Máme 19 nových úmrtí na Covid. Nakazených pribudlo 1728

Máme 19 nových úmrtí na Covid. Nakazených pribudlo 1728
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Na Slovensku pribudlo 17 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia Covid-19, oznámili to v stredu v noci. Spolu tak evidujeme už 115 úmrtí. Za uplynulý deň máme 1728 nových prípadov nákazy, najviac pribudlo v Žilinskom kraji. Česko hlási rekordných 14 968 nových nakazených. Udalosti okolo pandémie sme s vami sledovali online.

Online článok ku koronavírusu sme ukončili. Viac informácií sa dozviete aj v našej špecializovanej sekcii.

23:53 Od soboty budú na Slovensku platiť prísnejšie opatrenia v boji proti koronavírusu. To, aké konkrétne opatrenia nás od 24. októbra čakajú si môžete pozrieť v prehľadnej grafike.

23:24 V nemocnici v Humennom zomreli muži vo veku 66, 70 a 88 rokov, v ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku skonali muži vo veku 57, 69 a 75 rokov, v martinskej Univerzitnej nemocnici vo veku 45, 61, 65 a 72 rokov. V nemocnici v Bardejove skonali 79 a 81-roční muži, vo Fakultnej nemocnici v Nitre 83-ročný muž, muž v rovnakom veku skonal aj v nemocnici v Čadci.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave zomrel 55-ročný muž, 85-ročná žena skonala v domove sociálnych služieb, 72-ročný pacient vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, 78-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Prešove a 44-ročná žena v nemocnici v Michalovciach. MZ SR dodalo, že v nemocniciach je hospitalizovaných 876 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 731 z nich. Na JIS je 20 osôb. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje aktuálne 63 pacientov.

22:58 Vo Francúzsku bude od piatkovej polnoci po dobu šiestich týždňov platiť nočný zákaz vychádzania aj v ďalších 38 departementoch. Dôvodom tohto opatrenia, o ktorom vo štvrtok rozhodla vláda, je prudký nárast počtu ľudí infikovaných novým koronavírusom.

Celkovo tak nočný zákaz vychádzania zasiahne 54 departementov, kde žije 46 miliónov ľudí, čo predstavuje dve tretiny obyvateľov, oznámil francúzsky premiér Jean Castex na tlačovej konferencii. "Situácia je vážna, je vážna v Európe a je vážna vo Francúzsku," konštatoval.

22:45 Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

22:17 V súvislosti s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 predsedu strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu sa v piatok 23. októbra o 9:00 bude hlasovať o prerušení 16. schôdze Národnej rady SR do utorka 27. októbra. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informuje podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Následne sa poslanci od 10:00 nechajú otestovať antigénovými testami v nemocnici sv. Michala v Bratislave. Rovnako budú pretestovaní aj zamestnanci parlamentu.

22:13 Denne zomrie v slovenských nemocniciach na nový koronavírus priemerne 18 ľudí. Ako uviedol vo štvrtok po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí, situácia na Slovensku je vážna a nie je pod kontrolou. Predpokladá, že toto číslo sa bude ešte zvyšovať.

22:03 Neprehliadnite ani naše Hlavné správy, zhrnuli sme v nich to najpodstatnejšie z dnešného dňa.

21:45 Na opatrenia, ktoré prijal Ústredný krízový štáb a ktoré by mali zabrániť šíreniu pandémie nového koronavírusu by mali v ďalšej fáze nadviazať systematické kroky - periodické testovania veľkých skupín. Na tlačovej konferencii po rokovaní ÚKŠ to uviedol predseda vlády Igor Matovič. "Chceme sa dohodnúť s veľkými zamestnávateľmi, aby v pravidelných intervaloch zabezpečili pretestovanie svojich zamestnancov. S tým istým rátame napríklad aj pri zariadeniach sociálnych služieb," uviedol Matovič. Štát podľa jeho slov zabezpečí testy, samotnú realizáciu bude mať na starosti druhá strana.

21:37 Sto príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, ktorí budú pomáhať s testovaním na Orave, vo štvrtok dorazilo na Strednú školu požiarnej ochrany ministerstva vnútra v Žiline. Do nedele 25. 10. bude ich zázemím. Po príchode boli všetci hasiči otestovaní na ochorenie COVID-19. Ako doplnila Farkasová, zároveň boli oboznámení so špecifikami konkrétneho druhu antigénových testov a s postupom odberov. V piatok 23. 10. v skorých ranných hodinách sa presunú na odberové miesta do okresov Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín.

21:28 Ústredný krízový štáb definitívne potvrdil, že v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo na Orave a v okrese Bardejov sa v piatok 23. 10. o 8.00 h začne pilotné testovanie na nový koronavírus. Nasledujúce dva víkendy bude aj plošné testovanie na ostatnom území SR. Predseda vlády Igor Matovič to uviedol po štvrtkovom zasadnutí ÚKŠ.

21:13 Slovensko sa rozhodlo sprísňovať režim na hranici s Ukrajinou, o detailoch sprísnenia opatrení na hraniciach s ostatnými susednými krajinami bude krízový štáb rozhodovať v pondelok 26. októbra. Po dnešnom rokovaní Ústredného krízového štábu to povedal minister vnútra Roman Mikulec. Zatiaľ sa nemenia ani opatrenia s Českou republikou, na hraniciach sa budú naďalej uskutočňovať len námatkové kontroly.

Mikulec tiež potvrdil, že zatiaľ policajti neplánujú uzatvárať hranice okresov. „My samozrejme budeme kontrolovať dodržiavanie opatrení, ale nebude obmedzený pohyb medzi okresmi tak, ako to bolo na Veľkú noc,” uzavrel.

21:08 Pozrite si cel tlačovú besedu po rokovaní Ústredného krízového štábu, ktorý rozhodoval o ďalších krokoch a opatreniach v boji proti šíreniu koronavírusu na Slovensku. K téme sa vyjadril premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď, minister hospodárstva Richard Sulík a ďalší predstavitelia vlády.

20:11 Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Oznámil to vo svojom profile na sociálnej sieti.

20:09 Premiér Igor Matovič spolu s ďalšími predstaviteľmi vládyoznámili po mnohohodinovom rokovaní Ústredného krízového štábu výsledky.

19:55 Svetová zdravotnícka organizácia a nezisková nadácia Wikimedia Foundation prevádzkujúca internetovú encyklopédiu Wikipedia ohlásili vo štvrtok začiatok vzájomnej spolupráce v šírení spoľahlivých informácií o pandémii nového koronavírusu a ochorení COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

19:25 Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala s primátorom Bardejova Borisom Hanuščakom, primátorkou Trstenej Magdalénou Zmarzlákovou aj so starostom Malatinej Zdenkom Kubáňom, rozprávali sa o nadchádzajúcom testovaní v týchto regiónoch. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

19:21 Premiér hovorí o kľúčovom rozhodnutí v boji s pandémiou. Pozrite si naživo tlačovú besedu po rokovaní Ústredného krízového štábu. https://www.ta3.com/live.html

19:20 Nemecko v snahe zabrániť importu prípadov nákazy koronavírusom rozšírilo vo štvrtok zoznam krajín, ktoré považuje za vysoko rizikové. Po novom tak na zoznam pribudli napríklad celé Poľsko, Švajčiarsko, Írsko, Británia (s výnimkou jej zámorských území, Normanských ostrovov a ostrova Man), takmer celé Rakúsko, ako aj mnohé časti Talianska vrátane Ríma, Milána či Benátok.

19:10 Nemecko v snahe zabrániť importu prípadov nákazy koronavírusom rozšírilo vo štvrtok zoznam krajín, ktoré považuje za vysoko rizikové. Po novom tak na zoznam pribudli napríklad celé Poľsko, Švajčiarsko, Írsko, Británia (s výnimkou jej zámorských území, Normanských ostrovov a ostrova Man), takmer celé Rakúsko, ako aj mnohé časti Talianska vrátane Ríma, Milána či Benátok.

18:55 Ak sa stane celoplošné testovanie realitou, zamestnávatelia rátajú s veľkým výpadkom zamestnancov. Oproti lockdownu by to však bolo podľa nich menšie zlo. Naďalej však odmietajú povinnosť desaťdňovej karantény pre netestovaných ľudí. Svojich pracovníkov budú k testovaniu motivovať sami. Žiadne opatrenie sa ale podľa nich nezaobíde bez kompenzácií.

18:40 Aktuálne spravodajstvo v súvislosti s pandémiou sme vám priniesli aj v Hlavných správach o 18.30 h.

18:25 Počet lôžok, ktoré zvolenská nemocnica vyčlenila pre ľudí chorých na nový koronavírus, je zatiaľ dosť. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

18:08 Spoločnosť Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom zastavila vo štvrtok výrobu na rannej zmene. Podľa hovorcu spoločnosti Jána Žgravčáka sú dôvodom problémy v dodávateľskom reťazci zo zahraničia z dôvodu koronakrízy.

18:05 Maďarské nemocnice majú voľných 47 percent svojich lôžok. Nemocnice zatiaľ nemusia odkladať žiadne operácie, pričom zdravotníctvo je pripravené a prostriedky potrebné na ochranu proti novému druhu koronavírusu sú k dispozícii. Takéto vyjadrenie zaznelo vo štvrtok v Budapešti na tlačovej konferencii vlády.

17:55 Oravu a Bardejovský okres čaká v piatok pilotné testovanie na koronavírus. Náročná operácia si vyžaduje dodržiavanie najprísnejších hygienických opatrení. Redaktor Jožo Šivák si pre vás pripravil manuál, ako postupovať a na čo si dať pozor.

17:40 Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci zaevidovala do štvrtka približne 70 pozitívnych prípadov nového koronavírusu medzi svojimi zdravotníckymi zamestnancami. Na sociálnej sieti o tom informovalo mesto Lučenec na základe údajov od riaditeľa zdravotníckeho zariadenia Júliusa Höffera.

„V nemocnici nám chýba veľké množstvo zdravotníkov. Sme nútení robiť zmeny a presuny zamestnancov, ako aj pacientov v rámci oddelení. Najväčšie výpadky máme na internom a anestéziologicko-resuscitačnom oddelení. Prevádzka nemocnice ide zatiaľ v pôvodnom režime, vybavujeme však iba akútne prípady. Aktuálne nie sme schopní vykonávať dlhodobo naplánované operácie,“ uviedol riaditeľ nemocnice pre lučenecké Mestské noviny. Dodal, že zdravotníckemu zariadeniu aktuálne pomáhajú aj vojaci a vedenie požiadalo o pomoc vysokoškolákov a iný zdravotnícky personál. Ako riaditeľ ešte v piatok 16. 10. uviedol, v nemocnici pracujú aj dvaja ambulantní lekári.

17:30 Organizátori kultúrnych podujatí, ktoré sa v dôsledku pandémie nového koronavírusu nebudú môcť uskutočniť ani v prvej polovici roka 2021, budú môcť predĺžiť platnosť zakúpených vstupeniek do konca júna 2022. Majiteľovi môžu tiež v cene lístka ponúknuť poukážku na iné podujatie konané do polovice roka 2022. Ak držiteľ vstupenky trvá na vrátení peňazí, organizátor je povinný mu vyhovieť do 13 mesiacov od neuskutočnenia podujatia. Umožniť to má novela, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti ministerstva kultúry. Návrh vo štvrtok schválili poslanci národnej rady. O novele parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

17:20 Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová v piatok 23. októbra navštívi oravské obce Vitanová, Liesek a Trstenú, aby priamo v regióne monitorovala celoplošné testovanie obyvateľov Oravy. V Trstenej zároveň zavíta do nemocnice, aby sa na mieste presvedčila nielen o tom, ako zvláda riešenie pandémie, ale zároveň si pozrie nový trakt nemocnice zrekonštruovaný z eurofondov.

17:15 Takmer všetky úlohy súvisiace s plošným testovaním na ochorenie COVID-19, ktoré sa uskutoční od piatka 23. 10. v Bardejove, sú splnené alebo v plnení. Skonštatoval to mestský krízový štáb, ktorý vo štvrtok zasadal v Bardejove. Informoval o tom hovorca mesta Štefan Hij. "Nastali dve významnejšie zmeny. V prípade odberného miesta v Základnej škole s materskou školou na ulici Pod Papierňou bude situované do priestorov telocvične. K tomuto rozhodnutiu, ktoré bolo odkonzultované s predstaviteľmi Ministerstva obrany SR, samospráva dospela na základe požiadaviek rodičov detí, ktoré navštevujú materskú školu. Druhou zmenou je, že sa mierne upravuje doba trvania testovania. Uskutoční sa v čase od 08.00 do 20.00 h, ale s prestávkou na dezinfekciu od 12.00 do 13.00 h," uviedol Hij.

Krízový štáb podľa jeho slov vyzýva tých, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú dať otestovať, aby dodržiavali hygienicko-epidemiologické nariadenia, boli obozretní, disciplinovaní a ohľaduplní k ostatným.

17:00 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová upozorňuje, že situácia v Česku sa rýchlo zhoršuje. "Česko zažíva ťažké časy. Pribúda nových prípadov. Nemocnice potrebujú zdravotnícke vybavenie a Európska únia sa rozhodla pomôcť," uviedla vo štvrtok Von der Leyenová. Leyenová telefonovala s českým premiérom Andrejom Babišom, výsledkom bude čo najrýchlejšie dodanie chýbajúcej zdravotníckej techniky do ČR.

16:52 Kriminálna polícia sa zaoberá dezinformáciou, ktorá sa šírila po sociálnej sieti, že počas plošného testovania na koronavírus dôjde k čipovaniu ľudí. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Podľa jej slov kriminalisti skúmajú, či nedošlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu.

16:45 Vláda zvažuje aj opätovné zatvorenie ekonomiky, tzv. lockdown. O možnom vplyve týchto opatrení na firmy a ľudí sme sa rozprávali s Martinom Regulim, analytikom Nadácie F. A. Hayeka.

16:41 Podnikatelia si budú šetriť na horšie časy. Vláda schválila návrh koncepcie trvalého kurzarbeitu. Zamestnanci, ktorí nebudú môcť pracovať, dostanú 80 percent čistej mzdy. Časť zaplatí Sociálna poisťovňa, zvyšok firma. Do špeciálneho fondu budú prispievať aj živnostníci. Podnikatelia toto opatrenie vítajú. Platiť by malo od roku 2022.

16:38 Pozitívny test na koronavírus mal aj jeden z poslancov mestského zastupiteľstva Novej Bane. Samospráva po tomto prípade zaviedla na mestskom úrade nový systém kontroly. Návštevníci musia okrem merania telesnej teploty prejsť aj testom čuchu. Informoval o tom primátor mesta Branislav Jaďuď. "Ľudia musia identifikovať vôňu rôznych esenciálnych olejov," prezradil primátor.

16:22 Takmer 400 obyvateľov komunity v Bánovciach nad Bebravou zostane v karanténe. Rozhodli o tom trenčianski hygienici po tom, ako u štyroch detí potvrdili Covid-19. Deti navštevujú špeciálnu základnú školu, ktorú tiež zavreli. V lokalite pretestujú všetkých obyvateľov.

16:16 Plán plošného testovania otvoril sériu otázok. Jedna z nich je, kde by prečkali 10-dňovú karanténu pozitívne testovaní pacienti. Nie všetci totiž budú môcť alebo chcieť zostať doma. Možnosťou je, že by svoje priestory poskytli hotely či penzióny. Minister dopravy dostal od vlády úlohu, aby sa s hoteliermi dohodol. Ochotu na ich strane vraj vidí.

16:00 Ústredný krízový štáb po mnohohodinovom rokovaní rozhodol o čiastočnom lockdowne Slovenska. Informujú o tom HN s tým, že od soboty bude najmenej na deväť dní obmedzených množstvo prevádzok.

15:57 Maďarské nemocnice majú voľných 47 percent svojich lôžok. Nemocnice zatiaľ nemusia odkladať žiadne operácie, pričom zdravotníctvo je pripravené a prostriedky potrebné na ochranu proti koronavírusu sú k dispozícii. Takéto vyjadrenie zaznelo vo štvrtok v Budapešti na tlačovej konferencii vlády.

15:39 Od utorka bude pražský primátor Zdeněk Hřib pomáhať v jednej z pražských nemocníc ako dobrovoľník. "Podobne ako mnoho ďalších chcem v tejto tažkej dobe ponúknuť pomocnú ruku," napísal na sociálnej sieti.

15:37 O tom, ako vyzerá epidemiologická situácia v Nemeckej spolkovej republike, nám povedala viac spolupracovníčka TA3 v Nemecku Viktória Bellová.

15:30 Pozrite si, ako to vyzerá v bratislavskom centre, ktoré ovplyvnil obmedzený režim prevádzok verejného stravovania.

15:15 Do pilotného testovania bude okrem zabezpečenia bežného výkonu služby nasadených ďalších 235 policajtov. Na Orave bude pomáhať aj 100 hasičov. Na plošné testovanie je Policajný zbor pripravený poskytnúť až 5000 policajtov, presný počet závisí od počtu odberných miest. Informovala o tom Silvia Keratová z ministerstva vnútra.

15:00 Vstup do Dubaja v Spojených arabských emirátoch je povolený len pre osoby, ktoré sa preukážu vytlačeným negatívnym PCR testom nie starším ako 96 hodín. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí. Preukázať sa negatívnym testom je povinné už pred odletom, v opačnom prípade nebude umožnený check-in.

14:57 Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche oznámil, že spolupracuje s americkou spoločnosťou Atea Pharmaceuticals na vývoji orálne podávaného lieku na liečbu pacientov nakazených koronavírusom, ktorí nie sú hospitalizovaní.

"Roche a Atea Pharmaceuticals spájajú sily v boji proti ochoreniu Covid-19, aby spoločne vyvíjali, vyrábali a distribuovali liek AT-527, teda experimentálne, ústne podávané, priamo pôsobiace antivirotikum spoločnosti Atea, a to pre všetkých ľudí na celom svete," napísali obe firmy

14:45 V prípade celoplošného testovania budú vojaci, policajti, hasiči a zdravotníci potrební aj na iných ako odberných miestach, toľko profesionálov však nemáme. Policajti majú navyše kontrolovať aj tých, ktorí sa nechcú dať otestovať. Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský na to upozornil na sociálnej sieti. Vymožiteľnosť karantény si nevie vôbec predstaviť.

14:27 Dohoda, ktorá sa práve črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá. Počas hodiny otázok v parlamente to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý v pléne zastupoval premiéra. Treba podľa neho dbať na to, aby sme zbytočne neposielali firmy do krachu. "Viac vám v tomto momente nemôžem povedať, lebo rokovania ešte stále prebiehajú," dodal s tým, že závery rokovaní oznámia predstavitelia vlády a štábu spoločne.

14:25 V mestskom zariadení pre seniorov Kamjana v Medzilaborciach potvrdili koronavírus takmer u polovice klientov. Pozitívne testovaných bolo aj sedem z 19 zamestnancov zariadenia. "Máme 19 pozitívne testovaných klientov a sedem zamestnancov, opatrovateľky a jednu zdravotnú sestru," povedal riaditeľ Kamjany Andrej Dribňak. Klientov, ako aj zamestnancov na základe výsledkov testov rozdelili do dvoch skupín, pričom sa pozitívne testovaní zamestnanci starajú o pozitívne testovaných klientov.

14:10 Európska komisia oznámila, že na základe žiadosti o pomoc z Českej republiky EÚ z európskej rezervy lekárskeho vybavenia rescEU zaslala českej strane prvú dodávku 30 pľúcnych ventilátorov. Ide o dodávky vybavenia zo spoločnej európskej rezervy, ktorá bola vytvorenej začiatkom tohto roka po vypuknutí pandémie.

14:05 Rakúsko vo štvrtok za posledných 24 hodín zaznamenalo 2435 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Denný nárast v krajine po prvý raz prekročil 2000 prípadov. Najviac infikovaných (659) zaznamenali v hlavnom meste Viedeň.

13:51 Ministerstvo obrany spustilo web somzodpovedný.sk, na ktorom budú zverejňované aktuálne informácie o celoplošnom testovaní a odpovede na najčastejšie otázky. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Naď.

13:47 Pandemická situácia je vraj katastrofálna a v horizonte mesiaca môže skolabovať zdravotnícky systém. "V posledných dňoch výrazne stúpa úmrtnosť v našich nemocniciach," prezradil pre HN minister obrany Jaroslav Naď a oznámil aj šokujúcu informáciu. Na Slovensku sa už dostávame na úroveň desiatok obetí denne, hoci sa pri týchto pacientoch ešte zdĺhavo testuje, či skutočne zomreli na Covid-19.

13:40 Pozrite si tlačovú besedu Tomáša Druckera o antigénových testoch. Predseda neparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker má podozrenie, že plán na plošné testovanie pripravoval premiér Igor Matovič v spolupráci s dodávateľom omnoho dlhšie, ako vyhlasuje v médiách. Je podľa neho otázne, ako mohla trnavská firma pripraviť všetky podklady na súťaž v priebehu jediného dňa.

13:31 Premiér Matovič sa podľa informácií Pravdy na Ústrednom krízovom štábe vyslovil za trojtýždňový lockdown Slovenska. Odborníci už hodiny rokujú o tom, či sa pôvodný plán na veľké pretestovanie Slovenska oplatí, alebo či krajinu neuzatvoriť úplne.

13:25 "Mimoriadne by nám, ľuďom dobrej vôle na Slovensku a verejnému záujmu pomohlo, aby každý, kto si nutkavo potrebuje práve teraz buchnúť a mudrovať, odložil/-a tieto aktivity aspoň o pár najkritickejších dní," napísal premiér na Facebooku s tým, že v týchto dňoch prijíma Pandemická komisia, Ústredný krízový štáb aj vláda najťažšie rozhodnutia v dejinách samostatného Slovenska.

13:20 Samospráva Rimavskej Soboty hľadá dobrovoľníkov, ktorí by v meste pomohli so zabezpečením celoplošného testovania. Informuje o tom na svojej oficiálnej stránke rimavskasobota.sk.

13:01 Ďalšia dodávka viac ako troch miliónov antigénových testov by mala prísť na Slovensko v piatok. Počas štvrtkového rokovania ústredného krízového štábu to uviedol predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf.

12:55 Plošné testovanie premiér organizačne prirovnal k voľbám. Lenže kým voľby sa pripravujú pol roka, na testovanie majú organizátori iba niekoľko dní. Otázkou, o ktorej sa v tejto súvislosti hovorí veľmi málo, je ochrana osobných údajov. Narábať s nimi by mali tisícky dobrovoľníkov, ktorí budú testovať. O téme sme hovorili s expertkou na ochranu osobných údajov Luciou Semančínová.

12:52 Situácia v niektorých nemocniciach na Slovensku je kritická. Problém majú aj v Bojniciach, kde dochádzajú voľné lôžka.

12:37 Napätú situáciu v Náhornom Karabachu komplikuje aj šírenie koronavírusu. Pred otvoreným konfliktom sa musia infikovaní ľudia ukrývať spolu so zdravými. V nemocniciach navyše pracuje personál, ktorý bol pozitívne testovaný.

12:30 Orava a Bardejov sa pripravujú na veľké testovanie ľudí na koronavírus, ktoré sa začne už v piatok. Práce sú v plnom prúde, no niektorí starostovia sa stále sťažujú na nedostatok informácií. Ľudia sú zmätení, informácie sú totiž doteraz nejasné.

12:20 Dotazník, registrujúci pracovníkov a aktérov v kultúrno-kreatívnom priemysle, vyplnilo vyše 7040 subjektov. Uviedla to ministerka kultúry Natália Milanová. Zároveň avizovala, že v prípade plynulého legislatívneho procesu by mali aktéri dostať ďalšiu finančnú pomoc prostredníctvom zákona a výzvy, ktorá by mohla byť spustená 16. novembra.

12:14 Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne zabezpečí v čo najskoršom čase celoplošné testovanie obyvateľov ulice K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou. Mesto tam v zmysle hygienikov zabezpečilo i karanténne opatrenia.

12:05 Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár vyzýva v súvislosti s mimoriadne zložitou situáciou s koronavírusom k návratu slovenských lekárov zo zahraničia. "V boji proti tomuto ťažkému nepriateľovi nám tak chýbajú tí najdôležitejší – lekári s dostatočnými odbornými znalosťami a skúsenosťami. Preto vás ako prezident SLK prosím, aby ste sa v týchto ťažkých časoch aspoň načas vrátili domov," oslovil vo výzve Kollár lekárov.

11:54 Časť parkoviska na Rybníkovej ulici v Trnave bude od 27. októbra do mája nasledujúceho roka vyhradená pre veľkokapacitný stan na odbery pre samoplatcov testovania na ochorenie Covid-19. Mesto vyhradilo polovicu pozemku na základe žiadosti spoločnosti Medirex.

11:44 V Chorvátsku potvrdili za posledných 24 hodín rekordných 1563 nových prípadov nákazy koronavírusom a 13 súvisiacich úmrtí. Oznámila to štátna pandemická komisia. Ide o najvyšší prírastok nových infekcií a úmrtí za jediný deň od začiatku epidémie v tejto krajine.

11:25 Orava a Bardejov sa pripravujú na testovanie obyvateľstva, ktoré začne už v piatok. Prípravy sú v plnom prúde, no niektorí starostovia sa stále sťažujú na nedostatok informácií, ale aj personálu. Viac nám povedal primátor Tvrdošína Ivan Šaško a Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.

11:14 Prezidentka Zuzana Čaputová na Facebooku zverejnila vyjadrenie k dianiu okolo pandémie a k protichodným informáciám, ktoré pribúdajú v tomto období.

"Posledné týždne sa aj pre mňa spájajú s pocitom neistoty. Sme v ťažkej situácii, najmä ak sa o pár týždňov naplnia predpoklady o tisícoch hospitalizovaných. Viac ako inokedy potrebujeme upokojenie a uistenie. Veľmi pravdepodobne nás čaká ďalšie obmedzovanie, preto v tejto napätej dobe potrebujeme všetci racionálne, zdôvodnené, vecné a predvídateľné kroky. Chcem preto požiadať zodpovedných o jasnú komunikáciu, čo a kedy plánujú a za akých podmienok," napísala Čaputová.

11:10 Pozrite si správy o výsledkoch nového testovania z vysielania TA3 o 11. hodine.

11:05 Slovenská lekárska komora apeluje na vládu, aby sa v prípade celoplošného testovania neuchyľovala k sankcionovaniu občanov, ktorí sa ho nezúčastnia, desaťdňovou karanténou. "Sme presvedčení, že pozitívna motivácia, presvedčivé argumenty a morálny apel sú lepšou alternatívou, ako presvedčiť našich obyvateľov, aby sa v prípade celoplošného testovania na ňom zúčastnili," argumentujú lekári.

10:45 Vláda ohlásila celoplošné testovanie a podľa posledných informácií zvažuje aj lockdown. Podľa prieskumu sa chystá nechať otestovať polovica Slovákov. Čo vypovedá toto číslo a aké sú nálady obyvateľov? Aj o týchto otázkach sme sa rozprávali so sociologičkou Sylviou Porubänovou.

10:35 Indické úrady sa obávajú, že na voľbách v treťom najväčšom zväzovom štáte Bihár a na náboženských zhromaždeniach počas sviatkov sa môže šíriť koronavírus. V Indii pribudlo za posledných 24 hodín menej než 60 000 nových prípadov nákazy, a to tretí deň po sebe.

10:17 Bratislavské Nové Mesto eviduje ďalšie prípady karantény na školách vo svojej pôsobnosti. Mestská časť o tom informuje na webe. Do pondelka (26. 10.) bude zatvorená jedna z tried materskej školy na Cádrovej ulici. "Aktuálne sú potvrdené dve pozitívne testované učiteľky," približuje samospráva. Do pondelka je prerušená prevádzka jedálne na ZŠ s MŠ na Jeséniovej ulici. Dôvodom je pozitívny test jedného zo zamestnancov. Do soboty (24. 10.) ostáva v karanténe jedna z tried ZŠ s MŠ Za kasárňou, v ktorej bola pozitívne testovaná jedna žiačka.

10:15 V Maďarsku za uplynulých 24 hodín testy potvrdili rekordných 2032 nových prípadov nákazy. Na komplikácie súvisiace s ochorením Covid-19 zomrelo 46 pacientov. Od vypuknutia pandémie evidujú v Maďarsku už 52 212 prípadov nákazy, počet zosnulých stúpol na 1305.

10:07 Vyliečilo sa ďalších 359 pacientov, celkovo ich počet stúpol na 8763. Hospitalizovaných s potvrdeným ochorením Covid-19 je 731 pacientov. Z toho 20 sú na JIS a 63 na umelej pľúcnej ventilácii.

10:02 Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (478), nasleduje Prešovský kraj (383), Banskobystrický (209), Trenčiansky (183), Nitriansky (146), Trnavský (134), Košický (129) a Bratislavský (66).

10:00 Na Slovensku pribudlo 1 728 nových prípadov nákazy. Celkovo evidujeme 35 330 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Počas uplynulého dňa urobili spolu 9365 testov. Informovalo o tom na svojej stránke Národné centrum zdravotníckych informácií.

9:53 Španielsko ako prvá západoeurópska krajina prekročilo hranicu milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Úrady v stredu oznámili, že počas uplynulých 24 hodín zaznamenali ďalších 16 973 nakazených a 156 úmrtí. Od prvého prípadu, ktorý zaregistrovali 31. januára, v krajine potvrdili 1 005 295 infekcií, pričom ochoreniu Covid-19 podľahlo 34 366 ľudí.

9:41 Študenti Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity sa zapojili do spolupráce so zdravotníckymi zariadeniami v prvej a pracujú teraz aj počas druhej vlny pandémie. Študenti verejného zdravotníctva a ošetrovateľstva pôsobia prevažne v ambulanciách či nemocniciach, študenti z katedry laboratórnych vyšetrovacích metód pomáhajú v laboratóriách.

9:38 Termín jesenných prázdnin pre žiakov základných a stredných škôl sa má posunúť. Dôvodom je avizované celoplošné testovanie. Vyplýva to z informácií zverejnených na ministerstve obrany ku plošnému testovaniu.

9:30 Ústredný krízový štáb rokuje v súvislosti s aktuálnou situáciou pandémie. Rozhoduje sa o tom či sa na Slovensku zavedie lockdown, prípadne či bude celoplošné testovanie. Viac informácií povedal kolega Jozef Šivák, ktorý je na mieste.

Celoplošné testovanie sa má konať od 30. októbra do 1. novembra a 6. až 8. novembra, vždy od piatka do nedele.

9:20 Takmer tri milióny antigénových testov na ochorenie Covid-19 pre potreby plošného testovania a ďalší zdravotnícky materiál doviezlo na bratislavské letisko dnes ráno nákladné lietadlo Antonov An-124 Ruslan. Ozbrojené sily distribuujú materiál vlastnými prostriedkami na príslušné regionálne veliteľstvá a následne už priamo na testovacie miesta na Orave a v Bardejove. Okrem toho vojaci v súčinnosti so samosprávami pokračujú aj v organizačných prípravách pilotného testovania.

9:00 Minister obrany Jaroslav Naď načrtol pred štvrtkovým zasadnutím ústredného krízového štábu návrh o miernejšom lockdowne a následnom plošnom testovaní na ochorenie Covid-19. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus skonštatoval, že SaS silno podporuje myšlienku pretestovania obyvateľstva. Ak ide o lockdown, chcú poznať detaily.

Celkový počet infikovaných je možné podľa neho odhadnúť na základe zo štúdií známych percentuálnych pomerov kriticky/ťažko chorých, teda hospitalizovaných, k ľahko alebo stredne ťažko chorým a k bezpríznakovým infikovaným.

8:50 Podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja pre zdravotníctvo Juraj Štekláč vyjadril istú rezervovanosť a pochybnosť nad realizáciou a zabezpečením plánovaného plošného testovania antigénovými testami na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

"Súčasťou Hippokratovej prísahy je 'primum non nocere', teda prvotne nepoškodiť, s čím môže byť v rozpore neželaná koncentrácia zdravých a infikovaných na miestach vyšetrení a priniesť tak progresiu šírenia," konštatuje Štekláč v reakcii zverejnenej na webovej stránke kraja. Podstatné je podľa neho vrátiť sa k pôvodným cieľom, a to k zníženiu prírastku chorých, aby nedošlo k preťaženiu nemocničného systému. To sa však podľa Štekláča v tejto chvíli vylúčiť nedá.

8:35 V Základných umeleckých školách Ladislava Árvaya a Ferka Špániho v Žiline je do odvolania prerušená skupinová forma vyučovania. Školy však naďalej pokračujú v individuálnej výučbe, informoval hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Doplnil, že rozhodnutie, ktoré je reakciou na aktuálnu epidemiologickú situáciu, sa dotklo celkom 2118 žiakov ZUŠ v správe mesta. "Po polročnom dištančnom vzdelávaní a období letných prázdnin sme hľadali možnosti, ako neprísť o záujem a chuť žiakov vzdelávať sa vo výtvarnom, literárno-dramatickom a tanečnom odbore. Po komunikácii s našim zriaďovateľom a konzultácii s predsedníčkou Asociácie základných umeleckých škôl SR "EMU-Slovakia" sme sa rozhodli v škole pretransformovať skupinovú formu vyučovania na individuálnu vo všetkých študijných zameraniach a predmetoch, kde to bolo možné," vysvetlila riaditeľka ZUŠ Ladislava Árvaya v Žiline Beáta Vörösová.

8:15 Švajčiarska vláda zvažuje v boji proti šíreniu nákazy všetky možnosti vrátane časovo obmedzeného "mini lockdownu". Oznámil to minister zdravotníctva Alain Berset po tom, ako Švajčiarsko v stredu ohlásilo rekordný denný prírastok 5596 nakazených. Jednou z možností, ako bojovať proti šíreniu nákazy, by bolo uzavretie obchodov na dva týždne, povedal Berset na tlačovej konferencii v Berne. O ďalšom postupe sa rozhodne v priebehu najbližších týždňov.

7:55 V Českej republike pribudlo rekordných 14.968 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy od začiatku pandémie sa tak zvýšil na 208.915, z toho 124.040 je aktívnych. Na súvisiace komplikácie zomrelo v krajine už 1739 pacientov, 83.136 sa vyliečilo. V nemocniciach sa aktuálne lieči vyše 4400 pacientov.

Región Lazio je v poradí treťou oblasťou Talianska, v ktorej zaviedli takéto opatrenie v snahe spomaliť opätovné šírenie koronavírusu.

7:35 V talianskom regióne Lazio, ktorý zahŕňa aj hlavné mesto Rím, zaviedli zákaz nočného vychádzania, ktorý má byť v platnosti 30 dní. Opatrenie bolo zavedené po rekordnom dennom náraste počtu infikovaných, keď v Taliansku pribudlo vyše 15.000 nových prípadov. Zákaz vychádzania medzi 23.00 h a 05.00 h miestneho času bude v Laziu platiť od piatku večera po dobu 30 dní.

Do štatistík úmrtí sa v Británii zarátavajú iba pacienti, ktorí zomreli do 28 dní od pozitívneho testu na koronavírus, takže skutočný počet obetí je zrejme vyšší, uvádza stanica BBC.

7:15 Británia potvrdila 26.688 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje najvyšší denný prírastok v krajine od začiatku pandémie. Informovala o tom televízia Sky News s odvolaním sa na údaje britského rezortu zdravotníctva. Za posledných 24 hodín pribudlo aj 191 súvisiacich úmrtí.

Celkovo už v krajine potvrdili 789.229 prípadov infekcie a 44.158 úmrtí na komplikácie spôsobené koronavírusovým ochorením COVID-19. Počet prípadov nákazy začal v Británii opäť narastať v priebehu júla a od konca augusta začalo dochádzať ich k prudkému nárastu. Podľa expertov zrejme momentálne dochádza po celej krajine k exponenciálnemu šíreniu vírusu.

V stredu bol pozitívne testovaný aj spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn, ktorý ihneď nastúpil do domácej karantény.

6:55 Nemecko oznámilo prudký nárast počtu nových prípadov, ktorý po prvý raz prekročil hranicu 10.000. Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha  bolo za posledných 24 hodín potvrdených 11.287 nových infekcií. To výrazne prevyšuje doterajší rekordný počet z minulej soboty, keď bolo hlásených 7830 prípadov. V stredu pribudlo 7595 novoinfikovaných.

Počet úmrtí sa za posledných 24 hodín zvýšil o 30 na celkovo 9905. Od začiatku pandémie bolo v krajine potvrdených už najmenej 392.049 prípadov nákazy a približne 306.100 ľudí sa už z ochorenia uzdravilo.

6:40 Na Slovensku sa šíria SMS správy, na základe ktorých sa má dať objednať na celoplošné testovanie. Polícia upozorňuje ľudí, že ide o podvod a vyzýva ich, aby na správy nereagovali.

6:20 Pandemická komisia navrhuje po včerajšom rokovaní čiastočný lockdown. To znamená, že by sme sa mali uberať cestou Česka. Informáciu priniesol portál Hospodárske noviny. Zároveň uvádza, že plošné testovanie by sa nemalo rušiť. V praxi to znamená, že od pondelka by mali byť otvorené len nevyhnutné obchody a obmedzí sa aj voľný pohyb ľudí. Definitívne o tom rozhodne krízový štáb na dnešnom rokovaní.

6:00 Udalosti okolo nákazy koronavírusom sme sledovali aj včera, pozrite si súhrn.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá