Ukrajine by nemala byť poslaná kazetová munícia. Spojenci USA sa búria

ta3 ČTK
8.7.2023 19:05

Ukrajine by nemala byť poslaná kazetová munícia, vyhlásila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová. Komentár urobila v reakcii na rozhodnutie Spojených štátov darovať tieto kontroverzné zbrane Kyjevu na pomoc pri protiofenzíve voči ruským silám.

Ukrajine by nemala byť poslaná kazetová munícia. Spojenci USA sa búria
TASR/AP (ilu)

Britský premiér Rishi Sunak dnes zdôraznil, že Británia je signatárom dohovoru, ktorý zakazuje výrobu kazetovej munície a odrádza od jeho používania, proti ktorému sa vyslovila aj OSN. Obdobné vyhlásenie vydala aj Kanada. Kyjev sa zaviazal, že muníciu nepoužije v Rusku alebo v mestských oblastiach.

Kazetová munícia v určitej fáze letu exploduje a rozpadne sa na množstvo menších náloží, ktoré zabíjajú na veľkej ploche. Kvôli hrozbám pre civilistov budí značnú kontroverziu. 

Viac ako 120 krajín podpísalo dohovor

Viac ako 120 krajín vrátane Španielska sa v Dohovore o kazetovej munícii zaviazalo, že tieto zbrane nebudú ďalej vyrábať, skladovať, presúvať ani používať. 

Dohodu nepodpísali napríklad USA, India alebo Brazília, ale ani Rusko a Ukrajina, ktoré obe podľa medzinárodných pozorovateľov tento typ munície už od vlaňajšieho februára, teda od začiatku ruskej invázie, použili.

"Španielsko má okrem pevného záväzku voči Ukrajine aj pevný záväzok, že určité zbrane a bomby nemôžu byť dodávané za žiadnych okolností," povedala Roblesová novinárom v Madride. "Nie kazetovej munícii a áno legitímnej obrane Ukrajiny, ktorá by, ako chápeme, nemala byť vykonávaná pomocou kazetovej munície," dodala.

Spojené štáty v piatok oznámili, že Ukrajine poskytnú okrem iného kazetovú muníciu v rámci nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov. Súčasťou balíka budú aj delostrelecké granáty kalibru 105 milimetrov a 155 milimetrov, desiatky bojových vozidiel pechoty, protitankové strely Javelin alebo munícia do systému HIMARS.

Proti je aj Kanada

"Nepodporujeme používanie kazetovej munície," uviedla vo vyhlásení kanadská vláda, ktorá pripomína, že krajina sa pridala a dodržiava dohovor zakazujúci používanie a výrobu týchto zbraní. Kanada patrí ku krajinám, ktoré najhlasnejšie podporujú Ukrajinu a napadnutej krajine poslala miliardy dolárov humanitárnej aj vojenskej pomoci.

Generálny tajomník OSN António Guterres je proti ďalšiemu používaniu kazetovej munície, uviedol v piatok hovorca OSN na otázku ohľadom plánovaného vyhlásenia USA. Sunak zdôraznil, že Británia je signatárom Dohovoru o kazetovej munícii, ale inak sa bude snažiť Ukrajinu ďalej podporovať.

USA sa dlho zdráhali túto muníciu poskytnúť kvôli rizikám, ktoré môžu nevybuchnuté nálože predstavovať pre civilistov aj dlho po skončení konfliktu, uviedol poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Ukrajina podľa neho ale poskytla písomné uistenie, že ich bude používať "veľmi opatrne", aby minimalizovala riziko pre civilistov.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že táto munícia pomôže zachrániť životy ukrajinských vojakov. Dodal, že Ukrajina bude viesť prísnu evidenciu o jej použití a vymieňať si informácie so svojími partnermi.

"Náš postoj je jednoduchý - musíme oslobodiť naše dočasne okupované územia a zachrániť životy našich ľudí," napísal Reznikov na twitteri. "Ukrajina použije túto muníciu iba na deokupáciu našich medzinárodne uznaných území. Táto munícia nebude použitá na oficiálne uznanom území Ruska," dodal. Táto zbraň podľa neho navyše bude použitá iba na "prelomenie obranných línií nepriateľa", nie v mestských oblastiach.

Rusi nie sú nadšení

Ruský veľvyslanec Anatolij Antonov kritizoval odovzdanie týchto zbraní Ukrajine. "Krutosť a cynizmus, s akými Washington pristúpil k otázke odovzdania smrtiacich zbraní Kyjevu, sú zarážajúce," citovala Antonova agentúra TASS. "Teraz bude vinou USA mnoho rokov hroziť, že nevinní civilisti budú vyhodení do vzduchu muníciou, ktorá zlyhala," dodal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok