Vojna na Ukrajine ponúka ponaučenie pre možné budúce konflikty, myslia si odborníci

ta3 čtk
18.2.2023 08:21

So svojimi sovietskymi tankami a zákopmi niekedy vojna na Ukrajine vyzerá ako prežitok, pripomienka minulosti. Odborníci sa ale domnievajú, že ponúka ponaučenie pre všetky možné budúce konflikty, od Blízkeho východu po Taiwan, píše agentúra AFP.

Britský obranný priemysel s Kyjevom rokuje, aby mohol na Ukrajine vyrábať zbrane
AP Photo/Libkos

Potreba dobre sa zásobovať zbraňami, bojovať s využitím najmodernejších technológií a nebrániť sa použitiu umelej inteligencie sú len niektoré z ponaučení, ktoré konflikt bezmála rok od vpádu ruských jednotiek na Ukrajinu priniesol.

UMELÁ INTELIGENCIA

Na bojisku je zásadné identifikovať ciele a dokázať ich rýchlo zasiahnuť. Novinkou je v tomto ohľade kombinovanie dát z rôznych zariadení (sensor fusion), čo utvára presný obraz terénu, uvádza expert na obranu Stephen Biddle z americkej Kolumbijskej univerzity.

Americká spoločnosť Palantir poskytla Kyjevu svoje nástroje umelej inteligencie, ktoré triedia gigabajty dát a umožňujú ukrajinskému veleniu poznať pohyb, pozície a potenciálne ciele ruských jednotiek v reálnom čase. Šéf spoločnosti Palantir Alex Karp tvrdí, že tieto "vojnové zbrane" nového typu poskytujú svojim používateľom zásadnú taktickú výhodu nad protivníkom.

AUTONÓMNEJ ZBRANE

Dronová vojna začala na Ukrajine. Rusi aj Ukrajinci sú v súčasnosti v tejto oblasti bohato vybavení a armády po celom svete pracujú na tom, aby si zariadili vlastnú flotilu.

Ďalším krokom sú autonómne drony novej generácie, naprogramované na útok bez toho, aby k nemu potrebovali ľudský pokyn. Títo "roboti-zabijaci" kvôli nedostatočnému dohľadu zo strany vojenských či politických lídrov vyvolávajú obavy.

Ukrajinci už používajú bezpilotné lietadlá Switchblade americkej výroby, ktoré majú schopnosť rozpoznávať objekty na výber cieľa.

OPEN-SOURCE

V súvislosti s vojnou na Ukrajine sa stalo kľúčovým získavanie spravodajstva z informácií voľne dostupných na internete - známe tiež pod skratkou OSINT (open source intelligence). Ktokoľvek môže prehľadávať skupiny na telegrame, satelitné snímky, mapy, on-line diskusné fóra a videá na sociálnej sieti TikTok, aby získal informácie od geolokácie potenciálnych cieľov až po zákulisné politické rozhodnutia.

Za používanie mobilných telefónov na Ukrajine zaplatilo životom nemálo ruských vojakov. Candácia Rondeauxová z výskumného centra New America pripomína, že open-source hral úlohu už pred začiatkom vojny v súvislosti s informáciami o prípravách Ruska na inváziu.

PROTÍVZDUŠNÁ OBRANA

Prekvapením bolo, akú malú úlohu zohráva vo vojne na Ukrajine letectvo, a to aj vzhľadom na sumy investované do bombardérov alebo technológií, ako sú lietadlá nezistiteľné radary. Dôvodom je protivzdušná obrana, teda kontrola vzdušného priestoru pomocou rakiet zem-vzduch.

To nie je žiadna novinka, hovorí Stephen Biddle. "Je veľmi ťažké uspieť v ofenzíve proti dobre pripravenej obrane," uvádza.

Ukrajina ale ukázala, že krajiny potrebujú veľké množstvo batérií protivzdušnej obrany. Náročná požiadavka vzhľadom na to, že jedna batéria systému Patriot stojí cez jednu miliardu dolárov.

ZBRANE A ĎALŠIE ZBRANE

Jedným z hlavných ponaučení z tejto vojny je kľúčová úloha, akú hrajú zásoby zbraní a munície. Konflikt ich spotreboval veľké množstvo, preto je potrebné mať skutočne značné zásoby a schopnosť ich dopĺňať.

Ukrajine chýba všetko, od najjednoduchších projektilov po najsofistikovanejšie muníciu. Spojenci preto vynakladajú značné úsilie na to, aby dopyt uspokojili.

Becca Wasserová z analytického strediska CNAS spomína nedávnu simuláciu čínskej invázie na Taiwan, kde by podľa nej doplňovanie zásob, najmä presne navádzanej munície, predstavovalo "obrovskú výzvu". Nedá sa totiž rovnako ako v prípade ruskej invázie predpokladať, že by "prípadný konflikt medzi USA a Čínou rýchlo skončil".

DECENTRALIZÁCIA

V terénnom boji proti Rusom sa ukázala ako účinná decentralizácia ukrajinského velenia, uvádza Biddle. "Strnulé, centralizované vedenie v ruskom štýle už dlho nedáva zmysel," hovorí.

Mnoho krajín NATO ale presne také centralizované vedenie má. Túto situáciu bude "veľmi ťažké zmeniť", dodáva Biddle.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok