Nátlak sa nepotvrdil. Kučerka poprel svoje slová a prokurátorom sa ospravedlnil

Aktualizované:
Bývalý príslušník Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka, obvinený v kauzách Judáš a Očistec, poprel, že by bol na neho vyvíjaný zo strany prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry nátlak.

Zároveň sa prokurátorom Michalovi Šúrekovi a Ondrejovi Repovi ospravedlnil. V nedeľu o tom informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Prokurátorom sa ospravedlnil

"Úprimne ľutujem, že som 16. novembra 2020 u notára spísal vyjadrenie o tom, že Michal Šúrek a Ondrej Repa, prokurátori ÚŠP GP SR, na mňa robili psychický a fyzický nátlak pri našom vzájomnom stretnutí 9. novembra 2020 na ÚŠP GP SR, keďže uvedené skutočnosti sa nezakladajú na pravde. Ospravedlňujem sa menovaným za svoje ľudské zlyhanie, podmienené strachom o ďalší osud mojej osoby, keďže k žiadnemu nátlaku na moju osobu z ich strany nedošlo," uviedol Kučerka v ospravedlnení z 23. marca 2021.

Predseda Smeru-SD Robert Fico v decembri 2020 v tejto súvislosti informoval, že podáva na prokurátorov Repu a Šúreka trestné oznámenie. Voči podaniu sa vtedy ohradila Rada prokurátorov SR.

Počas vlaňajšej akcie Judáš obvinili osem osôb. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Medzi obvinenými bol aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský, tiež bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby a aj bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy. 

Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra 2020 v ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. V tejto súvislosti bolo voči nemu trestné stíhanie zastavené.

V rámci minuloročnej akcie Očistec bol obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar ako aj ďalší vysokopostavení policajní exfunkcionári. Obvinenia padli pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie.

Ospravedlnenie mu nadiktovali, tvrdí Fico

Podľa poslanca Národnej rady (NR) SR a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica je toto ospravedlnenie "dôveryhodné ako voda v prútenom koši". Dodal, že nepochybuje, že Mariánovi K. ho nadiktovali prokurátori Šurek a Repa.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá