Mnohí pacienti vymenili lekárov za internet. Študenti medicíny vysvetlili, prečo odišli do zahraničia

Mnohí pacienti vymenili lekárov za internet. Študenti medicíny vysvetlili, prečo odišli do zahraničia
Zdroj foto: Profimedia
Slovenskí zdravotníci si pod hrozbou výpovedí presadili zvýšenie platov. Odliv záujemcov o štúdium medicíny do zahraničia z minulých rokov to však nerieši. Je otázne, či sa vrátia s nadobudnutými znalosťami na Slovensko. Vyspovedali sme študentov zdravotníckych odborov, ktorí sa za vzdelaním vybrali do Brna. Pre ta3 prezradili, či sa plánujú vrátiť späť.

Na jeseň 2022 sa lekári po dlhých rokoch postavili vláde čelom. Poslednou kvapkou bol návrh rozpočtu, ktorý slovenskému zdravotníctvu neposkytoval dostatočné finančné prostriedky. Hromadne podali výpovede a žiadali vládu, aby sa venovala kritickej situácii v sektore. Po takmer trojmesačnom boji sa lekárski odborári a vláda dohodli a vyriešili otázku platov lekárov. Novela prešla na poslednú chvíľu parlamentom a podpísala ju už aj prezidentka.

Podľa ministerstva zdravotníctva by mala zmena zabezpečiť postupné sťahovanie hromadných výpovedí lekárov, zamedziť poklesu záujmu o štúdium v tejto oblasti a zabrániť odchodu zdravotníkov zo sektora a do iných štátov.

Mnoho mladých nádejných lekárov sa však už pred niekoľkými rokmi rozhodlo pre štúdium v zahraničí a možno sa na Slovensko už nevrátia. Je otázne, či bude zvýšenie platov dostačujúce na to, aby sa rozhodli pre prácu doma. Študenti z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne pre ta3 vysvetlili, prečo zo Slovenska odišli a prezradili aj to, či sa plánujú vrátiť.

Zavážila kvalita vzdelania

"Vnímal som, že Masarykova univerzita má lepšiu povesť než iné univerzity. Zaujalo ma tiež moderné zázemie lekárskej fakulty v podobe univerzitného kampusu," vysvetlil dôvody svojho odchodu zo Slovenska študent zubného lekárstva Michal R. V Brne študuje už piaty rok. Rovnaký odbor študuje druhý rok aj Ľuboslav M. zo Slovenska, ktorý si tiež myslí, že je na univerzite vyššia úroveň vzdelávania. 

"Lekárska fakulta v Brne ponúka atraktívne možnosti do budúcna," uviedla študentka všeobecného lekárstva Petra P. Pre odchod do zahraničia sa však študenti rozhodli aj z osobných dôvodov. "Do Brna išli aj moji kamaráti, s ktorými som chcel ostať v kontakte," povedal študent všeobecného lekárstva Matúš K. Lákala ho taktiež možnosť osamostatniť sa od rodičov a okúsiť život v inej krajine.

Viac sa dozviete v pokračovaní článku na ďalšej strane

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá