Live
Archív
Podcast
iSekunda

Zdravie na TA3

Premiéra ŠTV 16:30 | Repríza SO 9:30

Archív relácie

zdravie ta3
Zdravie na TA3

Liečba systémových ochorení

Venovali sme sa osobitnej skupine chorôb, ktoré majú spoločnú charakteristiku, ktorá spočíva v tom, že obranné sily organizmu obrátia svoje zbrane proti štruktúram vlastného tela. Prečo je to tak, aké choroby majú túto povahu a ako sa liečia, o tom sme sa porozprávali s dvoma odborníkmi, ktorí pôsobia na bratislavskej Poliklinike Bezručova, dermatovenerologička Dr. Barbora Gulánová a reumatológ Daniel Čierny.

ZDRAVIE-NA-TA3-LADZIANSKEHO -DNI
Zdravie na TA3

Ladzianskeho dni a trendy v anatómii

Medicína na Slovensku si tento rok pripomína významné výročie. Tento rok uplynulo 80 rokov od úmrtia nestora slovenskej anatómie prof. Júliusa Ladzianskeho. Aj preto Anatomický ústav LF UK zorganizoval vedecké podujatie - Ladzianskeho deň. O význame anatómie pre súčasnú vedu a samotnej osobnosti Ladzianskeho sme sa rozprávali s doc. Eliškou Kubíkovou, zástupkyňou prednostu Anatomického ústavu LF UK a medikom Tomášom Krištofom.

fedrrr_4.jpg
Zdravie na TA3

Mikrobiota a zdravie človeka. Ako môžu baktérie pomôcť nášmu telu?

Vitajte pri sledovaní ďalšieho vydania relácie Zdravie na TA3. Zamerali sme sa na vzťah črevnej flóry a zdravého fungovania nášho organizmu. Vedeli ste o tom, že v našich telá žije počtom viac baktérii, než máme buniek vlastného tela? Je to pochopiteľné, veď baktérie sú približne 10 násobne menšie ako bunky ľudského tela. Ako ale môžeme ovplyvniť ich zloženie a ich pôsobenie v náš prospech, o tom sme sa rozprávali s odborníkom na technologický transfer Martinom Harantom.

zdravie_na_ta3_parkinson_1.jpg
Zdravie na TA3

Parkinsonovou chorobou trpel aj pápež Ján Pavol II. Ľudia sa o nej často dozvedia príliš neskoro, ako sa prejavuje?

Dnes sa zameriame na Parkinsonovu chorobu. V povedomí verejnosti nejde o neznáme ochorenie. Jednou z najznámejší osobností, ktorí na ňu trpeli, bol aj pápež Ján Pavol II. Napriek povedomiu o tejto nervovej chorobe, odborníci hovoria, že je často pod-diagnostikovaná. Ako sa teda prejavuje, a hlavne ako sa lieči, o tom sa porozprávam s neurologičkou Dr. Alicou Martinkovičovou, ktorá pôsobí na II. neurologickej klinike LF UK a UNB.

zdravoe_6.jpg
Zdravie na TA3

S letom sa spájajú aj nebezpečné úrazy. Ako podať človeku v núdzi kvalifikovanú prvú pomoc?

S letom sa spájajú nielen príjemné chvíle, ale zavše aj nebezpečné úrazy. Človek akoby počas bezstarostných letných dní strácal ostražitosť a dôsledky bezhlavého konania majú často tragické následky. Ako úrazom predchádzať, a hlavne ako podať človeku v núdzi kvalifikovanú prvú pomoc, o tom sme sa porozprávali s doc. Viliamom Dobiášom, záchranárom a odborníkom na urgenntnú medicínu.

uztrer_1.jpg
Zdravie na TA3

Utišujúca liečba na poslednej ceste. Čo je náplňou paliatívnej medicíny?

K slnečným letným dňom zrejme nepatria myšlienky na smrť ani umieranie. No lekári majú jasnú skúsenosť: smrť si nevyberá a stretávajú sa s ňou vo svojej praxi často, tak isto ako aj s nevyliečiteľne chorými. V tejto súvislosti sa hovorí o tzv. paliatívnej medicíne. Čo je jej náplňou a aké má miesto v našom zdravotníckom systéme, o tom sme si povedali s prednostkou Oddelenia paliatívnej medicíny NOÚ Dr. Andreou Škripekovou.

dfcsss_5.jpg
Zdravie na TA3

Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Prečo výskyt týchto ochorení stúpa?

V tomto diele Vás budeme informovať o idiopatických zápalových ochoreniach čreva. Ak vám tento názov nič nehovorí, zrejme sa rozjasní ako poviem "Crohnova choroba" alebo "Ulcerózna kolitída". Najmä na Západe výskyt týchto ochorení stúpa. Prečo je to tak a ako sa liečia, o tom sme sa rozprávali s gastroenterologičkou Dr. Annou Gojdičovou z Polikliniky Bezručova v Bratislave.

20230713_zdravie_na_ta3_plasticka_chirurgia_7.jpg
Zdravie na TA3

Odbor plastickej chirurgie neznamená iba zväčšovanie pŕs či vyhladzovanie vrások. Aké ďalšie terapeutické zákroky sú možné?

V ďalšom diele sme sa zamerali na odbor plastickej chirurgie. Ten sa medzi laikmi často zamieňa len vyhladzovaním vrások či zväčšovaním pŕs. Pritom do tohto chirurgického odboru spadá množstvo terapeutických zákrokov, ktoré doslova menia kvalitu života pacientov. Plastickú chirurgiu nám predstavili prednosta Kliniky plastickej chirurgie LF UK UMB Dr. Drahomír Palenčár a sekundárny lekár tejto kliniky Ivan Fuljer.

zdravie_30.jpg
Zdravie na TA3

Zdravotníctvo by malo byť prioritou. Prečo je univerzitná nemocnica v Bratislave kľúčová pre celé Slovensko?

O tom, že sa z Plánu obnovy nepostaví nová Univerzitná nemocnica v Bratislave sme vás informovali. Už menej v médiách rezonoval fakt, aké dôsledky to bude mať pre naše zdravotníctvo. Prečo je teda nová univerzitná nemocnica v našej metropole potrebná pre celé Slovensko. O tejto téme sme sa porozprávali s Petrom Valkovičom, prvým prodekanom LF UK a prednostom II. neurologickej kliniky UNB a s Petrom Jackuliakom, prodekanom pre špecializačné štúdium LF UK a tajomníkom V. internej kliniky UNB.

strana 1 / 6