Live
Archív
Podcast
iSekunda

Pozrime sa na to

Premiéra: PI 20:00 | Repríza: PI 23:30, SO 12:30

Archív relácie

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Sme agresívnejší a násilnejší?

V poslednom období sme svedkami mnohých prejavov agresie a násilia. Slovného, fyzického či kyber útokov. Násilia je akosi veľa a naraz. Otázka ale znie, z čoho to pramení. Vieme tomu zabrániť, vieme sa voči tomu brániť a nepodľahnúť? Pozrime sa na to so sociologičkou Silviou Porubänovou. forenzným psychológom Martinom Gronským, bezpečnostným analytikom Radovanom Bránikom a školskou psychologičkou Michaelou Artemiou.

20231027- Pozrime sa na to
Pozrime sa na to

Zvládne svet dva vojnové konflikty?

Zvládne Európa a svet dva vojnové konflikty? Sú všetci Palestínčania zodpovední za útoky a vraždy teroristického hnutia Hamas? Prečo v prípade vojny na Ukrajine a na Blízkom východe nepočujeme hovoriť o prímerí. Diskutovali o tom: -Kamil Kandalaft, palestínsko-slovenský aktivista -Tomáš Alner, slovensko-izraelský bezpečnostný analytik -Peter Švec, bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva, ICEJ -Vojtech Boháč, šéfredaktor portálu VOXPOT -Július Lörincz, bývalý diplomat, publicista

20231013 Pozrime sa na to
Pozrime sa na to

Zásadná reforma samospráv

Hovorí sa o nej roky, zrealizovaná zatiaľ nebola. Reč je o reforme verejnej správy. Obce, mestá aj župy majú v požiadavkách jasno - chcú viac peňazí, viac právomocí. Otázka ale znie - ako? V tom úplne jasno všetky strany nemajú. O tom, či sa bude naďalej o takmer všetkom rozhodovať v hlavnom meste budeme diskutovať v relácii Pozrime sa na to. Hosťami boli Jana Červenáková, výkonná viceprezidentka Únie miest Slovenska, Daniel Klimovský, expert na verejnú správu, Martin Chren, podpredseda Komory miest ZMOS, starosta Ružinova a Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

pozrime sa na to
Pozrime sa na to

Čo budeme robiť s migrantmi?

Mestá a obce v blízkosti hraníc zaplavili nelegálni migranti. Spôsobia hraničné kontroly, že u nás títo ľudia uviaznu? Sú na to obce a mestá pripravené? Vraciame ich do krajín, odkiaľ k nám prišli? Diskutovali o tom Dušan Drbohlav, Katedra soc. geografie na Prírodoved. fakulte v Prahe, Damián Imre, viceprezident Policajného zboru, Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska, Ján Orlovský, riaditeľ migračného úradu MV SR, Radovan Bránik, bezpečnostný analytik a Miroslav Michaľák (KDH), starosta obce Tatranská Javorina.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Kto bude liečiť diabetikov?

Na Slovensku je asi pol milióna diabetikov. Ich lekári sa pýtajú - či budú musieť zatvoriť svoje ambulancie. Endokrinológia im vraj chcú zobrať prácu. Tých je pritom ešte menej ako diabetológov. Dostanú sa pacienti k liečbe včas? A dostanú správnu liečbu? Alebo ide len škriepky medzi odborníkmi a strašenie pacientov? Diskutovali Jozef Lacka, diabetológ, Peter Jackuliak, endokrinológ, diabetológ, člen Výboru SES, Zlatko Hrubik, pacient s diabetes mellitus, elektrikár, Ružindol, Juraj Payer, prezident Endokrinologickej spoločnosti, dekan LF UK.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Lekári dostanú viac, poplatky nezrušili

Pozrime sa na to milí diváci. Prečo musíme v ambulanciách platiť rôzne poplatky, keď lekári dostanú oproti vlaňajšku o 284 miliónov eur viac? Prečo poplatky, ktoré zaviedli pre zdražovanie, teda nezrušili? Alebo prečo neznížili výšku tých existujúcich? Je to voči nám - pacientom spravodlivé? Diskutovali o tom prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová a bývalá riaditeľka odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková.

pozrieme_sa_na_to_4.jpg
Pozrime sa na to

Máme dôverovať sudcom a novinárom?

Pozrime sa na to milí diváci. Máme dôverovať sudcom, ktorí sa priatelia s novinármi? Máme dôverovať novinárom, že budú objektívni a nezaujatí? Nemajú aj oni právo na súkromný život? Dá sa ale oddeliť priateľstvo od profesionálnej práce? Diskutovať o tom budú: Marcela Kosová, sudkyňa, členka Súdnej rady. Lucia Berdisová, Ústav štátu a práva SAV, členka Súdnej rady. Adam Valček, novinár. Martin Solík, Fakulta masmediálnej komunikácie, Trnava. Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Budú drahé zuby ešte drahšie?

Pozrime sa na to milí diváci. Prečo mnohí zubní lekári nemajú zmluvy so zdravotnými poisťovňami? Prečo v ich ambulanciách nechávame stovky eur až tisícky eur, keď zdravotné odvody musíme povinne platiť? Prečo sú cenové rozdiely naprieč celým Slovenskom, keď stomatológovia používajú ten istý materiál a robia tú istú prácu? Diskutovali o tom prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová, prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan, prezidentka Slovenskej komory zubných technikov Hana Dohalová, prezidentka Asociácie dentálnych hygieničiek Anna Sloviaková.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Bude život v meste a obci drahší?

Čaká nás ďalšie zvyšovanie mestských a obecných poplatkov? Budeme my, rodičia, ešte viac platiť za pobyt našich detí v materských školách? Kam zmizli peniaze, ktoré mali dostať samosprávy ako kompenzáciu pre vysoké ceny energií? Diskutovali o tom členka Výboru NR SR pre financie a rozpočet Anna Mierna, predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič, odborník na samosprávu Michal Kaliňák a predseda ZMOS Jozef Božik.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Viac zarobia a čo z toho budeme mať my?

Zdravotné poisťovne pracujú s našimi peniazmi. Čo pre nás robia? Poskytujú nám kvalitné služby? Budeme potom aj naďalej dlhé týždne čakať na vyšetrenia či operácie? Diskutovali o tom predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou Renáta Bláhová, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan, poslanec NR SR a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, poslankyňa NR SR a predkladateľka novely zákona Jana Bittó Cigániková.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Pomoc občanom: Fakt alebo fikcia?

Pekárenské či mliečne výrobky by nemali ešte viac zdražieť. Ich výrobcovia dostanú od štátu ďalšiu kompenzáciu. Znamená to, že v obchodoch kúpime potraviny lacnejšie? Dostanú ďalšiu kompenzáciu aj tí, ktorí živoria? O tejto téme sme diskutovali s Richardom Takáčom (Smer-SSD), Jarmilou Halgašovou (SASKA), s prezidentom Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milanom Lapšanským a s bývalým ministrom práce Jozefom Mihálom.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Niektoré detské pohotovosti zaniknú

Niektoré detské pohotovosti na budúci rok zatvoria a lekári v službe budú o dve hodiny kratšie. Dôvodom je ich nedostatok a vysoký dôchodkový vek. Budú preto ešte viac preťažené urgentné príjmy v nemocniciach? Majú sa rodičia báť, že v prípade potreby ich deťom nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť? O tejto téme diskutovali štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Monika Jankechová, hlavná odborníčka MZ pre primárnu pediatriu Elena Prokopová, predseda lekárskeho odborového združenia a pediater Peter Visolajský a obyvateľ okresu Námestovo Igor Janckulík.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Pozrime sa na to

Podarí sa nám znížiť počet fajčiarov?

Tabaková epidémia je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najväčšou hrozbou pre verejné zdravie. Na Slovensku ročne zomrie 11-tisíc ľudí. Čo robí štát pre to, aby to tak nebolo? Akou cestou sa má vydať? Diskutovali sme o tom s členkou Výboru NR SR pre zdravotníctvo Zuzanou Šebovou, s riaditeľom Inštitútu zdravotnej politiky Martinom Smatanom, s členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo Richardom Rašim a s riaditeľom Inštitútu moderného spotrebiteľa Filipom Kužmom.

Relácia Pozrime sa na to sa vracia na obrazovky ta3
Slovensko

Búria sa pre hodinu telesnej navyše

Pozrime sa na to milí priatelia. To, čo teraz poviem, je alarmujúce. Každý rok máme viac obéznych detí. Nadváhu vraj má každé piate dieťa. Pomôže im zlepšiť fyzickú a psychickú kondíciu jedna hodina telesnej výchovy navyše? Sú na to telocvikári a školy pripravené? Diskutovali sme o tom s poslancom Karolom Kučerom, riaditeľkou ZŠ Luciou Mesárošovou, Martinom Pupišom z Katedry telesnej výchovy a športu, UMB Banská Bystrica, bývalým ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, prezidentkou Združenia základných škôl Slovenska Evou Horníkovou a riaditeľom ZŠ Ivanom Dudášom.

strana 1 / 11