Putin pred návštevou Pekingu ocenil prístup Číny k riešeniu vojny na Ukrajine. Váži si jej mierový plán

15.5.2024 08:18

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil úprimnú snahu Pekingu pomôcť vyriešiť krízu na Ukrajine. Uviedol to pre čínske médiá pred návštevou Pekingu v rozhovore, ktorý bol zverejnený v stredu. Informuje agentúra AFP.

Russia_Putin_Interview061251.jpg
TASR/AP

"Oceňujeme prístup Číny k riešeniu krízy na Ukrajine... Peking si je dobre vedomý jej hlavných príčin a globálneho geopolitického významu," povedal Putin s odkazom na čínsky 12-bodový mierový plán, ktorý Peking zverejnil vo februári 2023.

"Myšlienky a návrhy obsiahnuté v tomto dokumente ukazujú skutočnú snahu našich čínskych priateľov pomôcť stabilizovať situáciu," dodal v rozhovore pre čínsku štátnu tlačovú agentúru Sinchua.

Prvá cesta po znovuzvolení

Ruský prezident pricestuje do Pekingu vo štvrtok. Stretne sa svojím čínskym kolegom Si Ťin-pchingom. Putin má okrem Pekingu navštíviť aj Charbin, najväčšie mesto a správne stredisko provincie Chej-lung-ťiang na severovýchode Číny.

Ide o prvú zahraničnú cestu v jeho novom šesťročnom funkčnom období po marcových prezidentských voľbách. Peking naposledy navštívil v októbri 2023.

Čína udržuje s Ruskom úzke vzťahy a dosiaľ neodsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári 2022. Peking viackrát tvrdil, že je potrebné rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín a snaží sa zohrávať rolu sprostredkovateľa v konflikte.

Kľúčový partner

Rusko vníma Čínu ako kľúčového ekonomického partnera, odkedy Západ uvalil na Rusko bezprecedentné sankcie za rozpútanie vojny na Ukrajine. Peking medzitým profitoval z lacného dovozu ruskej energie a prístupu k rozsiahlym prírodným zdrojom vrátane stabilných dodávok plynu.

Úzke hospodárske partnerstvo Moskvy a Pekingu je však na Západe pod drobnohľadom a Spojené štáty hrozia sankciami proti zahraničným bankám a spoločnostiam, ktoré spolupracujú s Moskvou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok