V košickej nemocnici pozastavujú bielu medicínu. Poskytujú len neodkladnú zdravotnú starostlivosť

26.11.2021 09:22

Nemocnica v košickej Šaci od štvrtka poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť, čo znamená zastavenie plánovanej "bielej" medicíny. Pre onkologických pacientov, biologickú liečbu a pacientov, ktorí navštevujú dialýzu, sa ale nič nemení.

Pacienti s rakovinou konečníka nemusia skončiť s vývodom
TASR/Erika Ďurčová

Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí. "Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády SR sme sprísnili od 25. novembra protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V lôžkovej časti poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť s výnimkou pacientov, ktorým sa poskytuje onkologická liečba, dialyzačná alebo biologická liečba," vysvetlil riaditeľ nemocnice Pavol Rusnák. 

Pre pacientov s novým koronavírusom nemocnica vyčlenila maximálnu kapacitu lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou.

Pandemická situácia sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zhoršuje už niekoľko týždňov. Pribúdajú noví pacienti s Covid-19 a plne vyťažené sú aj lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu s najťažšími prípadmi. Všetci pacienti, ktorí vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, ako aj veľká väčšina ostatných hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom sú nezaočkovaní. 

"Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 22 covid pozitívnym pacientom na štandardnom kyslíkovom lôžku, štyrom pacientom na highflow a závažný priebeh ochorenia u troch pacientov si vyžaduje ich napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu," informovala Pavliková.

Zdravotná starostlivosť je poskytovaná vo všetkých urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom. Zdravotnícke zariadenie prechádza na režim vykonávania neodkladných operačných výkonov. 

"Robíme všetko, čo je v našich silách, rád by som vyjadril poďakovanie všetkým mojim kolegom a zároveň poprosil všetkých pacientov, ktorí čakajú na plánované zákroky, o pochopenie a trpezlivosť, aby nedochádzalo k zbytočným sťažnostiam, lebo vzniknutá situácia nie je zapríčinená nami," dodal Rusnák.  

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok