FOTO: Košická MHD bude od polnoci premávať. Odborári prerušili ostrý štrajk

14.2.2023 06:59

Košická mestská hromadná doprava (MHD) bude od nadchádzajúcej polnoci premávať tak, ako pred utorkovým ostrým štrajkom. Za odborárov pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) to uviedla Andrea Vindišová.

"Ostrý štrajk od polnoci prerušujeme," uviedla. Potvrdila, že cestujúca verejnosť tak v stredu (15. 2.) bude mať k dispozícii autobusy a električky MHD. "Doprava bude 15. februára od 00.00 h premávať v pôvodnom režime, to znamená autobusy v prázdninovom režime, električky v režime pracovné dni. Nočné spoje s odchodmi zo Staničného námestia o 23.15 h budú vykonané," informuje v súvislosti s pozastavením štrajku DPMK na sociálnej sieti.

Odborári avizovali, že po utorkovom vyhlásení, na ktorom sa popoludní dohodlo vedenie DPMK a niektorí mestskí poslanci, ich čaká ešte rokovanie s vedením DPMK a zasadnutie štrajkových výborov. Odborári o výsledkoch rokovania s DPMK zatiaľ neinformovali.

Dohoda medzi DPMK a poslancami súvisela s rozpočtom mesta na rok 2023, ktorým sa má mestské zastupiteľstvo (MsZ) zaoberať v marci. DPMK žiadal na dofinancovanie zo strany mesta namiesto 26 miliónov eur sumu 36 miliónov eur. Na základe dohody by to malo byť minimálne 30 miliónov eur. Táto suma sa má aktualizovať po pripravovanej zmene grafikonu a optimalizovaní linkového vedenia. Spoločné vyhlásenie tiež zahŕňa 15-percentné zvýšenie tarifných miezd či predloženie úpravy taríf.

Odborári uviedli, že dostali garanciu zachovania pracovných miest, no s výsledkom rokovania spokojní nie sú, keďže ich požiadavky neboli naplnené v plnom rozsahu. Podľa generálneho riaditeľa DPMK Vladimíra Padyšáka je uvedená dohoda východiskom k ďalšiemu kolektívnemu vyjednávaniu. Mesto Košice pre TASR uviedlo, že s dohodnutým kompromisným návrhom súhlasí. Pripomenulo, že o rozpočte budú rozhodovať poslanci MsZ.

Stopercentná účasť

Do utorkového časovo neobmedzeného ostrého štrajku, ktorý vyhlásili odborári pri Dopravnom podniku mesta Košice, sa zapojili všetci zamestnanci. Výnimku tvorili štyria vodiči, ktorí obsluhovali dopravu k nemocniciam. Za odborárov to uviedla Andrea Vindišová. Predpokladala, že štrajk bude pokračovať aj v stredu 15. februára.

"Evidujeme 100-percentnú zapojenosť vodičov koľajovej dopravy a takmer 100-percentnú zapojenosť vodičov autobusovej dopravy - aj to len z dôvodu, že jazdia štyria vodiči, ktorí zabezpečujú okružnú linku H ku košickým nemocniciam," uviedla s tým, že do ostrého štrajku sa zapojili aj zamestnanci na technicko-hospodárskych i robotníckych pozíciach, a tiež obslužný personál. "Môžeme hovoriť o 100-percentnej účasti zamestnancov," doplnila.

Pozrite si, ako to vyzeralo počas štrajku v Košiciach.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok