Live
Archív
iSekunda
mReportér
upozornenia

Zdravie na TA3

Premiéra ŠTV 16:30 | Repríza SO 9:30

Archív relácie

ZDRAVIE-NA-TA3-DETSKA-GASTROENTERLOGIA
Zdravie na TA3

Časté ochorenia tráviaceho traktu detí. Ako vytvoriť správne zloženie mikrobiómu?

Zamerali sme sa na najčastejšie ochorenia tráviacej sústavy u detí. Špecifikum pediatrických disciplín spočíva v tom, že klinické obrazy chorôb majú výrazný vývinový aspekt. Rozmenené na drobné, v každom veku sa daná choroba môže prejaviť inak a pre každý vek je zavše typické iné ochorenie. Viac o chorobách zažívacieho traktu sme sa porozprávali s detskou gastro-enterologičkou a hepatologičkou Dr. Ivetou Čiernou s Polikliniky Bezručova.

zdravie na ta3
Zdravie na TA3

Takto vyzerá liečba bolesti stimuláciou miechy. Ako hodnotia pacienti kvalitu života po zákroku?

Stimulácia miechy sa používa ako terapeutická metóda na liečbu chronických bolestí, ktoré sa neodstránia štandardnými liekmi alebo inými postupmi. Táto procedúra zahŕňa použitie elektrických impulzov, ktoré sa aplikujú priamo na miechu cez malý chirurgický zákrok. Tieto impulzy majú za cieľ blokovať signály bolesti, ktoré putujú po mieche, čím sa znižuje vnímanie bolesti pacienta. O téme sme sa rozprávali s Róbertom Illéšom, prednostom Neurochirurgickej kliniky Nem. sv. Michala a Igorom Martuliakom, prednostom Algeziologickej kliniky SZU.

ZDRAVIE-NA-TA3-DETSKY-DIABETES
Zdravie na TA3

Diabetes komplikuje život aj deťom. Aké spôsoby aplikácie inzulínu sú ideálne pre najmenších pacientov?

V našom vysielaní sme už hovorili niekoľkokrát o diabete. Venovali sme sa cukrovke dospelých aj diabete tehotných, no a v najnovšej epizóde sme sa zamerali na špecifiká detskej diabetológie. V čom je táto choroba u detí odlišná, ako sa žije deťom s cukrovkou? O tom sme sa porozprávali s diabetológom z Detského diabetologického centra, Detskej kliniky Národného ústavu detských chorôb doktorom Ľubomírom Barákom.

zdravie
Zdravie na TA3

V začiatkoch sa tvári ako únava či prepracovanie. Nepodceňujte príznaky sklerózy multiplex

Pozreli sme sa do neurologických vôd. Práve 30. mája sa totiž upriamuje pozornosť celosvetovej verejnosti na ochorenie skleróza multiplex pri príležitosti Svetového dňa tejto choroby. Ako sa prejavuje, ako sa lieči a hlavne, ako sa s ňou žije. O tom sme sa porozprávali s dvoma dámami, Dr. Slavomírou Kováčovou, vedúcou lekárkou Centra pre liečbu sklerózy multiplex v Nitre a s pacientkou Máriou Grossman, ktorá má skúsenosti s touto chorobou takpovediac na vlastnej koži.

zdravie
Zdravie na TA3

Liečbu treba podchytiť včas. Prečo nádory hypofýzy vznikajú?

V ľudskom organizme sú tri systémy, ktoré majú integračnú úlohu. Nervový, endokrinný a imunitný. Osobitné postavenie pri vzájomných vzťahoch má podmozgová žľaza. V relácii sme sa venovali liečbe nádorov tejto žľazy. Prečo je pri diagnostike a terapii potrebný interdisciplinárny prístup. O téme nám rozprávala Ľudmila Trejbalová, endokrinologička, UNB a OUSA a Matúš Mačaj, primár ORL kliniky Nemocnice sv. Michala.

ZDRAVIE-NA-TA3-HUMANIACIE-PSYCHIATRIE
Zdravie na TA3

Humanizácia psychiatrie. Čo si máme pod týmto výrazom predstaviť?

Venovali sme sa téme humanizácia psychiatrie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je tento základný lekársky odbor opradený rúškom tajomstva, mýtov a často aj neprávd? Zlepšiť postavenie psychiatrického pacienta a búrať múry predsudkov o psychiatrii sa snaží aj akcia s názvom "Stromy úprimnosti". Viac sme si povedali s prednostkou Psychiatrickej kliniky LF UK a UNB s doc. Ľubomírou Izákovou.

ZDRAVIE-NA-TA3-MYELOM
Zdravie na TA3

Mesiac mnohopočetného myelómu. Majú aj Slováci prístup k najmodernejšej liečbe?

Vitajte pri sledovaní relácie Zdravie na TA3. Venovali sme sa onko-hematologickej problematike. Vedeli ste o tom, že marec je mesiacom povedomia o mnohopočetnom myelóme? O akú chorobu ide, ako sa prejavuje a či majú aj Slováci prístup k najmodernejšej liečbe, o tom sme sa rozprávali s doc. Ľubicou Harvanovou z Kliniky hematológie a transfuziológie UNB a prof. Róbertom Babaľom prorektorom SZU pre vedu a výskum.

ZDRAVIE-NA-TA3-MISIA-KENA
Zdravie na TA3

Naši lekári vzdelávajú kolegov v Keni. V akých nemocniciach pôsobia v rámci misií?

Predstavíme Vám zaujímavý projekt slovenských a českých lekárov, ktorý pomáhajú svojim kolegom v africkej Keni pri riešení zložitých kardiochirurgických problémov detských pacientov. Viac nám povedali anestéziologička a intenzivistka z Detského kardiocentra Dr. Zuzana Hrubšová, ďalej manažérka projektu Mgr. Miroslava Hargašová. No a cez skype sme sa spojili s hlavným kardiochirurgom misie Dr. Rudolfom Porubanom, ktorý pôsobí v Detskom kardiocentre FN Motol v Prahe.

ZDRAVIE-NA-TA3-FYZIOLOGIA
Zdravie na TA3

Fyziológia je dôležitým predmetom lekárskeho štúdia. Aký má význam pre klinickú prax?

Lekárstvo v rámci svojho teoretického základu stojí na dvoch pilieroch: na anatómii a na fyziológii. Ako sa práve fyziologické myslenie uplatňuje v klinickom myslení lekára, prečo je dôležitým predmetom lekárskeho štúdia a akým témam sa venujú bratislavskí fyziológovia? O tom sme sa rozprávali s prednostkou Fyziologického ústavu a prodekankou pre zahraničné vzťahy LF UK Danielou Ostatníkovou.

ZDRAVIE-NA-TA3-INFARKT MYOKARDU
Zdravie na TA3

Diagnostika a liečba srdcového infarktu. Ako sa starať o svoje srdce?

Srdcovo-cievne choroby patria medzi najčastejšie príčiny úmrtia na Slovensku. Obávanou chorobou je aj srdcový infarkt. Lekári pri tom hovoria,že by sa mu dalo do značnej miery predísť. Ako sa starať o svoje srdcia, čo sú varovné príznaky nastupujúceho infraktu a ako sa tento zavše život ohrozujúci stav lieči, o tom sme sa porozprávali s kardiologičkou a vedúcou lekárkou Internistického centra kliniky Bezručová v Bratislave - Dr. Alenou Ftáčnikovou.

strana 1 / 7
<< jún 2024 >>
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30