Lekári nemajú ani základné ochranné pomôcky, varujú poskytovatelia

12.3.2020 09:40

Zväz ambulantných poskytovateľov tvrdí, že lekári a zdravotníci nemajú zabezpečený prístup ani k základných ochranným pomôckam. Štát žiada, aby sa zodpovedne postavil ku všetkým lekárom na Slovensku a informoval ich o všetkých opatreniach, ktoré musia v prípade krízovej situácie práve oni primárne zabezpečovať.

Lekári nemajú ani základné ochranné pomôcky, varujú poskytovatelia
SITA/Branislav Bibel (ilu)

"Pre dlhodobé podceňovanie a neriešenie avizovaného nedostatku ochranných prostriedkov pre našich zdravotníckych pracovníkov zo strany kompetentných vo vedení štátu, dnes títo zdravotníci v akútnej epidemiologickej situácii dennodenne riskujú vlastné zdravie a zároveň ohrozujú nielen zdravie svojich pacientov, ale aj zdravie svojich rodín," tvrdí zväz.

"Ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú prvými, ktorí sú v kontakte s pacientom. Preto je prirodzené, aby boli aj všetci neštátni ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti práve v čase vyhlásenia celosvetovej pandémie neodkladne a plynulo informovaní priamo z prvej ruky o každom jednom prijatom opatrení na zabránenie šírenia nákazy koronavírusu," konštatuje zväz. Ambulantní lekári sa podľa riaditeľky ZAP Zuzany Dolinkovej kontinuálne obracajú na zväz so žiadosťami o aktuálne informácie o šírení vírusu COVID – 19.

Pýtajú sa, ako a odkiaľ si majú operatívne zabezpečiť ochranné prostriedky, ako majú chrániť pacientov i seba, keď nemajú k dispozícii ochranné prostriedky, kto bude poskytovať zdravotnú starostlivosť, keď sa pre nedostatočné protiepidemiologické opatrenia štátu nakazí aj zdravotnícky personál, či kto zastupuje ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v zasadaniach krízového štábu a predkladá akútne problémy a požiadavky, ktoré je nevyhnutné riešiť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok