Ruské vojská sú blízko k úspechu. Ich jednotkám sa možno podarí obkľúčiť mesto Avdijivka na východe Ukrajiny

ta3/TASR
4.11.2023 07:15

Ruským jednotkám sa po viac ako troch týždňoch ťažkých bojov možno podarí obkľúčiť východoukrajinské priemyselné mesto Avdijivka, uviedli v piatok vojenskí predstavitelia v Kyjeve. Informuje agentúra DPA.

Russia_Ukraine_War808289.jpg
TASR/AP

Ukrajinské sily podľa generálneho štábu odrazili takmer tucet nových ruských útokov v okolí mesta. Patrili k nim neúspešné pozemné útoky podporované leteckou akciou pri obci Stepove nachádzajúcej sa severozápadne od mesta, a pri obciach Tonenke, Sieverne a Pervomajske západne od Avdijivky.

Ukrajinský novinár Jurij Butusov, ktorý má kontakty v armáde, však na platforme Telegram oficiálnu správu poprel. Podľa neho ruské jednotky úspešne postúpili cez železničný násyp v smere na Stepove a vytvorili si tam pozície. To predstavuje akútnu hrozbu pre veľký priemyselný závod, ktorý sa nachádza neďaleko.

Táto lokalita je stredobodom ruských útokov, pretože jej dobytie by mohlo otvoriť cestu do Avdijivky. Ruské jednotky zároveň postupovali aj juhozápadne od mesta, napísal novinár.

Kritika smerom k Zelenskému

Butusov skritizoval nedostatok obranných pozícií v tylovej oblasti. Namiesto fotografovania v Avdijivke sa mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa jeho názoru viac zaoberať zlepšením obrany mesta, uviedol Butusov.

Zelenskyj navštívil toto frontové mesto v polovici apríla. Avdijivka bola hlavnou súčasťou ukrajinskej obrannej línie, ktorá existovala od roku 2014, keď Moskvou podporovaní separatisti ovládli veľkú časť východnej časti Doneckej oblasti.

Silne poškodené mesto je v súčasnosti z troch strán obkľúčené ruskými jednotkami. Ruskom ovládané regionálne hlavné mesto Doneck sa nachádza len niekoľko kilometrov južne od Avdijivky.

Dronové útoky

Zelenskyj medzitým v piatok potvrdil útok takmer 40 ruských bojových dronov v desiatich regiónoch krajiny.

Ukrajina od februára 2022 bojuje za odrazenie invázie ruských síl. V očakávaní ďalších ruských dronov a raketových útokov na svoju energetickú infraštruktúru a mestá počas tejto zimy sa Kyjev usiluje o väčšiu vzdušnú obranu od svojich západných spojencov.

V čase, keď kyjevské sily bojujú o opätovné získanie územia, zahynulo podľa medializovaných správ sedem ľudí a deväť ďalších osôb utrpelo zranenia pri ukrajinskom raketovom útoku v Ruskom okupovanej Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

V správach sa uvádza, že Ukrajina vystrelila šesť rakiet, z ktorých štyri boli zachytené.

Zelenskyj neskôr v piatok prezidentským dekrétom vymenoval plukovníka Serhija Lupančuka za nového veliteľa špeciálnych jednotiek. Zelenskyj vo svojom videopríhovore označil Lupančuka za skúseného dôstojníka s bojovými skúsenosťami, ktorý môže pomôcť špeciálnym jednotkám zvýšiť ich efektívnosť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok