Blanár oznámil finančnú pomoc pre Ukrajinu. Míny budú odstraňovať slovenské Boženy

ta3/TASR
8.12.2023 14:38

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) schválil finančný príspevok vo výške 750 000 eur na nákup dvoch kusov odmínovacích systémov Božena 4+, určených na humanitárne odmínovanie na Ukrajine.

1bc82a42-9b6f-4187-b0ac-8af92492f8de_phpbccinm.jpg
TASR/Baumann

Zmluvu o poskytnutí príspevku podpísali v piatok riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Tomáš Bokor a veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran.

Vyjadrenie Blanára

"Ukrajina je v súčasnosti najzamínovanejšou krajinou na svete, čo predstavuje obrovské nebezpečenstvo pre civilné obyvateľstvo, zabraňuje jeho návratu na oslobodené územia a významným spôsobom poškodzuje ekonomiku krajiny. Verím, že naše Boženy, produkt slovenského priemyslu, prispejú k vyčisteniu územia nášho suseda od mín a aspoň trochu uľahčia život civilistov," uviedol minister Blanár.

Humanitárna pomoc

Slovensko je podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislava Chovanca, ktorý sa zúčastnil na podpise zmluvy, odhodlané pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci Ukrajine, pričom "odmínovanie bude jej významnou súčasťou aj vzhľadom na expertízu Slovenska a vysokú kvalitu odmínovacích technológií našej výroby."

Financovanie prostriedkov

Prijímateľom odmínovacích systémov Božena 4+ financovaných z prostriedkov SlovakAid bude Štátna služba Ukrajiny pre mimoriadne situácie a bude ich využívať špeciálny odmínovací tím operujúci v Chersonskej oblasti. Pripravené pomáhať by mali byť v prvej polovici budúceho roka.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok