Generálny prokurátor po novej nahrávke zasiahol proti Trnkovi

Aktualizované:
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár po zverejnení videa, ktoré zrejme zachytáva Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku pri inštalovaní skrytej kamery, zasiahol. Vydal rozhodnutie o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora Trnku.

Dôvodom je začatie disciplinárneho konania. Informáciu potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Čižnár pred dvoma týždňami tvrdil, že pozastaviť výkon funkcie Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože dosiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin.

Na internete sa v stredu objavil videozáznam, ktorý zrejme zachytáva bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a Mariana Kočnera, ako manipulujú so skrytou kamerou priamo v kancelárii GP. Čižnár naňho reagoval tým, že podľa neho presahuje hranice morálky a etiky. „Pre generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára sa toto ťažko komentuje a presahuje to akúkoľvek nielen profesionálnu, ale i etickú, respektíve morálnu úroveň. Bude nevyhnutné zistiť obdobie, dokedy boli audiovizuálne prostriedky v kancelárii generálneho prokurátora inštalované. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár chce tiež ubezpečiť verejnosť, že takéto metódy nepoužíva, pretože k takémuto niečomu by sa nikdy neznížil,“ uviedla Predajňová.

O videu, ktoré má pochádzať z anonymného zdroja, informovalo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Kočner na ňom zrejme pomáha Trnkovi s inštaláciou kamery, čo by potvrdzovalo podozrenia, že bývalý generálny prokurátor robil kompromitujúce nahrávky svojich návštev. Stretával sa s ľuďmi z justície, diplomatmi i politikmi. 

Video sa začína vetou„... ináč tak isto. Už teraz vlastne aj nahráva, sa mi zdá.“ Spočiatku na videu podľa ICJK počuť ruchy a sekretárku, ktorá varí kávu. Centrum v tejto súvislosti konštatuje, že kamera sa zjavne ocitla v Trnkovej kancelárii. „Sadni si tam,“ ozve sa hlas Mariana Kočnera a po necelej minúte sa objaví v zábere Trnka. ICJK pripomína, že ten bol od roku 1999 námestníkom generálneho prokurátora a od roku 2004 generálnym prokurátorom. Po chvíli si Trnka presadne. „Tu sedávame,“ povie Kočnerovi. Ten sa podľa opisu videa pokúša nastaviť kameru tak, aby bol v jej zábere prokurátor i miesto pre očakávaného návštevníka. „OK, teraz poď sem,“ inštruuje podľa centra Kočner Trnku a záber sa po niekoľkých sekundách skončí.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá