Boj o hlasy voličov: Ak plánujete voliť KDH, toto by ste mali vedieť

25.9.2023 00:00

Predčasné parlamentné voľby sa blížia. V sérii článkov sme vám postupne priniesli základné informácie o všetkých 25 subjektoch, ktoré 30. septembra 2023 zabojujú o hlasy Slovákov. Prečítajte si základné informácie o politickom subjekte KDH.

KDH
Foto: ta3

Aby bola zachovaná nestrannosť, s použitím generátora náhodných čísel sme vyžrebovali poradie 25 politických subjektov, kandidujúcich v predčasných parlamentných voľbách, v akom o nich publikujeme články na webe ta3.com. Poradie teda nekorešponduje s ich prideleným číslom, s ktorým budú kandidovať.

Základné informácie

Strana bola registrovaná ešte vo februári roku 1990. Jej prvým predsedom bol Ján Čarnogurský (bol predsedom vlády SR od apríla 1991 do júna 1992). Pred nástupom Milana Majerského do predsedníckeho kresla v roku 2020 bol šéfom hnutia Alojz Hlina (kandiduje z posledného miesta za stranu SASKA).

Súčasným predsedom hnutia je Milan Majerský. Podpredsedami hnutia sú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický. Na svojom webe píšu, že sú jasná voľba pre konzervatívnych, kresťansko-demokratických voličov a všetkých slušných ľudí. "Z overených hodnôt kresťanskej demokracie vychádza aj program KDH. Jeho piliermi sú ochrana ľudskej dôstojnosti, solidarita, spravodlivosť pre všetkých, sloboda, ako aj budúcnosť pre každé dieťa," tvrdia v popise hnutia.

Sociálne siete

Na sociálnych sieťach má hnutie vytvorený profil, kde zdieľa príspevky z rozhovorov v médiách, mítingov v regiónoch a podobne.

V jednom z príspevkov o možných koaličných partneroch sa píše toto: "So Smerom a extrémistami nepôjdeme a áno, program PS v hodnotovej oblasti považujeme za extrémistický."

V posledných dňoch tiež odsúdili vojenskú intervenciu Azerbajdžanu na Arménsko.

Ľudí prostredníctvom Facebooku tiež žiadali o finančnú podporu do kampane.

Program strany

Hnutie definuje päť bodov priorít zo svojho programu, ktorými sa snaží presvedčiť voličov o svojej relevantnosti v súčasnosti.

Zaslúžite si nerátať každý cent.

Zaslúžite si mať lekára.

Zaslúžite si, aby o vašich drahých bolo postarané.

Zaslúžite si dať deťom lepšiu budúcnosť.

Reklama

Do propagácie príspevkov na sociálnych sieťach nalialo KDH viac ako 66-tisíc eur za celkovo 422 reklám za posledné tri mesiace. Na predsednícky profil Majerského putovalo zhruba 52-tisíc eur za posledných 90 dní a z propagácie nevynechali ani profil Martiny Holečkovej (kandiduje z tretieho miesta a je členkou predsedníctva), keď do jej príspevkov hnutie natlačilo takmer 28-tisíc eur.

Na svojom webovom sídle propagujú rozhovory s kandidátmi do predčasných parlamentných volieb. Na stránke sú zavesené vo formáte videopodcastu – sú vo forme dialógu, v ktorom moderátor (zároveň tiež kandidát strany) aj kandidát spoločne vo všetkom súhlasia a moderátor nahráva otázkami kandidátovi. Rozhovory majú predpísaný scenár.

Nešťastne sa predseda strany vyjadril ku komunite LGBTI+, keď ľudí z tejto skupiny nazval pliagou. Za čo sa neskôr ospravedlňoval: "...preto ma mrzí, ak bolo moje dnešné vyjadrenie zle pochopené. V odpovediach na divácke otázky som dnes na Markíze v rýchlosti použil nevhodné slová a je mi to ľúto," písal Majerský na sociálnej sieti.

Financovanie KDH

Audítor upozornil na úhradu služieb dcérskej spoločnosti KDH zo štátneho príspevku. S tým vedenie strany nesúhlasí.

"Politická strana uhradila v roku 2022 záväzky, ktoré jej vznikli voči jej dcérskej spoločnosti KDH servis za dodanie služieb aj z prostriedkov získaných ako príspevky zo štátneho rozpočtu," popisuje audítor Vladimír Holička.

Zákon o politických stranách zakazuje použitie štátnych príspevkov na podnikanie obchodnej spoločnosti, ktorú vlastní strana. "Vzhľadom na vágne ustanovenie zákona, neexistenciu právneho výkladu, či stanoviska štátneho orgánu, ktorý by prípadný nesprávny postup politickej strany mohol sankcionovať existuje riziko, že uvedený postup politickej strany môže byť považovaný za porušenie zákona," písal audítor.

Už rok predtým (2021) upozorňoval audítor na bod závierky číslo VI., ktorý poukazuje na financovanie dcérskej spoločnosti a hnutia KDH. Firma mala hnutiu dodať služby zhruba za 100-tisíc eur.

KDH Servis vedie a je mu aj konečným užívateľom výhod Marek Michalčík. Od roku 2018 do 2021 bola firma v nižších stratách, za rok 2022 sa jej podarilo dostať do zisku 2 000 eur. Za rok 2021 mala tržby viac ako 260-tisíc eur, napriek tomu bola v strate, za rok 2022 sa jej tržby znížili na 83-tisíc eur, no bola zisková.

Hnutie tiež malo poskytnúť príspevky fyzickým osobám vo výške 178-tisíc eur.

Z dodávateľov služieb a tovarov pre KDH boli najobjemnejšími zákazky KDH servisu a tiež agentúra komunikácie s verejnosťou Temper Communication, česká spoločnosť, ktorej šéfuje Tomáš Bůzek, podnikateľ aj zástupca majoritného čínskeho vlastníka SK Slavia Praha.

Príspevok od štátu získalo hnutie vo výške 366-tisíc eur. Darcovia prispeli strane viac ako 220-tisíc eur, členovia KDH podporili hnutie 41-tisícmi v podobe príspevkov a hnutie si požičalo 100-tisíc eur s trojpercentným úrokom od Ivana Uhliarika (pozn. red. bývalý minister zdravotníctva a bývalý podpredseda KDH).

Uhliarik financoval KDH už aj v minulosti a za rok 2023 poskytol strane ďalších 50-tisíc eur. Hnutie si aj v tomto roku napožičiavalo od rôznych osôb desaťtisíce eur s trojpercentným úrokom.

Štedrými darcami boli i Anna Barkóciová (15-tisíc eur), Martin Uhliarik (5 000 eur), Mateo Group (8 000 eur, darovala takmer polovicu zisku z minulého roku), Ján Kadlec (10-tisíc eur), Dent-in (20-tisíc eur, firma tak darovala viac ako štvrtinu zisku), Rudolf Hrubý (25-tisíc eur).

Strana na finančných účtoch disponovala na konci minulého roka 323-tisícmi eur, od konca roka 2021 tak minula viac ako 200-tisíc eur.

Za rok 2022 naliala strana do propagácie viac ako 36-tisíc eur, zhruba päťnásobne viac ako v roku 2021 (6 897 eur). Podľa účtovnej závierky nemali žiadne náklady spojené s cestovaním.

Hospodárenie za 2021

Na bankových účtoch mala strana prostriedky vo výške viac ako 450-tisíc eur (pozn. red. podľa dostupnej správy z roku 2021). Strana nemala žiadne náklady na cestovanie, mzdové náklady mali predstavovať viac ako 100-tisíc eur a v časti "Ostatné služby" uviedla náklady bezmála 440-tisíc eur.

Výnosy z darov mali za rok 2021 predstavovať 345 eur, príspevky od členov zhruba 38-tisíc eur a z dotácií od SR na činnosť strany získali viac ako 366-tisíc eur. Za rok 2021 boli najštedrejšími darcami podľa účtovnej závierky Zuzana Bednárová, ktorá strane poslala 800 eur, firma Sunday, s. r. o. so sumou 500 eur a Martin Šmilňák s 300 eurami.

Ivan Uhliarik poskytol strane pôžičku 100-tisíc eur, ktorú má strana splatiť do polovice roka 2024 s trojpercentným úrokom. Na kampaň do komunálnych volieb v roku 2022 strana naliala takmer 430-tisíc eur.

Kandidátka strany

Na kandidátke strany sa nachádza 150 mien. Z prvého miesta kandiduje predseda Milan Majerský, dvojkou je Jozef Hajko a na poslednom mieste sa objavil záchranár František Majerský. "S Františkom Majerským sme menovci, nie sme v žiadnom príbuzenskom vzťahu," vysvetlil pre plusku predseda KDH.

Kandidátka KDH by ta3 on Scribd

Témy: volby2023
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok