Moskva chce vytvoriť tlak na Kyjev. Putin plánuje novú ofenzívu a pripravuje sa na roky vojny, píše Bloomberg

Moskva chce vytvoriť tlak na Kyjev. Putin plánuje novú ofenzívu a pripravuje sa na roky vojny, píše Bloomberg
Zdroj foto: TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin pripravuje na Ukrajine novú ofenzívu a zároveň posilňuje svoju krajinu pre konflikt so Spojenými štátmi a ich spojencami. Šéf Kremľa pritom očakáva, že táto vojna potrvá roky. S odvolaním sa na činiteľa a poradcu oboznámených so situáciou to v piatok napísala agentúra Bloomberg.

Moskva chce podľa zdrojov agentúry ukázať, že jej armáda môže po mesiacoch strát znovu získať iniciatívu a vytvoriť tlak na Kyjev a jeho podporovateľov, aby súhlasili s prímerím, ktoré by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím. 

Po tom, čo ruské jednotky prišli o viac ako polovicu svojich počiatočných ziskov na Ukrajine, nemôže poprieť slabiny ruskej armády ani Putin, povedali agentúre jej zdroje pod podmienkou anonymity. Pretrvávajúce neúspechy prinútili mnohé v Kremli k realistickejšiemu pohľadu na bezprostredné ambície ak uznaniu, že aj udržanie súčasnej frontovej línie by bolo úspechom, píše Bloomberg. Putin je však podľa nej stále presvedčený, že väčšia ruská armáda a ochota akceptovať straty umožní Rusku zvíťaziť aj napriek doterajším neúspechom.

Ofenzíva môže začať vo februári

Nová ofenzíva môže začať už vo februári alebo marci, uviedli zdroje blízke Kremľu. Ich oznámenia potvrdzujú varovania Ukrajiny a jej spojencov, že sa blíži ďalšia ruská ofenzíva. Naznačujú zároveň, že môže začať skôr, ako Kyjev dostane sľúbené dodávky amerických a európskych bojových tankov. Putinovo odhodlanie podľa Bloombergu predznamenáva ďalšiu eskaláciu vojny, zatiaľ čo Kyjev chystá svoj protiútok a odmieta také prímerie, ktoré by umožnilo Rusku okupovať jeho územie.

Ruský vodca podľa zdrojov agentúry verí, že nemá inú alternatívu, než vo vojne - ktorú vníma ako existenčnú a ako konflikt s USA a ich spojencami - zvíťaziť. Nové kolo mobilizácie je možné už na jar, ekonomika a spoločnosť sa stále viac podriaďujú potrebám vojny, uviedli zdroje. Verejne Kremeľ tvrdí, že v súčasnej dobe žiadnu väčšiu mobilizáciu neplánuje. V dlhodobejšom horizonte Putin schválil plány na rozšírenie vojenských radov o takmer 50 percent počas niekoľkých nasledujúcich rokov a rozmiestnenie nových síl v blízkosti Fínska a v okupovaných oblastiach Ukrajiny, píše Bloomberg. Ruské školy obnovujú kurzy vojenského výcviku, ktoré sa naposledy hojne konali v sovietskej ére.

Spojenci zvyšujú dodávky zbraní

Americkí a európski spravodajskí činitelia pochybujú o tom, že Rusko má napriek minuloročnej mobilizácii zdroje na novú veľkú ofenzívu. Ukrajinskí spojenci medzitým zvyšujú dodávky zbraní a pripravujú sa prvýkrát dodať Kyjevu obrnené vozidlá a hlavné bojové tanky, ktoré by mohli pomôcť ukrajinským jednotkám prelomiť ruské línie. Podľa amerických predstaviteľov však brutálne ruské útoky v mestách, ako je Bachmut, vyčerpávajú ukrajinské sily a oslabujú schopnosť Kyjeva viesť útočné operácie inde.

Od minuloročných ukrajinských bleskových útokov tiež Rusi posilnili obranu a využívajú zákopy, tankové pasce a míny, aby spomalili prípadný ukrajinský postup, píše Bloomberg, ktorý zároveň konštatuje, že do prísne kontrolovaných ruských štátnych médií však začali prenikať prvky realizmu ohľadom výkonu armády. "Doterajšie výsledky sú otrasné, pretože Rusko nebolo vôbec pripravené," povedal Sergej Markov, politický konzultant s úzkymi väzbami na Kremeľ. "Premenilo sa to na dlhotrvajúcu vojnu a Rusko zatiaľ nemá dostatok živej sily ani vybavenia, aby ju mohlo viesť," dodal.

Niektorí zasvätenci pripúšťajú, že Putinova dôvera v schopnosť jeho armády zvíťaziť odráža nepochopenie odhodlania Západu odvrátiť jeho agresiu. Napriek tomu sa americkí a európski vojenskí predstavitelia obávajú, že by sa konflikt mohol ustáliť v delostreleckom boji v štýle prvej svetovej vojny s prevažne stagnujúcimi frontovými líniami. To je scenár, ktorý by mohol zvýhodňovať Rusko s jeho početnejšou populáciou a vojenským priemyslom, píše agentúra.

Kremeľ by podľa zdrojov Bloombergu prijal dočasné prímerie, ktoré by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím, aby získalo čas na obnovu svojich síl. Hoci toto územie nedosahuje hranice ukrajinských oblastí, ktoré Putin vlani nezákonne anektoval, Rusku by stále zostalo veľké teritórium, ktoré by spájalo regióny, ktoré Moskva okupovala pred súčasnou vojnou, píše Bloomberg. Pre Kyjev a jeho spojencov je táto vízia neprijateľná. 

"Ak sa niečo nezmení, čaká nás opotrebovací konflikt, ako bola prvá svetová vojna, ktorý by mohol trvať dlho, pretože obe strany veria, že čas je na ich strane," povedal Andrej Kortunov, šéf Kremľom založeného think-tanku Ruská rada pre medzinárodnú záležitosti. "Putin si je istý, že buď Západ, alebo Ukrajina sa unaví," dodal Kortunov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá