumie prečítanému. Schopnosť komunikácie mladých sa obmedzila už iba na spomínané preposielanie fotiek a videí. Na hrozivé výsledky upozornili tento týždeň v rozhovore pre denník SME dve výskumníčky, ktoré sa čitateľskej gramotnosti venujú roky. O téme sme sa rozprávali s Tiborom Gašparom, Samuelom Migáľom, Branislavom Gröhlingom a Zuzanou Števulovou.

V politike Šutaj Eštok, Krúpa
V politike

Opozičná politika a kroky vlády

Najrozšírenejší mýtus o Slovákoch je, že sú pohostinní, príjemní a holubičí. No, a potom je tu realita, že sme závistliví a riadime sa mottom, keď mi zdochne koza, nech susedovi dve. Dobre nás to v tom socializme naučili, že každý musí mať narovnako, hoci ani to nebola pravda. Potom sa čudujeme, že mladí odchádzajú, že si nevieme udržať expertov, a že veda, výskum či inovácie sa dejú všade inde len nie na Slovensku. Dokedy si budeme vyháňať ľudí, lebo ich nedokážeme zaplatiť? O téme diskutovali Matúš Šutaj Eštok a Juraj Krúpa.

20240121- V politike
V politike

Brusel vs. Bratislava

Slovensko sa opäť raz ukázalo ako dobrá krajina pre život. Katastrofálne podmienky v reedukačných centrách je ďalší škandál, ktorý ukazuje ako sa Slovenská republika stará o občanov. Pritom to nie je nič nové. Zlú situáciu opisovala už správa pre poslancov pred 10 rokmi. Len naši politici zjavne nemali čas. Tí, ktorí vtedy vládli, mali iné starosti: ako zabezpečiť zvolenie medzičasom odsúdeného korupčníka Dušana Kováčika po druhýkrát za špeciálneho prokurátora, aby zabezpečil nulové vyšetrovanie čohokoľvek. A ani garnitúra po nich nemala čas. Veď bolo treba neustále riešiť hádky, zákaz interrupcií či nedeľného predaja. A ani po 10 rokoch to nevyzerá nádejne. Celá energia sa sústredí na záchranu vlastných zadkov či zaistenie si teplých miestečiek. A tak sme sa prepracovali na jednu z najchudobnejších krajín Únie, naši mladí sa prepadávajú vo vedomostiach a kto môže, radšej zdrhne. Ale novodobí Che Guevarovia nás budú presviedčať, že cestou je naša svojstojnosť. Pritom tento štát nevie bez eurofondov zabezpečiť svojim občanom ani len ten splachovací záchod napojený na kanalizáciu.

kolikova-susko2
V politike

Stane sa Slovensko rajom pre...?

Kedysi sme s obdivom hľadeli na Věru Čáslavskú. Československú gymnastku, ktorá na olympiáde v Mexiku okrem štyroch zlatých a dvoch strieborných písala aj inú históriu. Tlieskali sme Věre Čáslavskej, keď ostentatívne sklonila hlavu počas sovietskej hymny na protest proti okupácii Československa. Po obsadení našej krajiny ruskými vojskami našla odvahu postaviť sa proti okupácii. Dnes nás naši ústavní činitelia presviedčajú, že máme tlieskať Julovi Hudáčkovi. Ten si na rozdiel od Čáslavskej si okupáciu nevšimol a zostal hrať v KHL. Tiež vyjadril svoj názor. No a teraz sa čuduje, že sa nájdu ľudia, ktorým jeho odvrátenie zraku od zabíjania ľudí na Ukrajine prekáža. Veď no a čo. Premiér a predseda parlamentu sa mu za všetkých ospravedlnili. Rovnako ako v prípade útoku semaforu na auto podpredsedu parlamentu. Vodič milión by po úteku z miesta činu skončil bez vodičáku a riešil opletačky s políciou. Ale aj v tomto prípade sme sa dočkali relativizácie skutku. Ako nám oznámil premiér, ide o normálny ľudský príbeh a nie o vážnu vec. Veď no a čo.

IMG_2233.jpg
V politike

Quo vadis, Slovensko...?

Slováci si nevedia predstaviť svoju budúcnosť mimo Európskej únie. Také sú výsledky najnovšieho národného Eurobarometra, ktorý skúmal nálady koncom októbra a začiatkom novembra. S budúcnosťou našej krajiny mimo EÚ nesúhlasí sedem z desiatich občanov Slovenska – teda takmer 70%, čo je o 4 percentá viac ako na jar tohto roka. Pre občanov Slovenska totiž Európska únia znamená predovšetkým mier, garanciu dodržiavania ľudských práv a demokracie. Slováci si nevedia predstaviť, že by nemohli cestovať, študovať a pracovať kdekoľvek v únii. A čo trápi občanov Slovenska? Rastúce ceny, inflácia a náklady na život. Za jeden z dvoch problémov ho vybrala takmer polovica krajiny. A čo je urgentnou témou našich politikov? Nie vysoké ceny potravín, ale rušenie špeciálnej prokuratúry či znižovanie trestov za ekonomické trestné činy. V politike diskutoval predseda vlády SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico.

v politike
V politike

Čo všetko nám prichystali?/ Kto z koho v koalícii?

Slovensko otupieva. Teraz to máme oficiálne aj na papieri. V medzinárodnej štúdii OECD skúmali vedomosti a zručnosti našich 15-ročných žiakov z matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti. A výsledok? Kým ešte v roku 2018 patrili vedomosti Slovákov medzi priemerné, tak teraz sme skončili pod priemerom. Naša mládeže sa prepadla do rizikovej skupiny, nedosahuje ani základnú úroveň zručností a vedomostí. Minister školstva hovorí o národnej tragédii, slovenská vlajka počas prezentácie výsledkov v Paríži slúžila ako ukážka zlyhania vzdelávacieho systému. V politike diskutovali Denisa Saková, ministerka hospodárstva a Lucia Plaváková, poslankyňa NR SR.

20231126- V politike
V politike

Kto z koho na Slovensku?

Už druhý týždeň sú novinári v parlamente ako sliepky v zlom klietkovom chove. Svoju prácu môžu robiť buď v presklenej knižnici alebo v tlačovkovej miestnosti. Na obrazovkách dochádza k bizarným záberom, keď môžete vidieť naraz niekoľko redaktorov aj z konkurenčných televízii tlačiacich sa v jednom zábere. Takéto výsledky nám priniesli opatrenia šéfa parlamentu Petra Pellegriniho. Urobil tak na základe nevhodného správania sa Igora Matoviča. A nemieni to zmeniť, kým hnutie nebude garantovať, že sa jeho predseda nebude ďalej takto správať.

v politike
V politike

Čo všetko pre nás chystajú?

Tak sme teda zatočili s tou Európskou úniou. Teatrálne sme dali dole jej vlajku. Gesto, ktoré nám doteraz predvádzali politici skôr na hrane politického spektra. Bez eurofondov by naši politici mohli byť len ťažšie zapletení a profitovať zo škandálov ako boli emisie, skládky, sociálne podniky, agrodotácie či IT investície. A bez Európskej únie by len ťažko mohli niektorí naši národní politici bývať v Rakúsku a mať plné ústa národovectva. A bez únie by len ťažko stranícke kolegyne a kolegovia podpredsedu parlamentu mohli poberať 10-tisícové platy v europarlamente. O téme sme sa rozprávali Erikom Tomášom a Mariánom Viskupičom.

strana 1 / 27