Kremeľ chystá obrovské vojenské cvičenie, aké tu ešte nebolo

Kremeľ chystá obrovské vojenské cvičenie, aké tu ešte nebolo
Zdroj foto: SITA/AP
Rusko sa pripravuje na začiatok bezprecedentných vojenských cvičení, na ktorých sa v septembri zúčastní približne 300.000 vojakov a vyše 1000 lietadiel. Manévre Vostok-2018 (resp. Východ-2018) budú podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua najväčšími od roku 1981, keď existoval Sovietsky zväz.

Vyše 1,9 milióna príslušníkov

"V niekoľkých ohľadoch pripomínajú cvičenie Zapad-81, v iných aspektoch sú však ešte rozsiahlejšie. Uskutočnia sa takmer vo všetkých výcvikových priestoroch Stredného vojenského okruhu a Východného vojenského okruhu. Zapojené do nich budú aj Tichomorská flotila, Severná flotila a výsadkové vojsko," povedal novinárom Šojgu.

Dosiaľ najväčšími ruskými vojenskými manévrami boli Zapad-2017, ktoré sa konali vlani spoločne s Bieloruskom a zahŕňali približne 12.700 vojakov. Ruská armáda má od 1. januára 2018 vyše 1,9 milióna príslušníkov vrátane viac než milióna vojakov.

Pripoja sa i čínske obranné sily

Vostok-2018 bude strategickým výcvikom; 11.-15. septembra sa k domácim jednotkám pripoja i čínske obranné sily. Obe armády sa stretnú vo výcvikovom priestore Cugol v regióne Zabajkalsko, uvádza sa v skoršom vyhlásení čínskeho rezortu obrany. Na cvičeniach sa zúčastní približne 3200 príslušníkov čínskych ozbrojených síl.

Manévre budú zamerané na posilnenie strategického vojenského partnerstva medzi Čínou a Ruskom, ako aj na zvýšenie schopnosti oboch krajín reagovať spoločne na rozličné bezpečnostné hrozby.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá