Pred parlamentom protestovali vedci. Ukončite chaos, vyzýva Kiska

Aktualizované:
Stovky vedcov a ich sympatizantov sa zišli pred parlamentom, ktorý po lete opäť začal zasadať a protestovali proti ministerke Martine Lubyovej. Vedci SAV sú znepokojení stavom, do ktorého sa akadémia po spore s rezortom dostala. So zástupcami vedcov sa stretol prezident Andrej Kiska, ktorý vyzval na ukončenie chaosu okolo Slovenskej akadémie vied.

Vedci majú mať právnu istotu

Prezident Andrej Kiska vyzval vládu a ministerstvo školstva, aby ukončili chaos kvôli transformácii ústavov Slovenskej akadémie vied na verejné výskumné inštitúcie. Uviedol to po stretnutí s vedcami zo SAV. Ako doplnil, podľa neho je potrebné, aby mali vedci právnu istotu v tom, v akom stave sú. Kiska poznamenal, že v utorok sa asi celým Slovenskom ozýva hlas vedcov. "Mnohokrát hovoríme, že chceme, aby Slovensko bolo modernou krajinou, aby nebolo len výrobnou alebo montážnou dielňou Západu. K tomu, aby sme boli modernou a prosperujúcou krajinou, atraktívnou pre investorov, aby nám mladí ľudia neutekali, potrebujeme špičkovú vedu a výskum," povedal Kiska s tým, že sa to krajine nedarí.

Poznamenal, že z pohľadu investícií do vedy a výskumu sa investuje len jedna tretina z priemeru EÚ. Pripomenul, že v súčasnosti sa na Slovensku diskutuje o tom, ako pretransformovať SAV tak, ako fungujú výskumné ústavy po celom svete. Moderná veda je podľa neho základným pilierom ekonomiky, Pripomenul, že o transformácii a problémoch s tým spojených počúvame už dlhšiu dobu.

Desať rokov tvrdej práce

"V 90. rokoch 20. storočia bolo 3500 ľudí vyhodených na dlažbu zo SAV. Znova ide niečo, čo končí pre akadémiu katastrofálne. Viem, čo sa stane. Kým ja vybudujem tím, je to desať rokov tvrdej práce," povedal vedec Michal Novák. Ako doplnil, ďalších desať rokov trvá, kým ich príjmu globálne. Vedca Vladimíra Bužeka potešila morálna podpora prezidenta.

Skupina piatich vedcov - Vladimír Bužek, Peter Moczo, Michal Novák, Martin Venhart a Jozef Vozár, vyzvala ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby odstúpila z funkcie šéfky rezortu. Tá, ako uviedla na tlačovej konferencii, to neplánuje urobiť. Podľa Bužeka Lubyová v tejto súvislosti zlyhala. Zákon o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj zákon o SAV, by mal byť na programe utorkového zasadnutia Národnej rady SR.

Stovky ľudí pred budovou parlamentu

Viac ako 500 pracovníkov Slovenskej akadémie vied a priaznivcov vedy na protestnom zhromaždení pred budovou Národnej rady v Bratislave skandovalo, aby ministerka školstva Martina Lubyová odstúpila zo svojej funkcie. Vedci SAV sú znepokojení stavom, do ktorého sa akadémia dostala. "My síce máme pravdu, ale poslanci majú moc," povedal predseda SAV Pavol Šajgalík a vyzval, aby aspoň jedna zo strán vládnej koalície nehlasovala za likvidáciu akadémie. "Páni poslanci, do veľkej miery ste boli zmanipulovaní," doplnil Šajgalík.

Protest má podľa organizátorov z iniciatívy Veda chce žiť! upozorniť na hlasovanie parlamentu o novele zákona o SAV. "Schválenie novely by znamenalo pre akadémiu straty finančné aj reputačné, zničí všetko, čo akadémia vykonala za posledné tri mesiace a vráti nás do bodu nula. Požadujeme, aby novelu, ktorú nikto so SAV neprerokoval, aby dnes poslanci odmietli a SAV sa mohla vrátiť k svojej práci," povedal Šajgalík.

Lubyovú výzvy vedcov mrzia

Ministerku školstva mrzí, že ju osobnosti vedy vyzývajú k odstúpeniu. "Ministerstvo školstva je rovnako ako vedci znepokojené stavom, do ktorého sa dostala SAV. Rovnako súhlasíme, že tento stav je dôsledkom politického tlaku a procesov, ktoré nemajú nič spoločné so snahou pomôcť našej vede. Iniciátorom tohto stavu je však SAV, ktorá nezvládla proces transformácie a tak takmer 3 500 zamestnancov už tretí mesiac udržuje v neistote," tvrdí rezort školstva.

Prvé protestné zhromaždenia boli 3. augusta v Bratislave a v Košiciach, ďalšie bolo na bratislavskom Námestí slobody 14. augusta. Predseda SAV Pavol Šajgalík vtedy povedal, že cieľom protestu je vysvetliť širokej verejnosti ich situáciu a žiadajú vládu SR o pomoc pri transformácii na verejnú výskumnú inštitúciu. Na podporu dnešného bratislavského protestu zorganizovali zhromaždenie aj spolupracovníci v Košiciach.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá