Portál informoval o ľudských právach a násilí, súd ho zablokoval

Portál informoval o ľudských právach a násilí, súd ho zablokoval
Zdroj foto: SITA/AP
Súd v tureckej metropole Ankara nariadil zablokovanie spravodajského portálu Bianet, známeho informovaním o ľudských právach, a to z dôvodu "ochrany národnej bezpečnosti". Súd to uviedol v rozhodnutí.

Zistili to náhodou

Rozhodnutie sa týka aj 135 ďalších internetových adries vrátane videí na YouTube a DailyMotion, ako i účtu na Twitteri, ktorý si založila kurdská členka parlamentu Oya Ersoyová. Súd napísal, že rozhodnutie, ktoré bolo vydané na žiadosť polície, bude "chrániť národnú bezpečnosť a verejný poriadok". Súd však nevysvetlil, ako presne.

Bianet vznikol v roku 1997 v Istanbule a v Turecku je veľmi známy článkami o ľudských právach a násilí na ženách a tiež dôkladným informovaním o súdnych procesoch súvisiacich so slobodou prejavu. Články tohto portálu sú zverejňované v turečtine, angličtine a kurdčine. "Súdne rozhodnutie Bianetu ani nedoručili, zistili sme to náhodou," povedala tlačovej agentúre AFP právnička portálu Merič Eyübogluová. "Môžeme potvrdiť, že rozhodnutie sa týka celej webovej stránky - bude úplne zablokovaná. Zatvorenie môže nastať v ktorúkoľvek chvíľu," dodala.

Rozhodnutie kritizujú

V texte na portáli Bianet sa píše, že po zablokovaní nebude prístupných vyše 200.000 jeho článkov. Miestna pobočka organizácie Reportéri bez hraníc odsúdila rozhodnutie súdu ako "škandálne""úplne svojvoľné" a vyzvala na jeho zrušenie.

Organizácie na ochranu práv pravidelne kritizujú porušovanie slobody prejavu v Turecku za vládnutia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, najmä po neúspešnom prevrate v roku 2016, po ktorom sa začalo masové prenasledovanie kritikov vlády v médiách aj v iných sférach spoločnosti. Turecko je okrem Číny jedinou krajinou, ktorá blokuje Wikipédiu,  a v najnovšom rebríčku, venovanom slobode tlače a vypracovanom organizáciou RSF, sa nachádza na 157. mieste spomedzi 180 krajín.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá