Nemecko, Francúzsko, Taliansko. Ďalšie krajiny stopli očkovanie AstraZenecou

Tri krajiny Európskej únie minimálne na niekoľko dní zastavili očkovanie vakcínami AstraZeneca. Vo všetkých prípadoch ide zatiaľ o predbežné opatrenie. Dôležité bude pre všetky krajiny vyjadrenie Európskej liekovej agentúry. Tá má svoje odporúčanie vydať v utorok popoludní.

Nemci žiadajú ďalšie vyšetrovanie

Nemecká vláda oznámila, že pozastavuje očkovanie vakcínami od spoločnosti AstraZeneca v reakcii na správy o vzniku nebezpečných krvných zrazenín po podaní tejto očkovacej látky.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že rozhodnutie prijalo ako preventívne opatrenie na základe odporúčania nemeckého Inštitútu Paula Ehrlicha, ktorý v súvislosti s týmito vakcínami žiada ďalšie vyšetrovanie. PEI reagoval na výskyt krvných zrazenín v spojitosti s očkovaním v Nemecku a v ďalších európskych krajinách, píše na svojej webovej stránke týždenník Die Zeit.

Európska agentúra pre lieky má podľa ministerstva rozhodnúť o tom, či a do akej miery tieto informácie ovplyvnia schválenie tejto vakcíny. Očkovanie látkou od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca v nedeľu z preventívnych dôvodov pozastavilo aj Holandsko. Predtým tak urobili i Dánsko, Nórsko, Island, Bulharsko a Írsko.

Pridávajú sa aj Francúzsko a Taliansko

Francúzsko podľa prezidenta krajiny Emmanuela Macrona pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZenecy najmenej do utorka popoludnia. Európska agentúra pre lieky vtedy vydá svoje odporúčanie v súvislosti s touto vakcínou, pripomína AP.

Macron dôvody tohto rozhodnutia neuviedol. Prezident však podľa svojich slov dúfa, že krajina bude môcť touto vakcínou čoskoro opäť očkovať.

Talianska agentúra pre lieky v pondelok uviedla, že očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca prerušuje v rámci bezpečnostných a dočasných opatrení a čaká na rozhodnutie Európskej liekovej agentúry.

Očkovanie prerušilo viacero krajín

Očkovanie látkou od tejto britsko-švédskej spoločnosti v nedeľu z preventívnych dôvodov pozastavilo aj Holandsko a predtým tak urobili i Dánsko, Nórsko, Island, Bulharsko a Írsko.

Vakcína od výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá