Takto zareaguje telo, keď mu obmedzíte prísun mäsa. Stane sa to každému z vás

Takto zareaguje telo, keď mu obmedzíte prísun mäsa. Stane sa to každému z vás
Zdroj foto: FreePik
Nie je žiadnym tajomstvom, že dobre vyvážená rastlinná strava sa môže pochváliť množstvom zdravotných výhod. Zatiaľ čo rastlinná strava vám môže pomôcť lepšie spať, zlepšiť zdravie vášho srdca a posilniť váš mikrobióm, je tiež možné, že sa cítite menej plní energie a môžu vám chýbať niektoré dôležité živiny. Ak uvažujete o úplnom odstránení mäsa, hydiny a rýb zo svojho jedálnička, vaše telo na to pravdepodobne zareaguje takto.

Energia

Na jednej strane vám prechod na výživnú stravu bohatú na rastliny môže pomôcť cítiť sa viac nabití energiou, keď nahradíte spracované živočíšne produkty, ako je slanina a lahôdkové mäso, orechmi a semenami.

Má to však háčik. Odobratie živočíšnych produktov z taniera tiež znamená, že môžete prísť o určité živiny. Vezmite si napríklad železo. Táto dôležitá živina je prítomná v rastlinných potravinách, ako je špenát a sójové bôby ako nehémové železo, je výrazne biologicky dostupnejšie, keď pochádza zo zvierat.

Nízky obsah železa môže okrem iných symptómov viesť k chronickej únave, vypadávaniu vlasov, závratom, slabosti, bolestiam hlavy, bledej pokožke a rýchlemu tlkotu srdca. Keďže železo nie je ľahko absorbovateľné z rastlinných zdrojov, odporúčaný príjem železa pre vegetariánov je takmer dvojnásobný v porovnaní s odporúčaným pre nevegetariánov.

Železo je obzvlášť dôležité pre ženy s menštruáciou, ženy so silnou menštruáciou alebo ženy s už existujúcou anémiou z nedostatku železa. Nedostatky železa môžu vzniknúť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak neexistuje adekvátna náhrada.

Ak sa človek rozhodne zo svojho jedálnička vyškrtnúť ryby a mäso, mal by získať nehemové zdroje železa z potravín, ako je červená fazuľa, cícer, sušené marhule, pečené zemiaky, pšeničné klíčky a tekvicové a sezamové semienka.

Zdravie vašich čriev

Ak máte pocit, že zdravie čriev v dnešnej dobe vládne svetu, nemýlite sa. Na zložení vášho črevného mikrobiómu záleží, pretože baktérie, ktoré sa nachádzajú v hrubom čreve, pomáhajú sprostredkovať všetko od alergií a akné až po imunitné funkcie a duševné zdravie. Mäso, najmä červené a spracované, môže podporovať zápal v čreve, čo zase mení dobré baktérie a môže viesť k tráviacim problémom, ako je zápcha a nadúvanie.

Zistilo sa, že vegetariánska strava pozitívne mení črevný mikrobióm. Vedci špekulujú, že keď zo svojho jedálnička odstránite mäso a ryby, pravdepodobne zvýšite príjem protizápalových rastlinných potravín, z ktorých mnohé obsahujú prebiotiká a probiotiká prospešné pre črevá.

Rýchle osvieženie

Prebiotiká sú nestráviteľné sacharidy, ktoré pomáhajú dobrým baktériám v našom čreve prosperovať. Prebiotiká nájdete v určitom ovocí (ako banány a jablká), zelenine a celozrnných výrobkoch. Probiotiká sú živé mikróby, ktoré sa nachádzajú vo fermentovaných potravinách, ako je kefír, jogurt a kyslá kapusta, ako aj v doplnkoch výživy. V priebehu týždňov po prechode na vegetariánsku stravu si môžete všimnúť bezprostrednejšie účinky na vaše trávenie.

Spánok (a nálada)

Jesť viac rastlín vám môže priniesť lepší spánok. Vysoký obsah izoflavónov v strave bohatej na rastliny môže byť zodpovedný za zlepšenie kvality spánku. Izoflavóny sú rastlinné zlúčeniny nachádzajúce sa prevažne v sójových bôboch, dokonca znižujú aj symptómy depresie.


Naplniť si tanier ovocím a zeleninou môže tiež zlepšiť vašu náladu. Za týmto spojením je niekoľko možných mechanizmov, ale jeden súvisí so skutočnosťou, že strava pozostávajúca prevažne z mäsa, hydiny a rýb môže mať vysoký obsah kyseliny arachidónovej, zápalového polynenasýteného omega-6 tuku. Výskum ukazuje, že vysoký príjem kyseliny arachidónovej podporuje zmeny v mozgu, ktoré môžu skutočne narušiť vašu náladu.

Vitamíny

Zatiaľ čo živiny ako železo sa vyskytujú v rastlinných aj živočíšnych potravinách, niektoré kritické vitamíny sú prítomné iba v živočíšnych produktoch. Vitamín B12 je jedným z najčastejších nedostatkov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri konzumácii vegánskej alebo vegetariánskej stravy

Je to preto, že B12 sa prirodzene vyskytuje výlučne v živočíšnych potravinách, ako sú mušle, pstruhy, hovädzie mäso, losos a tuniak. Samozrejme, niektoré potraviny vhodné pre vegetariánov, ako napríklad výživné droždie, sú často obohatené o vitamín. Omega-3 a zinok sú dve ďalšie živiny, ktoré vám môžu chýbať v pláne rastlinnej stravy. Omega-3 mastné kyseliny sú veľmi dôležité pre udržanie zdravia srdca.

Zatiaľ čo ryby a vajcia sú bežne považované za bohaté zdroje omega-3, tieto esenciálne tuky nájdete aj v chia semienkach, ľanových semienkach, vlašských orechoch a konopných semienkach.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá