ROZHOVOR: Hazard na pár klikov. Psychológ popísal znaky gamblera

ta3/Milan Špak
18.1.2023 00:00

Od roku 2008 sa zvýšil počet prípadov závislostí od hazardu. Môže za to príchod online kasín a herní. O tom, prečo ľudia hrajú, čo počas toho prežívajú a ako prebieha liečba závislých, sme sa rozprávali s psychológom Adamom Kurilom, ktorý pôsobí v Centre pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

ROZHOVOR: Hazard na pár klikov. Psychológ popísal znaky gamblera
TASR/Štefan Puškáš

Riziká online hazardu

V súčasnosti sú hazardné hry vzdialené doslova pár klikov. Spôsobuje to podľa vás vyšší počet závislostí?

Áno. Približne od roku 2008 nám počet pacientov vstupujúcich do liečby kvôli poruche v dôsledku hrania hazardných hier narastá. V súčasnosti hrá väčšina našich pacientov online. Aj výskumy ukazujú, že ľahká dostupnosť hazardu je rizikovým faktorom v rozvoji problémov a ľudia hrajúci online majú vyššie riziko rozvoja závislosti.

Od roku 2021 môžu obce rozhodovať o hazarde na ich území. Má takýto zákon a zákaz herní a kasín v čase online hazardu vôbec zmysel?

Asi áno. Napriek rýchlemu rozvoju online hazardu hrá stále veľká časť hráčov v kamenných prevádzkach.

Od čoho sú ľudia závislí najviac? Sú to kurzové stávky, automaty alebo kartové hry ako poker či Blackjack?

V minulosti jasne dominovali automaty, ktoré boli najrizikovejšie z pohľadu rozvoja závislosti a najviac ľudí vstupujúcich do liečby hralo práve tie. V poslednom období ich mierne predbehli stávky na športové zápasy a to najmä z dôvodu možnosti online live stávok, čo výrazne zrýchlilo tento spôsob hrania, a tým pádom ho spravilo rizikovejším. Kvôli problémovému hraniu iných hazardných hier vstupujú ľudia do liečby zriedkavo.

Aké pocity človek prežíva počas toho, keď hrá? Čo to v ňom vyvoláva?

Pocit napätia, vzrušenia, ktorí hráči často hodnotia pozitívne. Pri hracích automatoch aj zážitky malej nepravidelnej odmeny v podobe malých výhier a s tým spojených ďalších zvukových a svetelných efektov, ktoré tieto zážitky umocňujú. Čo sa týka myšlienok, tak rizikovým je, ak sú prítomné skreslené odhady pravdepodobnosti výhry alebo kontroly nad výsledkom hry. Taktiež magické myslenie, ako napríklad, že už som dva týždne nevyhral, tak teraz som už smolu vyčerpal alebo šťastie si na mňa musí sadnúť.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 2 / 3
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok