Uniklo video, na ktorom Kočner a Trnka inštalujú skrytú kameru

Aktualizované:
Na internete sa objavil videozáznam, ktorý zachytáva bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a zrejme aj Mariana Kočnera, ako manipulujú so skrytou kamerou. Zrejme ju inštalovali v kancelárii GP. Zábery získal z anonymného zdroja portál investigace.cz a na nahrávku upozornilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

Uverejnený videozáznam podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára presahuje hranice morálky a etiky. „Pre generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára sa toto ťažko komentuje a presahuje to akúkoľvek nielen profesionálnu, ale i etickú, respektíve morálnu úroveň. Bude nevyhnutné zistiť obdobie, dokedy boli audiovizuálne prostriedky v kancelárii generálneho prokurátora inštalované. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár chce tiež ubezpečiť verejnosť, že takéto metódy nepoužíva, pretože k takémuto niečomu by sa nikdy neznížil,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa Andrea Predajňová.

Nahrávka z anonymného zdroja

Marian Kočner si pravdepodobne nenahrával len svoju vlastnú konverzáciu s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ale pomohol mu aj zaznamenávať jeho rokovanie s neznámym návštevníkom na skrytú kameru. Informovalo o tom Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). To disponuje videom, na ktorom Kočner pomáha Trnkovi s inštaláciou kamery. Nahrávku podľa centra získala z anonymného zdroja medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP (Organised crime and corruption reporting project).

„Na zázname je najprv niekoľko sekúnd z 1. januára 2000, čas je 11:36. Niekto práve odovzdáva kameru jej budúcemu užívateľovi. Dátum nemusí byť nastavený správne, záznam mohol vzniknúť aj o niekoľko rokov neskôr, ak si nikto nedal námahu nastaviť v kamere presný čas," uvádza ICJK. Video začína vetou „... ináč tak isto. Už teraz vlastne aj nahráva, sa mi zdá,“ pričom následne sa hodiny v kamere posunú bezmála o 23 hodín. „Deň na zázname preskočí na 2. január 2000, čas je 10:08. Zmení sa charakter ruchu z pozadia aj záber. Spočiatku niekto blokuje objektív svojím telom," opisuje videonahrávku centrum.

Kočner: Sadni si tam

Spočiatku na videu podľa ICJK počuť ruchy a sekretárku, ktorá varí kávu. Centrum v tejto súvislosti konštatuje, že kamera sa zjavne ocitla v Trnkovej kancelárii. „Sadni si tam,“ ozve sa hlas Mariana Kočnera a po necelej minúte sa objaví v zábere Trnka. ICJK pripomína, že ten bol od roku 1999 námestníkom generálneho prokurátora a od roku 2004 generálnym prokurátorom. Po chvíli si Trnka presadne. „Tu sedávame,“ povie Kočnerovi. Ten sa podľa opisu videa pokúša nastaviť kameru tak, aby bol v jej zábere prokurátor i miesto pre očakávaného návštevníka. „OK, teraz poď sem,“ inštruuje podľa centra Kočner Trnku a záber sa po niekoľkých sekundách skončí.

ICJK v tejto súvislosti pripomína, že nekalé vzťahy bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom, ktorý čelí obžalobe z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, odhalil už nedávny únik nahrávky ich rozhovoru. Kočner v nej nevyberavým spôsobom karhal Trnku za to, že nahrávkou Gorily údajne vydieral Jaroslava Haščáka. "Nový záznam ukazuje, že Trnka spolupracoval s Kočnerom pravidelne a dokonca mu umožnil inštalovať vo vlastnej kancelárii skrytú kameru," dodalo ICJK.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá