Budem ako lev, sľubuje nový GP. Chce otvorenú prokuratúru

Aktualizované:
Nech sa boja tí, ktorí nemajú čisté svedomie. Nech sa boja tí, ktorí porušovali zákon, vyhlásil po vymenovaní prezidentkou nový generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sľúbil, že “bude ako lev”. Pred novinármi však musel vysvetľovať aj vzťah s Michalom Gučíkom. Odmietol, že by podnikateľ za neho loboval. Priznal, že sú priatelia, momentálne sa však nestretávajú.

Plánuje organizačné zmeny

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka chce po nástupe do funkcie dosiahnuť, aby prokuratúra bola otvorenou inštitúciou, ktorá nebude chrániť len vyvolených, ale postaví sa za všetkých slušných občanov.

Deklaruje, že ako lev bude striktne bdieť nad dodržiavaním zákonnosti a rovnako ako lev bude postupovať voči tým prokurátorom, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú. Žilinka chce ešte vo štvrtok začať s organizačnými zmenami na generálnej prokuratúre. Povedal to po vymenovaní do funkcie prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

"Ujímam sa funkcie generálneho prokurátora v orgáne, o ktorom som presvedčený, že môže byť budovaný ako dôveryhodná inštitúcia, ktorá vždy bude stáť na strane zákona, spravodlivosti a ochrany verejného záujmu. Orgánu, ktorý nebude vzbudzovať pochybnosti o tom, či sú tu rovní a rovnejší," povedal.

Zefektívnenie i zjednotenie

Budovať chce prokuratúru ako transparentnú inštitúciu. Tvrdí, že prokurátorov, ktorí budú striktne bdieť nad dodržiavaním zákonnosti a vykonávať si svoje povinnosti svedomito, bude chrániť ako lev. "Tých, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú, aj voči ním budem postupovať ako lev," poznamenal Žilinka.

Organizačné zmeny, ktoré plánuje spustiť na Generálnej prokuratúre SR, majú podľa Žilinku prispieť k zjednoteniu trestnej politiky, zefektívneniu činnosti prokuratúry i efektívnejšiemu využitiu potenciálu jednotlivých prokurátorov. V krátkej dobe plánuje zmeny aj na Úrade špeciálnej prokuratúry. Boj proti korupcii, nečestnému konaniu, zneužívaniu moci a závažnej ekonomickej kriminalite budú patriť podľa jeho slov k prioritám.

Vysvetľoval aj Gučíka

Na margo jeho stretnutia s predsedom SaS Richardom Sulíkom, o ktoré mal vicepremiéra požiadať podnikateľ Michal Gučík, Žilinka uviedol, že nikdy u žiadneho poslanca koalície alebo opozície neloboval za podporu. Ako tvrdí, na Sulíka nemal kontakt, preto stretnutie zabezpečoval Gučík, no nie s cieľom lobovania. "Gučík nežiadal, aby SaS hlasovala či nehlasovala za mňa pri voľbe," uviedol nový generálny prokurátor.

Stretnutie so Sulíkom bolo podľa jeho slov krátke, prezentoval mu len víziu ďalšieho rozvoja prokuratúry a oznámil mu, že bude kandidovať. Žilinka podotkol, že s Gučíkom, ktorého označil za priateľa, sa už nestretáva. "Aj sám Gučík ma o to požiadal, lebo mi nechce ubližovať," skonštatoval Žilinka.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá