Neškodný bylinkový čaj? Niektoré druhy by nemali piť kardiaci ani dojčiace matky

Neškodný bylinkový čaj? Niektoré druhy by nemali piť kardiaci ani dojčiace matky
Zdroj foto: FreePik
Väčšina bylinných čajov má liečivé vlastnosti, ktoré zostávajú v tele aktívne po určitú dobu. Tieto chemikálie vedia ovplyvniť telový systém rôznymi spôsobmi. Keďže bylinkové čaje nie sú prísne regulované, v obchodoch so zdravou výživou alebo v čajovniach si môžete kúpiť takmer akýkoľvek liečivý čaj. Mnohé však majú silné účinky, preto je lepšie sa pred ich užívaním poradiť.

Dojčenie

Mnohé bylinky v ženskom tele zostávajú a prechádzajú aj do materského mlieka, čo ovplyvňuje dojčené dieťa. Byliny, ktoré sa bežne považujú za bezpečné na konzumáciu v čaji, môžu mať dlhodobé účinky ako na mamu, tak aj na dieťa. Napríklad čaje ako harmanček, používané na upokojenie a podráždenosti, môžu spôsobiť u dojčiacich detí koliku. 

Senovka grécka, používaná na zvýšenie prísunu mlieka dojčiacej matky, môže spôsobiť bábätku črevné ťažkosti. Pretože bylinné čaje nie sú regulované, nie je presne známe, ako dlho zostanú v systéme dojčiacej matky. Preto sa pred pitím bylinkového čaju počas dojčenia poraďte s pediatrom.

Kofeín

Bez ohľadu na užitočné účinky kofeínu, táto látka ovplyvňuje telo ako droga a môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov. Niekoľko populárnych bylinných čajov, ako je čierny a zelený, obsahuje kofeín, ktorý v tele zostáva dlhší čas, od niekoľkých hodín až do niekoľkých dní, v závislosti od vašej citlivosti. 

Účinky kofeínu sú účinky stimulantu a môžu zabrániť spánku a spôsobiť nervozitu. Ak ste citliví na kofeín, ale milujete zelený a čierny čaj, sú k dispozícii aj verzie bez kofeínu. Poraďte sa lekárom o ich užívaní, ak beriete lieky na vysoký krvný tlak.

Iné látky

Mnohé bylinné čaje sa používajú aj v medicíne a môžu obsahovať nežiaduce látky ako spomínaný nikotín alebo alkaloidy, ktoré sú vo veľkých dávkach toxické. Napríklad čaj z prasličky obsahuje nikotín a čaj z kostihoja obsahuje alkaloid, ktorý môže spôsobiť poškodenie pečene. Tieto chemikálie môžu zostať v systéme dlho po vypití čaju. 

Či už fajčíte alebo pijete bylinkový čaj, ktorý obsahuje nikotín, ten sa vám v priebehu niekoľkých minút vstrebe do krvi a vo vašom tele môže zostať dlhšie. Ak teda používate bylinkové čaje na lekárske účely, poraďte sa predtým so svojím lekárom. 

Info: Niektoré bylinkové čaje sa vyrábajú s orieškami, ktoré sú zdravými prísadami, ktoré dodávajú chuť, ale po konzumácii a v tele nezostávajú.

Neliečivé čaje

Ak radi pijete bylinkové čaje, no trápia vás ich pretrvávajúce účinky na vaše zdravie, pite čaje, ktoré po konzumácii nezostávajú v systéme. Najlepšou voľbou sú druhy čajov ktoré sú vyrobené napr. z ovocia, ako broskyne a jablká. Čaje z citrónovej, pomarančovej a grapefruitovej kôry sú voňavé, ale v tele nezostávajú. 

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá