Niektorí poslanci chcú ešte rokovať, voľba GP nie je istá

Poslanci v národnej rade by mali popoludní voliť kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry SR. To, či sa naozaj uskutoční, však zatiaľ isté nie je.

Dohoda nie je definitívna

Voľba generálneho prokurátora v pléne národnej rady sa môže opäť presunúť na iný termín. Väčšina poslancov verí, že po indikatívnej voľbe, ktorú absolvovali v utorok, sa "pohli ľady" a koalícia smeruje k dohode. Naďalej však nie je finálna dohoda v koalícii.

"Ešte stále rokujeme. Voľba je kľúčová, je to voľba na sedem rokov, chceme si byť istí, že neurobíme chybu. Budeme ďalej rokovať v rámci strany aj s našimi koaličnými partnermi," povedala predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská s tým, že žiadne meno komentovať nechce. Nepovedala, či je pre stranu priechodný kandidát Maroš Žilinka. Na otázku, či sa bude voliť vo štvrtok, odpovedala, že sa snažia o napredovanie rokovaní. "Dohoda z našej strany stále definitívna nie je," povedala.

Rokovania do poslednej chvíle

Podobne to vidí podpredseda NR SR Juraj Šeliga. Ten uviedol, že ak ani popoludní koalícia nebude dohodnutá, voľba by sa mala presunúť. Na otázku, či je dohoda v strane Za ľudí, povedal, že naďalej diskutujú. Podľa jeho slov si urobili v strane poradie kandidátov. Jána Hrivnáka považoval za dobrého kandidáta, je mu preto ľúto, že odstúpil.

"Poslanecký klub OĽANO je jednotný a ochotný rokovať do poslednej chvíle," povedal predseda klubu OĽANO Michal Šipoš. To, či voľba bude popoludní, je podľa jeho slov na dohode koaličných partnerov.

Strany voľbu komplikujú

Podľa informácií TASR proces dohody a rokovania koalície o spoločnom kandidátovi komplikuje aj nejednodnosť koaličných strán. V otázke voľby má byť rozdelená strana Za ľudí. Niektorí jej poslanci údajne nesúhlasia s niektorými postupmi predsedníčky Veroniky Remišovej pri rokovaniach. Ostatné strany deklarovali vôľu sa dohodnúť, pochybujú o rovnakej vôli zo strany Za ľudí. Tá trvá na dôležitosti voľby a principiálnosti. Nejednotnosť vnímajú viacerí poslanci aj v SaS.

Dohodu má tiež komplikovať nízka miera ochoty Sme rodina ustúpiť z presadzovania jedného kandidáta - Žilinku. Ten má byť nepriechodný najmä u Za ľudí. Problém s ním majú i ďalší koaliční poslanci. Viacerí sa tiež zhodli, že by mal ráznejšie zasiahnuť premiér Igor Matovič. Negatívne vnímajú aj to, že najsilnejšie vládne hnutie ustupuje Sme rodina a obávajú sa možnej zákulisnej dohody.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá