Turecko zasiahlo zemetrasenie, na jednej z mešít sa zrútil minaret

Turecko zasiahlo zemetrasenie, na jednej z mešít sa zrútil minaret
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračné foto)
Zemetrasenie so silou 6,0 stupňa zasiahlo západnú časť Turecka, kde spôsobilo škody na domoch a vyžiadalo si vyše 20 zranených. Epicentrum otrasov ležalo v meste Bozkurt v provincii Denizli, uviedol turecký úrad civilnej ochrany.

K zemetraseniu došlo o 14.25 h miestneho času (13.25 h SELČ). Podľa úradu malo predbežnú silu 6,0. Za slabšie ho ale označilo observatórium Kandilli v Istanbule, kde namerali magnitúdu len 5,7.

Hasan Karahan, guvernér provincie Denizli, uviedol, že otrasy spôsobili v tejto provincii zrútenie viacerých budov z nepálených tehál a praskliny i ďalšie škody na iných stavbách. Celkovo 23 ľudí bolo hospitalizovaných alebo vyhľadali lekárske ošetrenie, uvádza AFAD. Birsen Čeliková, starostka samotného mesta Bozkurt, televíznej stanici NTV povedala, že zemetrasenie v meste zvalilo dva domy, ktorých obyvateľom sa podarilo vyviaznuť len s drobnými zraneniami. Škody vznikli aj na viacerých ďalších domoch, na ktorých pri otrasoch popraskali steny alebo sa zborili strechy.

Otrasy podľa Čelikovej trvali vyše 15 - 20 sekúnd, pričom ľudia v panike vybiehali do ulíc a úrady ich varovali, aby sa do poničených domov nevracali. K vážnym zraneniam či úmrtiu však nedošlo, uviedla starostka. Poškodené boli aj desiatky domov v neďalekej obci Tutluca, kde však podľa miestneho starostu Hüdaia Karašahina nikto neutrpel zranenia. V neďalekej dedine Agdan sa pri otrasoch zrútil minaret.

Otrasy bolo citeľné aj v susedných provinciách Antalya, Mugla, Isparta a Burdur, kde ľudia taktiež vybiehali zo svojich domov. Podľa úradu civilnej ochrany došlo po zemetrasení aj k približne 20 dotrasom. Menšie zemetrasenia sú v Turecku pomerne časté. Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,4 zasiahlo však v roku 1999 oblasť v okolí priemyselného mesta Izmit ležiaceho na severozápade Turecka, pričom o život vtedy prišlo vyše 17.000 ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá