Live
Archív
iSekunda
mReportér

Štúdio ta3

Archív relácie

LIVE-VMX-NERAD-16-30
Štúdio ta3

Predsedníčka Európskej komisie chce pokračovať vo svojej funkcii aj viesť predvolebnú kampaň. Môže byť šéfkou úniovej exekutívy a zároveň kampaňovať?

Ursula von der Leyenová oznámila minulý týždeň svoj zámer pokračovať v úrade predsedníčky Európskej komisie. Tento raz však, na rozdiel od roku 2019, vedie aj predvolebnú kampaň. Práve to sa zdá byť kameňom úrazu. Môže byť šéfkou úniovej exekutívy a zároveň kampaňovať? O tom sme sa rozprávali s analytikom Českého rozhlasu a spoluautorom podcastu Bruselské chlebíčky Filipom Neradom.

LED-LIVE-SKYPE-WEISS-UKRAJINA
Štúdio ta3

NATO a pomoc Ukrajine. Perspektíva a možná reakcia Ruska na individuálne iniciatívy členských štátov

Je možné aby jednotlivé členské štáty NATO rozšírili pomoc Ukrajine v zmysle, že by tam poslali svojich vojakov? Aký je rozdiel v tom, ak by chcela poslať misiu na Ukrajinu Severoatlantická Aliancia, a aký v tom, keď by to napríklad urobilo Nemecko, Španielsko, Slovensko alebo iný člen NATO? Hoci by teoreticky jednotlivé krajiny konali individuálne, mimo záväzkov NATO, ako by na tento krok mohlo zareagovať Rusko? Na tieto otázky sme sa opýtali Tomáša Weissa z Inštitútu medzinárodných štúdií Univerzity Karlovej.

H:Rýchlejšie povoľovanie stavieb
Štúdio ta3

Rýchlejšie povoľovanie stavieb. O koľko sa skrátia čakacie lehoty?

Ak chcete stavať dom, od apríla dostanete povolenie rýchlejšie. Čakanie sa však podľa odborníkov skráti iba o niekoľko dní. Pomoc mohla byť väčšia, potrebné zmeny v stavebnom zákone však poslanci posunuli o rok. Aj preto, že chýba IT systém, ktorý mal urýchliť povoľovanie domov, nemocníc či diaľnic. O tejto téme sme si povedali viac s Jurajom Suchánkom, výkonným riaditeľom Inštitútu urbánneho rozvoja, ktorý zastupuje developerov aj architektov.

strana 1 / 158