
Pôrodný traumatizmus: Riziká, o ktorých by mala vedieť každá budúca matka
Zrod nového života je jedinečný okamih, ktorý je výsadou žien. Napriek tomu, že ide o biologicky prirodzený dej, pôrod nie je bez rizík. V modernej medicíne sa čoraz viac hovorí o tzv. pôrodnom traumatizme, teda o poraneniach, ktoré môžu postihnúť matku alebo novorodenca. O tejto téme v relácii Zdravie na TA3 diskutoval profesor Jozef Záhumenský, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB Bratislava.
„V súčasnej dobe sa pozeráme na pôrod stále ako na prirodzený dej,“ uviedol profesor Záhumenský. Upozornil však, že aj pri nízkorizikovej tehotnosti nie je možné presne predpovedať, ako sa pôrod vyvinie. „80 % zdravých žien nepotrebujú vôbec lekára, môžu porodiť doma, ale 5 % je vážne ohrozených a my dopredu nevieme, ktoré to budú,“ vysvetlil.
Pôrod má tri klasické fázy: otváraciu, vypudzovaciu a pôrod placenty. Profesor pripomenul aj štvrtú fázu – prvé dve hodiny po pôrode, keď sa monitoruje zdravotný stav rodičky.
Kedy je nutný cisársky rez?
Nie vždy sa dá pôrod viesť prirodzenou cestou. „Máme dve veľké skupiny cisárskych rezov – plánované a akútne, ktoré vzniknú počas pôrodu, keď zistíme, že je ohrozené dieťa alebo matka,“ objasnil.
Medzi najčastejšie príčiny patrí priečna poloha plodu, poruchy placenty, alebo tzv. fetálna intolerancia pôrodu.
Čo je pôrodný traumatizmus?
„Je to poranenie matky alebo novorodenca pri pôrode. Čítal som aj kazuistiku, že pôrodník si pri pôrode zlomil ruku,“ poznamenal s humorom profesor.
Vážne treba brať poranenia matky, najmä poranenia steny pošvy a hrádze, ktoré sú bežné, ale ak sú správne ošetrené, nezanechávajú následky.
Nástrih hrádze: Áno či nie?
Kedysi považovaný za preventívne opatrenie, dnes už nástrih hrádze (epiziotómia) nie je prevenciou poranenia zvierača konečníka. „Dáta sú jednoznačné, epiziotómia nie je prevencia poranenia,“ zdôraznil profesor.
Európska asociácia perinatálnej medicíny uznáva len tri dôvody pre jej vykonanie: urgentné ukončenie pôrodu, použitý operačný zákrok a predchádzajúce poranenie zvierača konečníka.
Dlhodobé následky a prevencia
Aj keď pôrodné poranenia môžu viesť k bolestivému pohlavnému styku, problémom s močením alebo so stolicou, väčšina sa upraví do roka. „Zistili sme, že 19 % žien malo po pol roku po pôrode bolesti pri pohlavnom styku, najmä po nástrihu hrádze,“ informoval Záhumenský.
Príčiny však nie sú výlučne fyzické – dojčenie môže ovplyvniť hladiny hormónov a spôsobiť suchosť pošvy.
Poranenia novorodenca
„Žiadny dospelý by neprežil pôrod. Novorodenec je na to perfektne prispôsobený,“ povedal profesor Záhumenský. Upozornil však na možné poranenia pri cisárskom reze – porezanie dieťaťa nástrojmi sa môže vyskytnúť v 3 % prípadov.
Pri prirodzenom pôrode je bežná zlomenina kľúčnej kosti alebo tzv. pôrodný nádor – neškodný opuch na hlavičke, ktorý zmizne do niekoľkých dní.
Závažnejšie prípady, ako poranenie brachiálneho plexu (nervového pletenca ruky), si vyžadujú chirurgický zákrok. „Našťastie ide o extrémne zriedkavé poranenia,“ dodal profesor.
Ako zabezpečiť šetrný pôrod?
Dôležité je nezasahovať do pôrodu bezdôvodne a rešpektovať prirodzené tempo. „Keď veľmi urýchľujeme prvú dobu pôrodnú, môže sa pretrhnúť krčok maternice,“ upozornil.
Tiež odporúča, aby si žena vybrala polohu, ktorá jej najviac vyhovuje, a začala tlačiť až vtedy, keď cíti potrebu.
Podpora pri pôrode
Psychické nastavenie ženy a prítomnosť blízkej osoby hrajú kľúčovú úlohu. „Žena nemá byť pri pôrode osamelá. Môže si doniesť partnera, kamarátku alebo aj otca – stretol som sa so všetkým,“ povedal s úsmevom profesor.
Viac informácii nájdete vo VIDEU.