Magnety na zuboch? Vymysleli nový prístroj proti obezite, kritici hovoria o mučení

Magnety na zuboch? Vymysleli nový prístroj proti obezite, kritici hovoria o mučení
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Novozélandskí bádatelia vytvorili prístroj na chudnutie, ktorý pomocou dvoch magnetov zovrie hornú a dolnú čeľusť pacienta. Hovorí sa o ňom ako o novom prostriedku proti obezite, a to aj napriek tomu, že ho kritici prirovnávajú k stredovekému mučiacemu nástroju.

Umožňuje otvoriť čeľusť iba na dva milimetre

Táto svetová novinka spočíva v tom, že zubár pripevní magnety a skrutky k hornej a dolnej stoličke pacienta, čo umožňuje otvoriť čeľusť iba na dva milimetre.  

Vedúci výskumu Paul Brunton z Otažskej univerzity v novozélandskom meste Dunedin uviedol, že užívateľ môže prijímať len tekutú stravu bez toho, aby mal obmedzené dýchanie či schopnosť hovoriť.

"Je to neinvazívna, reverzná, ekonomická a príťažlivá alternatíva k chirurgickým zákrokom," povedal s tým, že toto zariadenie podľa neho nemá nijaké nepriaznivé dôsledky. Výskumníci dodali, že "vyvinuli prvý prístroj na chudnutie na svete, ktorý pomáha v boji proti globálnej epidémii obezity".

V článku publikovanom v júni v odbornom časopise British Dental Journal bbádatelia uviedli, že každá zo sedmich žien, ktoré sa zapojili do testovania tohto zariadenia s názvom DentalSlim Diet Control, schudla za dva týždne v priemere 6,36 kilogramu.

Ohavný a neľudský prístroj

Zistili, že pacienti síce spočiatku pociťovali určité nepohodlie, ale všeobecne považovali zariadenie za "tolerovateľné". Na rozdiel od zafixovania čeľustí, obľúbeného lekárskeho zákroku na obmedzenie prijímania tekutej stravy v 80. rokoch, má DentalSlim núdzové odblokovanie pre prípad, že pacient zvracia alebo má panický záchvat.

Vynález vyvolal na sociálnych sieťach silnú odozvu, pričom mnoho ľudí obvinilo vedcov z hanobenia tučných ľudí a spochybnili jeho etickú rovinu.

Jeden kritik ho označil za "ohavný a neľudský" prístroj, zatiaľ čo iný vidí riziko spojené s osvojením si nezdravých stravovacích návykov. Prirovnali ho tiež k stredovému mučiacemu nástroju. Vedci poznamenali, že vývoj zariadenia bol schválený etickou komisiou a prebiehal v súlade s medzinárodnými smernicami.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá