Sankcie EÚ budú mieriť na komponenty v ruských dronoch, hovorí šéfka Európskej komisie

Budúci balík sankcií Európskej únie proti Moskve bude mieriť na komponenty v dronoch, ktorými Rusko útočí na Ukrajine. Podľa agentúry Reuters to v Kyjeve uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten povedal, že únijné sankcie by mali smerovať k tomu, aby Moskva nemohla obnoviť svoj vojenský potenciál. Šéf Európskej rady Charles Michel zdôraznil, že budúcnosť Ukrajiny je v EÚ.

Šéfovia únijných inštitúcií v piatok v Kyjeve, podľa agentúry AFP, ocenili ukrajinské úsilie pri snahe krajiny o vstup do EÚ, ale neoznámili žiadny časový plán. Kyjev pritom usiluje o čo najrýchlejší prijímací proces a niektorí ukrajinskí politici v minulosti zmienili vstup už v roku 2026. "EÚ uznala značné úsilie, ktoré Ukrajina v posledných mesiacoch vynaložila na splnenie cieľov, na ktorých stojí jej jej status kandidátskej krajiny pre členstvo v EÚ, stojí v spoločnom vyhlásení trojice lídrov, ktoré Európska rada zverejnila po rokovaní. " "Európska únia uvítala reformné úsilie Ukrajiny v takých ťažkých časoch a vyzvala ju, aby v tejto ceste pokračovala," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Von der Leyenová na tlačovej konferencii povedala, že Ukrajina potrebuje pri svojom úsilí o členstvo v európskom bloku splniť určité ciele. "Neexistuje žiadny pevný časový plán, ale existujú ciele, ktoré musíte dosiahnuť," poznamenala šéfka Európskej komisie. EÚ dlhodobo zdôrazňuje nutnosť dokončenia potrebných reforiem na Ukrajine. 

Zelenskyj medzitým na sociálnej platforme telegram uviedol, že jeho krajina nepremárni jediný deň na ceste k členstvu v EÚ. "Dnešný summit Ukrajiny a EÚ je silným symbolom toho, že prekonáme všetky prekážky, aby sme posilnili naše partnerstvo a integráciu," napísal Zelenskyj. "Náš cieľ je úplne jasný: začať rokovania o členstve Ukrajiny v Európskej únii," dodal. 

Ukrajinský prezident už skôr vyzval Európsku úniu na prijatie ešte tvrdších opatrení proti Rusku, ktoré takmer pred rokom napadlo jeho krajinu. O novom balíku sankcií rokoval s von der Leyenovou vo štvrtok. EÚ podľa skoršieho vyjadrenia šéfky EK počíta s prijatím ďalších postihov, konkrétne desiateho balíka, proti Moskve na výročie vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Rusko vojensky napadlo susednú krajinu vlani 24. februára.

Únijní predstavitelia zároveň v piatkovom vyhlásení prisľúbili podporu Ukrajine v jej boji proti pokračujúcej ruskej vojenskej agresii tak dlho, ako bude treba. Podporili tiež Zelenského desaťbodový mierový plán a zorganizovanie mierového summitu. Trojica vrcholných predstaviteľov podľa svojho vyhlásenia zároveň podporila vytvorenie medzinárodného strediska pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine (ICPA) v Haagu, ktoré by malo koordinovať vyšetrovanie a zhromažďovanie dôkazov pre budúcich tribunálov.

Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell už vo štvrtok, po svojom rokovaní s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom uviedol, že EÚ vycvičí ďalších 15 000 ukrajinských vojakov, celkom teda 30 000 a poskytne Ukrajine vybavenie a výcvik v hodnote 25 miliónov eur. Krajina mohla očistiť územie zamorené mínami. Borrell vyrazil do Kyjeva spoločne s von der Leyenovou a s 15 eurokomisármi. 

"Spoločne s vojenskou podporou poskytovanou členskými štátmi EÚ sa celková vojenská podpora EÚ Ukrajine odhaduje na takmer 12 miliárd eur (zhruba 285 miliárd korún)," uvádza sa v piatkovom vyhlásení, kde tiež stojí, že celková pomoc prisľúbená Ukrajine na úrovni EÚ aj členských štátov predstavuje doteraz takmer 50 miliárd eur a zahŕňa okrem vojenskej, napríklad aj finančnú a humanitárnu podporu.

Agentúra Reuters medzitým upozornila, že Kyjevom sa počas piatkovej návštevy únijných predstaviteľov dvakrát rozozneli sirény varujúce pred hrozbou vzdušných útokov. Prvý letecký poplach úrady vyhlásili ráno, druhý o niekoľko hodín neskôr, nedlho po tlačovej konferencii Zelenského s von der Leyenovou a Michelom. Žiadne ruské nálety na Kyjev neboli zatiaľ hlásené.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá