Prezidentka vyzvala k zodpovednosti, politici majú odložiť spory

12.3.2020 16:54

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala politikov, aby odložili osobné spory a zomkli sa. Povedala to vo svojom vyhlásení v Prezidentskom paláci v reakcii na najnovšie opatrenia vlády. Podľa Čaputovej sa aj občania musia správať zodpovedne, pretože svojim konaním môžu ohroziť iných.

Prezidentka vyzvala k zodpovednosti, politici majú odložiť spory
SITA/Alexandra Čunderlíková

Poďakovala lekárom, žiada disciplínu

„Zároveň vyzývam politikov, aby odložili osobné spory a predbežné hodnotenia ohľadom zodpovednosti. Teraz veľmi potrebujeme zomknutie a spoluprácu,“ zdôraznila. Podľa hlavy štátu ľudstvo ešte nikdy nečelilo takej výzve ako dnes. Podľa prezidentky je prvoradou úlohou zabezpečiť zdravotníkom všetko čo potrebujú. „Apelujem na všetkých zodpovedných, aby boli otvorení radám odborníkov. Aby krízový štáb fungoval nielen ako miesto prijímania rozhodnutí, ale aj operatívne vydával pokyny všetkým, ktorí ich naliehavo potrebujú,“ povedala prezidentka s tým, že úradujúci kabinet má plnú legitimitu a zodpovednosť.

Podľa Čaputovej sa aj občania musia správať zodpovedne. „Buďme disciplinovaní a obmedzme svoje kontakty na nevyhnuté minimum. Myslime na to, že svojou prípadnou ľahkovážnosťou môžeme ohroziť nielen seba, ale aj ľudí okolo nás,“ uviedla hlava štátu, ktorá sa tiež poďakovala aj lekárom. „Ste hrdinovia dnešných dní. Na vás sa budú obracať občania s dôverou. Viem, že pracujete v najrizikovejšom prostredí a budete pracovať možno aj na hranici fyzického a psychického vyčerpania,” povedala. Prezidentka na záver ešte zdôraznila, že občania tvoria spoločne jeden štát, jedno obyvateľstvo a ak sa zomknú, zvládnu to.

Platia mimoriadne opatrenia

Na Slovensku sa uzatvoria od pondelka budúceho týždňa na minimálne 14 dní všetky školské a predškolské zariadenia. Ako ďalej uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini po zasadnutí ústredného krízového štábu, štát zároveň uzatvára všetky aquacentrá, zábavné parky, diskotéky ale napríklad aj lyžiarske strediská, či detské kútiky. V nákupných centrách ostanú otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie.

Taktiež sa na Slovensku zastaví alebo obmedzí medzinárodná vlaková, autobusová a letecká doprava okrem carga a privátnych lietadiel. Na všetkých hraničných priechodoch sa budú vykonávať preventívne opatrenia, cez hranice budú môcť prejsť iba tí, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt, alebo iné povolenie na pobyt. Podľa premiéra pritom treba zabezpečiť ekonomický chod krajiny. „Urobíme všetko preto, aby boli zásobované fabriky,“ vyhlásil. Preto bude povolená medzinárodná tranzitná doprava, kamióny pritom budú môcť jazdiť bez obmedzení, napríklad aj cez víkend.

Do 14-dňovej karantény tiež podľa rozhodnutia krízového štábu pôjdu všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Ako premiér uviedol, ministerstvo vnútra je pripravené pomôcť tým, ktorí nechcú ohroziť svojich rodinných príslušníkov. Rezort im umožní, aby absolvovali domácu karanténu v niektorom zo zariadení ministerstva vnútra.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok