Na prehliadke, kam pozvali aj Putina, sa prevrátil tank

Na prehliadke, kam pozvali aj Putina, sa prevrátil tank
Zdroj foto: Youtube.com/Друг для друга
Za "trapas dňa" označila ruská televízia 46TV kurióznu nehodu v Kursku, kde sa počas slávnostnej vojenskej prehliadky k 75. výročiu jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny prevrátil historický tank. Osláv v Kursku sa mal zúčastniť aj prezident Vladimir Putin.

"Po ukončení prehliadky tank T-34 pri nakladaní zišiel z podvalníku a prevrátil sa. Vodič tanku vyviazol bez zranenia," uviedlo armádne veliteľstvo. Vozidlo sa medzitým opravárenskej jednotke podarilo dostať späť na pásy, naložiť a odviezť. Všetko sa dialo za veľkého záujmu prizerajúci divákov, ktorí úspešnú akciu odprevadili hromovým zvolaním "urá!", opísala incident miestna tlač.

Bitka pri Kursku je pokladaná za jednu z najvýznamnejších bitiek druhej svetovej vojny, v rámci nej sa odohrala aj najväčšia tanková bitka všetkých čias. Tento nemecký pokus z leta 1943 o prevzatie iniciatívy na východnom fronte po zimnej stalingradskej porážke skončil neúspechom.

V Kursku postihla havária tank T-34 vo variante s kanónom ráže 85 milimetrov, ktorá sa začala vyrábať až po Kurskej bitke. Vo výzbroji mnohých armád sveta vydržala po mnoho desaťročí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá