Británia a Holandsko sľubujú koalíciu na pomoc vzdušným silám Ukrajiny

16.5.2023 21:10

Britský premiér Rishi Sunak a predseda holandskej vlády Mark Rutte v utorok prisľúbili vytvorenie "medzinárodnej koalície", ktorej cieľom bude pomáhať ukrajinským vzdušným silám vrátane "podpory od výcviku až po zaobstaranie stíhačiek F-16". Obaja premiéri sa zúčastňujú na summite Rady Európy v Reykjavíku. Informuje agentúra AFP, ktorá v tejto súvislosti citovala hovorcu britského premiéra.

holandsko vlajka 1140 (SITA AP)
SITA/AP

"Premiér (Sunak) zopakoval svoje presvedčenie, že miesto Ukrajiny je v NATO. Lídri sa zhodli na dôležitosti poskytovania dlhodobej bezpečnostnej pomoci Ukrajine, aby tak dokázala odstrašiť budúce útoky," uviedol Sunakov hovorca.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok stretol so Sunakom vo vidieckom sídle britských premiérov Chequers. Následne uviedol, že vidí "veľmi pozitívne" vytvorenie medzinárodnej koalície, ktorá Ukrajine dodá stíhačky. Sunak zároveň uviedol, že Spojené kráľovstvo čoskoro začne cvičiť ukrajinských pilotov na používanie západných stíhačiek.

Výcvik ukrajinských pilotov v pondelok ohlásil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, avšak vylúčil dodanie bojových lietadiel Kyjevu. Ukrajina už dlho vyzýva Západ na dodanie stíhačiek F-16 americkej výroby na pomoc v boji proti ruskej invázii, k oficiálnemu rozhodnutiu však v tejto súvislosti na Západe dosiaľ nedošlo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok