Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus povedal, že omikron prichádza zo Západu, ale zároveň prichádzajú aj dobré správy. V Británii a v iných krajinách uvoľňujú opatrenia a to aj napriek tomu, že čísla nakazených stúpajú. Podľa neho bude pri vlne omikronu kľúčová aj miera zaočkovanosti.
Covid pasy majú v súčasnosti nastavenú platnosť na deväť mesiacov v rámci celej EÚ. Platnosť sa automaticky predlžuje ďalšou dávkou. Klus si myslí, že väčšina krajín sa bude snažiť udržať túto lehotu.
Očkovacia turistika je jedným z problémov v EÚ. Synchronizácia covid pasov neprebieha hladko. "Párovanie nie je jednoduché, musíme sa pokúsiť intenzívnejšie prepojiť databázy," uviedol Klus. Odporúča tiež naštudovať si pri cestovaní platné protipandemické opatrenia danej krajiny.
Klus k obrannej dohode s USA uviedol, že "táto zmluva je súčasťou našej obrannej politiky. Je dobré, že sa o tom vedie diskusia." Slovenská republika bola poslednou krajinou, ktorá nemala vo "východnom krídle" takúto dohodu podpísanú.
Dohoda zvyšuje našu bezpečnosť
Podľa Klusa je zmluva dôležitá, keďže presne určuje práva a podmienky pre USA na území Slovenska. "Sme súčasťou NATO. Ide o to, že Spojené štáty chcú využívať naše dve letiská (Sliač - Kuchyňa). Táto dohoda zvyšuje našu bezpečnosť," povedal.
Okrem toho konštatoval, že dohoda nesúvisí so súčasnou krízou medzi Ukrajinou a Ruskom, ale skôr je potrebná kvôli situácii, ktorá nastala pri anexii Krymu Ruskou federáciou v roku 2014.
"To, čo sa deje na rusko-ukrajinskej hranici, je seriózna hrozba. Treba dodať, že Spojené štáty sú dnes dominantnou vojenskou silou v rámci NATO," podotkol. Suverenita Slovenska nie je podľa neho nijakým spôsobom ohrozená.