Boj o hlasy voličov: Ak plánujete voliť hnutie Republika, toto by ste mali vedieť

9.9.2023 00:00 , Aktualizované: 9.9.2023 00:00

Predčasné parlamentné voľby sa blížia. V sérii článkov vám postupne prinesieme základné informácie o všetkých 25 subjektoch, ktoré 30. septembra 2023 zabojujú o hlasy Slovákov. Prečítajte si základné informácie o politickom subjekte Republika.

Republika - voľby 2023
ta3

Aby bola zachovaná nestrannosť, s použitím generátora náhodných čísel sme vyžrebovali poradie 25 politických subjektov, kandidujúcich v predčasných parlamentných voľbách, v akom o nich publikujeme články na webe ta3.com. Poradie teda nekorešponduje s ich prideleným číslom, s ktorým budú kandidovať.

Základné informácie

Republika je slovenské krajne pravicové hnutie – vzniklo v roku 2002 so sídlom v Nitre. Dostupné dáta z prvých účtovných závierok dokazujú, že jedným z prvých predsedov strany bol Jozef Grapa, ktorý bol zvolený za primátora v Krasnom nad Kysucou.

Bol aj predsedom poslaneckého klubu strany Smer-SSD v Žiline, no ešte predtým, po Ivanovi Gašparovičovi, prebral Hnutie za demokraciu (HZD), ktoré Grapa neskôr prenechal Petrovi Marčekovi. Toho z už pretransformovaného HZD na Republiku vyhodil terajší predseda hnutia Milan Uhrík.

Transformácia

V minulosti mal byť Grapa tiež obvinený z korupcie, informoval o tom portál Aktuality. Terajší podpredseda Milan Mazurek je známy najmä svojou radikálnou ideológiou skepticizmu voči migrantom, LGBTI+ ľuďom a ďalším liberálnym prúdom a myšlienkam.

Miroslav Suja, o ktorom sa podľa Nadácie zastavme korupciu boja vyjadrovať ľudia v Detve, ktorí o ňom niečo vedia, je tiež podpredsedom hnutia. Vedenie hnutia uzatvára podpredseda Ondrej Ďurica. Z Gašparičovej strany teda za roky vývoja vzniklo pravicové hnutie.

Na sociálnych sieťach hnutie zdieľa príspevky o migrácii, o ktorej píše napríklad: “Nelegálnych imigrantov treba hnať preč a nie im otvárať náruč a hranice!”

Ide zväčša o príspevky, ktoré v mysliach občanov vzbudzujú strach alebo hnev. Skepticizmus prejavujú aj napríklad voči progresívcom. V jednom z príspevkov k vizuálu divadla P. O. Hviezdoslava napísal Uhrík: “Vraj nový vizuál Divadla P. O. Hviezdoslava... ČO JE TOTO ZA SLNIEČKARSKA ČMÁRANICA⁉️ To kreslil Šimečka osobne? Ešte 4 týždne priatelia, a vymetieme túto protislovenskú progresívnu bandu zo škôl a kultúry. Len sa tak zapráši…”

Program strany

Program hnutia a jeho rozdelenie do kategórií môžete nájsť na webovej stránke Republiky. Vybrali sme pre vás kľúčové body, s ktorými ide hnutie do predčasných parlamentných volieb.

• Za bezpečnosť Slovenskej republiky.

• Dôstojný život pre každého.  

• Učiť slušnosti a pracovitosti.  

• Hrdé Slovensko v zahraničí.  

• Za fungujúce zdravotníctvo.

Na svojej sociálnej sieti sa prezentuje pravicovými a radikálnymi príspevkami ako napríklad: “Ešte 4 týždne priatelia, a vymetieme túto protislovenskú progresívnu bandu zo škôl a kultúry.” alebo “Nelegálnych imigrantov treba hnať preč a nie im otvárať náruč a hranice!”.

Postoje hnutia k dôležitým témam

O Európskej únii členovia hnutia píšu: “Presadzujeme zásadnú reformu EÚ, jej prekopanie od úplných základov a návrat naspäť k čisto hospodárskemu združeniu suverénnych štátov.”

O obrannej aliancii NATO sa vyjadrujú takto: “Táto vojenská organizácia nemá v súčasnom svete opodstatnenie, slúži len ako predĺžená ruka USA v Európe.”

O vzťahu k vojnovému agresorovi, Rusku, a ďalších východných štátoch hovoria toto: "Odmietame protiruské besnenie a sankcie a budeme pracovať na zlepšení vzťahov aj so štátmi na východ od nás, vrátane zlepšenia vzťahov s Ruskou federáciou."

Postoje Republiky k ďalším témam nájdete na jej webe

Reklama

Republika založila aj stránku Voľte Republiku, ktorá na Facebooku za posledných 90 dní financovala reklamy vo výške 384 eur za deväť reklám. Na účet Milana Uhríka putovalo 1 674 eur za 15 reklám, na profil Mazureka 1,1-tisíc eur za 10 reklám a na Suju menej ako 100 eur.

Financovanie

Majetky Milana Uhríka a Miroslava Suju sú považované za netransparentné a nad ich financiami visia otázniky.

Na naše otázky ohľadom financovania hnutia odpovedalo tlačové oddelenie Republiky: "Pán Uhrík Pred vstupom do politiky podnikal, taktiež bol 4 roky poslancom NR SR a 4 roky europoslancom. Už len z týchto platov zarobil násobne viac, ako poskytol Republike vo forme pôžičky. Miroslav Suja podniká 20 rokov, vlastní 7 firiem a taktiež je už takmer 4 roky poslancom NR SR. Na poskytnutie pôžičiek sme sa pripravovali 2 roky, lebo sme vedeli, že keď príde kampaň, tak si ju budeme musieť odfinancovať sami. Radšej budeme dlžiť sami sebe ako máme byť zaviazaný niekomu cudziemu."

Mimoparlamentná Republika nepobrala za rok 2022 žiadne príspevky od štátu. Jej náklady na reprezentáciu predstavovali 413 eur. Na ostatné služby hnutie vynaložilo viac ako 36-tisíc eur a jeho osobitné náklady činili 120-tisíc eur.

Na to odpovedalo tlačové oddelenie hnutia: "Ostatné služby - zahŕňajú najmä zaúčtovanie kancelárie v Detve (pozn. red. avšak, kancelárske priestory mal darovať Suja), reklamné služby online (FB) a reklamné služby mimo obdobia kampane, ďalej napríklad poštovné, webhosting, tlačové služby, či prenájom priestorov."

Ďalej vysvetľujú: "Miroslav Suja je spolumajiteľom danej budovy cez firmu ROMY trade (pozn. red. mysleli tým spoločnosť Romi Trade, ktorej konečný užívateľ výhod je Miroslav Suja. Spoločník aj konateľ zároveň je Róbert Ľupták). Priestory daruje hnutiu ako dar - cez bezodplatné plnenie, viď Iné bezodplatné plnenia v roku 2022."

Ľupták je majiteľom klubu HC 21 Prešov, predseda predstavenstva hokejovom klube Liptovský Mikuláš V minulosti bol podľa Aktualít majiteľom Detvy či Prešova. (pozn. red. v klube vystupoval aj Ján Blcháč, odídenec Smeru-SSD do Hlasu-SD).

Uhríkovci prijali dary vo výške 24-tisíc eur, členovia prispeli 52-tisíc eur (pozn. red. - viacerí z členov prispeli každý mesiac 500 eurami) a príspevky od fyzických osôb činili vyše 107-tisíc eur.

Pre hnutie boli najštedrejšími darcami za rok 2022 Miroslav Suja, ktorý prispel 25-tisíc eur za dva mesiace, Milan Uhrík prispel 16-tisícmi eur za mesiac v dvoch platbách (pozn. red. - dokopy prispel 23-tisíc), Zuzana Uhríková darovala 6-tisíc eur.

Nasledovali Roman Pšenák s 3,3-tisícmi eur a Adam Čarňanský s 2,1-tisícmi eur. Miroslav Suja bol štedrý aj iným spôsobom. Strane poskytol reklamnú plochu, kancelárske priestory aj 14 rozkladacích stanov dokopy v hodnote 15,5-tisíc eur. 

Hnutie nemá podľa závierky žiadne dopravné prostriedky. Jeho finančné účty predstavovali na konci roka 2022 82-tisíc eur, z toho majú v pokladnici a ceninách viac ako 18-tisíc eur.

Na platenú inzerciu a plagáty hnutie vynaložilo viac ako 94-tisíc eur. Firma hnutia Media Res Publica sa dostala do zisku 2379 eur. "Media Res Publica s.r.o. nedodáva hnutiu žiadne služby. Táto firma prevádzkuje len eshop Obraty sú tam minimálne," vysvetľuje tlačové oddelenie Republiky.

Do komunálnych volieb nalialo hnutie viac ako 136-tisíc eur. Firme Republiky šéfuje štvorka na kandidátke Ján Kecskés (pozn. red. - poslanec NR SR a tiež odídenec ĽSNS).

Transparentný účet má Republika založený vo VÚB Banke, na ktorom možno pozorovať vrátené dary i väčšie výdavky ako napríklad do kampane na Facebooku. K vráteným darom sa tlačové oddelenie hnutia vyjadrilo: "Lebo nám ich darcovia posielajú zle (zvyčajne v popise platby chýba meno a adresa darcu a údaj o tom, že ide o dar). Ak je popis platby (identifikácia darcu) neúplný, tak podľa zákona musíme takýto neidentifikovateľny dar vrátiť. A darca ho zvyčajne musí poslať nanovo - s už správne vyplnenými údajmi o platbe. Ide o notorický byrokratický problém."

Pôžička vlastnej strane

Milan Uhrík poskytol pôžičku s trojpercentným úrokom vlastnému klubu dohromady vo výške 200-tisíc a jeho žena 30-tisíc eur. Nasledoval Suja so 100-tisícmi eur a rovnakým úrokom, Mazurek požičal 40-tisíc eur, Lukáš Kopáč (Uhríkov asistent) 30-tisíc eur.

Nasledovalo viacero nižších pôžičiek pod 15-tisíc eur - všetky boli od členov kandidátnej listiny Republiky. Na pôžičkách pre vlastný klub tak môžu viacerí z veriteľov získať.

Hospodárenie za 2021

V minuloročných komunálnych voľbách utratila Republika viac ako 145-tisíc eur, uvádza sa v správe vynaložených príspevkov na kampaň. Písali sme o tom v predošlom článku.

"Poskytovanie bezúročných pôžičiek politickým stranám je považované za neodôvodnené poskytovanie výhody, a preto je aj audítormi považované za protiprávne. Naopak, poskytovanie pôžičiek s príliš vysokým úrokom je považované za "obohacovanie sa". Preto sa stranám zvyčajne odporúča poskytovať pôžičky za bežný úrok stanovený centrálnou bankou, ECB. Výška úrokov za podobné úvery sa v súčasnosti pohybuje okolo 3 %, tak sme ju použili aj pri pôžičkách Republike. Nejde o žiadne obohacovanie či zarábanie na strane, snažíme sa len pomôcť strane s kampaňou. Mimochodom, za rovnaký úrok si pred minulými voľbami požičala aj strana Za ľudí či iné strany," odpovedalo tlačové oddelenie Republiky na naše otázky k predošlému článku.

V roku 2021 poskytol najviac Miroslav Suja, išlo o sumu viac ako 44-tisíc eur. Nasledoval Uhrík s viac ako 21-tisícmi eur. Suja okrem peňažných transakcií Republike poskytol aj reklamnú plochu v hodnote 3000 eur a kancelárske priestory na celý rok v celkovej hodnote 10-tisíc eur.

Podľa hnutia Republika bol na reklamnú plochu využitý Sujov veľkokapacitný senník v obci Kriváň a na kancelárske priestory v hodnote 10-tisíc eur využili priestory Krajskej organizácie v Detve.

Kandidátka strany

Na kandidátke strany sa nachádza 150 mien. Z prvého miesta kandiduje predseda Uhrík, z druhého a tretieho podpredsedovia Suja a Ďurica a z posledného podpredseda Mazurek.

Kandidátka Republika by ta3 on Scribd

Témy: volby2023
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok