Kým cestovali po exotike, doma padali bomby. Pre uviaznutých turistov je dovolenka peklom

TA3/hm ČTK
30.3.2022 14:00

Thajský ostrov Phuket, ktorý vďaka svojim krásnym plážam priťahoval ročne vyše sedem miliónov zahraničných turistov, tvrdo zasiahlo zrútenie turistického ruchu v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19. Vlani začalo Thajsko postupne otvárať svoje hranice, ale čínski turisti, ktorí patrili skôr k častým návštevníkom, majú stále cestovanie značne obmedzené. Najpočetnejšou skupinou sa tak stali Rusi, ktorých v decembri prišlo 17-tisíc.

Kým cestovali po exotike, doma padali bomby. Pre uviaznutých turistov je dovolenka peklom
Profimedia

Píše o tom spravodajský web BBC News. Pri prechádzke po najznámejších plážach na Phukete nie je možné si nevšimnúť dôkazov ruského turistického boomu. Objavili sa nápisy v azbuke a reštaurácie pozývajú na ruské špeciality, ako je boršč či pelmene. Teraz však ruská invázia na Ukrajinu uväznila v Thajsku vyše 7000 Rusov, ktorým letecké spoločnosti zrušili spoje do vlasti. Mnohí z nich bývajú práve na Phukete.

Boja sa návratu

Ich najväčším problémom sú teraz peniaze. Kvôli sankciám uvaleným na Rusko si nemôžu vyberať hotovosť z bankomatov ani používať kreditné karty. Väčšina z Rusov nechcela s BBC hovoriť, jeden pár ale pod podmienkou anonymity povolil. Dvojica uviedla, že je z ruskej vojenskej kampane vydesená, a že sa obáva návratu do Ruska, kde i označenie terajších udalostí na Ukrajine za vojnu môže viesť k prenasledovaniu.

Pár odletel z Moskvy na Phuket v deň, kedy sa začala invázia, a bude sa na ostrove snažiť zostať, dokiaľ mu budú stačiť peniaze. "Šli sme od banky k banke, od bankomatu k bankomatu. V deviatich prípadoch z desiatich sme neuspeli, ale nakoniec sa nám podarilo nejakú hotovosť vybrať. Tiež sme našli ďalšie spôsoby, ako sa k peniazom dostať, ako napríklad Western Union alebo kryptomeny," uviedli.

Pre malú skupinu Ukrajincov, ktorí sa nachádzali v Thajsku, keď ruská armáda začala bombardovať ich mestá, je situácia ešte horšia. Anton a Alina cestovali po Thajsku od decembra a v polovici marca sa mali vrátiť do Kyjeva. Ich let však bol zrušený a príbuzní ich prosia, aby zostali v cudzine čo najdlhšie. "My tu však nemôžeme odpočívať, nemôžeme si len tak plávať v mori," hovorí Alina. "Každý deň sa dívame na správy. Návratom na Ukrajinu však, bohužiaľ, rodinám nepomôžeme," dodáva.

Alina hovorí, že jej príbuzní žijú v relatívne bezpečnej časti Kyjeva, napriek tomu počujú neďaleko dopadať ruské rakety. Pripomína im to časy, kedy museli opustiť svoje domovské mesto Doneck, keď sa tam pred ôsmimi rokmi začal konflikt. Antonova rodina Kyjev opustila a presťahovala sa bližšie k maďarskej hranici, aby mohla prípadne prejsť na druhú stranu, ak by sa situácia zhoršila.

Irpiň Profimedia

Víza si môžu predĺžiť

Ďalšia mladá Ukrajinka Julila bývajúca na Phukete v slzách popísala, ako jej mesto Irpiň zničila ruská armáda. Jej rodina sa presťahovala do neďalekého Kyjeva. Julija podobne ako ďalší Ukrajinci dostala v Thajsku ponuku na predĺženie platnosti víz o 90 dní, niektorí z nich však majú obavy, že im dojdú finančné prostriedky. Miestne podniky sa im snažia pomôcť. Ukrajinské veľvyslanectvo v Thajsku uviedlo, že dostalo viac ako stovku ponúk na bezplatné ubytovanie od miestnych obyvateľov.

Reštaurácia Veranda na známej pláži Karon na Phukete je v čase obeda prázdna, obsadené sú len dva stoly. "Okolo nového roka sme mali každý deň plno," hovorí vedúca reštaurácie Dee. "Ale naši zákazníci si už nemôžu vyberať peniaze, a nemôžu tak platiť za jedlo," dodáva.

Z pláží sa stále najviac ozýva ruština. Sú tu návštevníci z Kazachstanu či sibírskych miest ako Omsk, Irkutsk a Novosibirsk, ktorí utiekli pred mrazivou zimou doma. Ich množstvo je však len zlomkom toho, koľko ich prilietalo pred covidom, a stále ubúdajú.

Thajská vláda a ruské veľvyslanectvo chcú v najbližších týždňoch preskúmať možnosti, ako by bolo možné dostať Rusov uviaznutých v Thajsku domov, či už prostredníctvom špeciálnych evakuačných letov alebo s využitím leteckých spoločností, ktoré stále do Ruska lietajú. Keď budú preč, dlhoočakávaný rozvoj turizmu bude zase oddialený, a Thajsko bude musieť dúfať v návrat väčšieho počtu Európanov, Indov a nakoniec aj Číňanov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok