Moskva hlási dobytie ďalšej dediny na juhu. Územné zisky zaznamenali aj v dvoch obciach na severe Ukrajiny

15.5.2024 13:48

Moskva hlási dobytie dediny Robotyne v južnej krajine Záporožskej oblasti, ktorú Ukrajinci oslobodili od ruskej okupácie vlani v lete. Invázne vojská sa ďalej podľa vyhlásenia Moskvy zmocnili obcou Lukjanci a Hlyboke v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny.

Russia_Ukraine_War294403.jpg
Ukraine Patrol Police/AP

Podobné tvrdenia strán konfliktu nemožno bezprostredne nezávisle overiť. Kyjev sa k vyhláseniu Ruska nevyjadril. Hovorca ukrajinskej armády ráno uviedol, že sa ukrajinskí vojaci stiahli na výhodnejšie pozície pri obciach Vovčansk a Lukjanci, aby zabránili stratám.

Okupácia ruských síl

"Jednotky zoskupenia vojsk Dneper úplne oslobodili obec Rabotino (ukrajinsky Robotyne) v Záporožskej oblasti," uviedlo podľa štátnej agentúry TASS ruské ministerstvo obrany, ktoré používa termín "oslobodenia" pre dobytie a okupáciu ukrajinských území. Podobne sa Moskva vyjadrila ohľadom obcí Lukjanci a Hlyboke, ktoré ležia v Charkovskej oblasti pri hraniciach s Ruskom, a sú od seba vzdialené niekoľko kilometrov.

Moskva sa nezmieňuje o situácii v meste Vovčansk, ktoré sa tiež nachádza pri hraniciach s Ruskom a bojuje sa oň, poznamenala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Náčelník polície vo Vovčansku Oleksij Charkivskyj dnes zverejnil na facebooku video, kde povedal, že Rusi obsadzujú pozície priamo v uliciach mesta a intenzívne sa tam bojuje. "Situácia je extrémne ťažká," vyhlásil policajný šéf.

Dedinu oslobodili, teraz ju stratili

Dedina Robotyne sa nachádza na juhovýchode Ukrajiny a jej oslobodenie bolo považované za jeden z úspechov minuloročnej ukrajinskej protiofenzívy. Správy o bojoch o Robotyne prichádzali už skôr, na konci tohtoročného februára Moskva tvrdila, že jej jednotky prenikli do dediny a uchytili sa tam.

Ruské invázne vojská majú v poslednej dobe na bojisku iniciatívu. Stanica CNN na začiatku mája uviedla, že ruské sily využili nedostatok munície na ukrajinskej strane na tlak na východnom fronte pri Avdijivke a dosiahli najväčší postup od prvých mesiacov ruskej invázie.

Minulý týždeň Rusko obnovilo pozemnú ofenzívu na severe Charkovskej oblasti a otvorilo tým nový front. Rusi sa tam podľa skorších informácií agentúry AP v posledných dňoch zmocnili územie s rozlohou približne 100 až 125 kilometrov štvorcových, čo zahŕňa sedem dedín. Americký Inštitút pre výskum vojny (ISW) v utorok uviedol, že tempo ruských útočných operácií v Charkovskej oblasti zrejme spomalilo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok