Zamestnanci SND pohrozili štrajkom, ministerka odvolala riaditeľa

Aktualizované:
Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Marián Chudovský končí vo funkcii. Z postu šéfa našej prvej divadelnej scény ho odvolala ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Divadlo má dočasne nové vedenie

Ako sa uvádza v tlačovej správe MK SR, hlavné dôvody, pre ktoré dnes ministerka kultúry odvolala Chudovského, sú „dlhodobá a prehlbujúca sa finančná strata, neefektívne nakladanie s verejnými finančnými zdrojmi a neriešenie problémov vlastných zamestnancov“. Ministerka kultúry chce, aby sa v SND v septembri riadne začala 99. sezóna. „Preto som dočasne vedením divadla poverila Vladimíra Antalu, riaditeľa ekonomického a technicko-prevádzkového úseku SND. Zámerom tejto dočasnej personálnej kontinuity z vnútra divadla je nijakým spôsobom neohroziť činnosť SND. Zároveň však dočasne poverené vedenie bude úzko spolupracovať s ‚expertnou radou‘, kde budú zástupcovia ministerstva kultúry, ale aj zamestnancov SND, aby sme spolu dosiahli zlepšenie a stabilizáciu finančnej situácie v SND,“ cituje tlačová správa MK SR Laššákovú.

Ako povedal Chudovský pre médiá, odvolanie očakával, ale nie dnes, na jeho vôbec prvom pracovnom stretnutí s ministerkou kultúry Laššákovou. Predpokladal, že s ministerkou budú najskôr hľadať riešenia a počkajú na výsledky audítorskej skupiny z ministerstva kultúry, ktorá je aktuálne v SND. Mal aj pripravené riešenie situácie.

Dodal, že SND, slovenské divadelníctvo a kultúra vo všeobecnosti na Slovensku nie je dostatočne financovaná a ak má byť kvalitná, musí mať k dispozícii viac zdrojov. Chudovský tvrdí, že za šesť rokov svojho pôsobenia na čele SND nepochybil a je hrdý na program, ktorý SND pod jeho vedením ponúklo. Minister kultúry SR Marek Maďarič vymenoval a uviedol do funkcie generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského 22. júna 2012. Chudovský do funkcie nastúpil od 1. júla 2012.

Problém skončil na ministerstve

Šéfka rezortu kultúry sa vyjadrila k medializovanej komplikovanej finančnej situácii v SND v pondelok 30. júla večer na svojom profile na Facebooku.

„Som znepokojená zo situácie v Slovenskom národnom divadle, kde pre zlú ekonomickú situáciu hrozia zamestnanci štrajkom a ohrozená je celá ďalšia divadelná sezóna. Očakávam, že generálny riaditeľ divadla preruší dovolenku a vráti sa ihneď riešiť túto situáciu, pod ktorú sa zjavne podpísali aj chybné rozhodnutia vedenia divadla,“ napísala v statuse. Ministerka kultúry ďalej okrem iného deklarovala, že je pripravená prijať „celý rad ozdravných opatrení a vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí túto situáciu spôsobili“. Dodala, že „zamestnanci divadla si zaslúžia svoje peniaze, SND si zaslúži kompetentný prístup a Slovensko si zaslúži svoju významnú kultúrnu inštitúciu naplno pripravenú na nové umelecké výkony“.

Podľa Chudovského odmenu dostali

Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ sa SND „zmieta v obrovských finančných problémoch. Situácia je natoľko vážna, že je ohrozený začiatok novej sezóny. Zamestnancom divadla navyše vedenie nevyplatilo odmeny za odohrané predstavenia, napísal denník. Divadlo pod vedením Mariána Chudovského, ktorý do funkcie nastúpil za ministra kultúry Mareka Maďariča, skončilo prvý polrok v mínuse takmer 700-tisíc eur. Podobnú stratu vykázalo SND aj vo výročnej správe za rok 2017. Príjem z jednotlivých predstavení a návštevnosti divadla pritom rastie. Len za minulý rok vzrástli tržby SND na takmer štyri milióny eur, čo je o 830-tisíc eur viac ako rok predtým. Viac informácií možno nájsť v článku denníka „ŠOK Škandál v SND, aký nemá obdobu. Zamestnanci sú bez peňazí, sezóna je ohrozená!“

Ako uviedol v stanovisku k medializovaným informáciám v utorok 31. júla Chudovský, SND „neeviduje žiadne podlžnosti voči svojim zamestnancom, to znamená všetky mzdy, vrátane júnovej platby boli bez meškania a akýchkoľvek obštrukcií poukázané na účty zamestnancov. Vedenie SND zároveň 28. júna rozhodlo, že tento čas nebude plošne vyplácať výkonnostné odmeny za mesiac jún. To znamená, že odmeny nebudú vyplatené nikomu“, uvádza sa v stanovisku.

Predražená sezóna?

Podľa Chudovského je toto rozhodnutie vedenia divadla reakciou na obmedzený rozpočet na rok 2018. „Problém je v tom, že v rámci snahy držať krok s kultúrnou špičkou Európy bola uplynulá sezóna zároveň aj jednou z najdrahších (investície do kvalitných scénických či kostýmových výprav, honoráre pre špičkových hosťujúcich sólistov, externých spolupracovníkov a pod.). Na jednej strane očakávaná kvalita v porovnaní s inými európskymi scénami, na druhej strane neporovnateľné rozpočty, nám pomerne výrazne zužujú priestor... Kvalitných predstavení sa však programovo odmietame vzdať, pretože predchádzajúce sezóny nám jasne ukázali, že vysoká kvalita síce niečo stojí, ale vracia sa v podobe vyššieho počtu záujmu divákov a tiež predaných vstupeniek,“ uviedol medzi iným v stanovisku Chudovský.

Vedenie SND podľa neho považuje investíciu do kvality a tým aj do dlhodobého renomé inštitúcie za tú najlepšiu cestu ako fungovať v režime - "za málo peňazí, veľa muziky". "Zlá správa je to, že táto cesta je trochu dlhšia a nesie v sebe mnohé synergické riziká, ako napríklad pragmatické rozhodnutia o nevyplatení výkonnostných odmien. Aj k nim však treba otvorene povedať, že ide o zriedkavý jav, v rámci ktorého aj tentoraz hľadáme formy a prostriedky, ako odmeniť ľudí, ktorí si to zaslúžia a ktorí chcú robiť na Slovensku kultúru napriek mimoriadne tvrdým podmienkam,“ napísal Chudovský. Dodal, že „doposiaľ nezaznamenali žiadne požiadavky podmieňované štrajkom a podobne, preto informácie o ohrození 99. divadelnej sezóny považujeme v túto chvíľu za úplne irelevantné“.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá