Matečná čelila poslancom: Doteraz ste sa o agrosektor nezaujímali

Aktualizované:
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná na svoju obranu v rámci rokovania o jej odvolávaní na mimoriadnej schôdzi parlamentu v pléne uviedla, že ide o neférový politický boj. Opozičným poslancom odkázala, že doteraz sa o agrosektor vôbec nezaujímali.

Sebestačnosť, klíma a konkurencieschopnosť

"Keď som v roku 2016 nastúpila na post ministerky, málokto mal o tento sektor záujem, a to isté platilo aj o samotnom ministerskom kresle. Vieme, že situácia s potravinovou sebestačnosťou nie je dobrá, no výškou priamych platieb nedosahujeme ani 80 % niektorých krajín EÚ, a tak nie sme konkurencieschopní. Prestali sme pestovať a chovať plodiny a zvieratá. Bojujeme s klimatickými zmenami a s výkyvmi na trhoch. Chýbajú nám mladí ľudia. Aj toto sú dôvody, pre ktoré situácia v pôdohospodárstve nie je najlepšia, ale systematicky pracujeme dva roky na zlepšení stavu," povedala Matečná.

Ministerka ďalej vyhlásila, že opoziční poslanci nejavili dlhodobo o agrosektor záujem, neprichádzali s riešeniami a ich záujem odštartovali až udalosti posledných mesiacov. "Chcem poukázať na doterajšiu stagnáciu opozičných poslancov. Dva roky chodím a vysvetľujem inštitúciám, ako je sektor dôležitý, a aký dopad má na ekonomiku a vzhľad krajiny. Po dvoch rokoch sa zjavila opozícia a samozvaní odborníci, čo boli dva roky ticho. Opozícia chodí a rozpráva čo je zlé, my veci riešime. Treba odlišovať konštruktívne riešenia a znevažovanie a osočovanie ľudí z agresektoru," pokračovala Matečná.

Situáciu neriešili ani v minulosti

Ku konkrétnym dôvodom, ktoré uviedli poslanci v návrhu ako dôvody na odvolanie, ministerka podotkla, že situáciu neriešili ani predchádzajúce vlády, v ktorých boli aj niektorí súčasní opoziční poslanci. "Čo ste urobili preto, aby išlo naše poľnohospodárstvo dopredu? Prečo ste neurobili pozemkové úpravy vy, keď ja som ich mala urobiť za dva roky? Prečo ste nebojovali za poľnohospodárov v EÚ, aby dostali vyššiu podporu, a prečo ste neodhalili Talianov v agrosektore, ktorí sú tu už 15 rokov? Vy nemáte záujem pomôcť poľnohospodárom a nemáte ani riešenia ako to vykonať. Iba haníte a očierňujete, čo ja odmietam," bránila sa.

Podľa jej slov ministerstvo pôdohospodárstva zvýšilo transparentnosť, zaviedlo množstvo potrebných noviel zákonov, vykonalo množstvo kontrol. Všetky tieto zmeny majú v budúcnosti zlepšiť prerozdeľovanie priamych platieb, ktoré opozícia ministerke vyčíta. Spustiť sa mal tiež projekt národného potravinového katalógu a projekt "Chcem dodávať". Na európskej pôde zas rezort podľa Matečnej priniesol tému dvojakej kvality potravín. "Čo sme urobili, na to sa v tomto mediálnom ošiali zabúda," povedala Matečná.

Mafiánske praktiky odmietla

K ďalším výčitkám opozície ministerka pôdohospodárstva uviedla, že odmieta, že by zavádzala mafiánske praktiky do zákona, takéto spájanie ju uráža, a prijaté zmeny v zákonoch pod jej vedením naopak zavádzajú poriadok do vzťahov pri prenájme štátnej pôdy. V prípade podozrivých prevodov na Slovenskom pozemkovom fonde tvrdí, že fond nepredĺžil nájomné zmluvy viacerým spoločnostiam, ktoré boli spájané s firmami Diega Rodu alebo Antonina Vadalu.

Matečná zároveň obvinila jedného z farmárov, ktorý s podporou SaS upozornil na problémy v agrorezorte, že tento farmár vťahuje verejnosť do jeho osobného súdneho sporu a on sám mal v minulosti zavádzať. "Na každé z daných obvinení máme racionálne vysvetlenia. V mnohých tvrdeniach opozície však ide o klamstvá, zavádzanie a násilné spájanie nespojiteľného," dodala ministerka.

Opozícia žiada vysvetlenie

Poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová ministerke vyčíta, že závažným podozreniam nebola venovaná potrebná pozornosť. "Dnes by som chcela počuť výsledky preverovania týchto prípadov. Doteraz sme nepočuli od pani ministerky žiadne vyjadrenie ku kauze Babindol, nepočuli sme od orgánov činných v trestnom konaní, či začali preverovať indície o nitrianskej skupine a jej prepojeniach," skonštatovala Remišová.

Upozornila aj na zmeny na poslednú chvíľu vo formulároch pri žiadaní o agrodotácie, pričom žiadatelia nemali byť o tom oboznámení. "Neviem si predstaviť zo strany štátneho orgánu zákernejší spôsob budovania korupčného podhubia ako je tento," podotkla Remišová. Viaceré kauzy sa týkali najmä dopytovo-orientovaných projektov.

TOP videá

"Kauzy PPA som prvýkrát otvorila 13. apríla 2016. Upozornila som ministerstvo, že dotácie na rozvoj vidieka idú na nezmyselné a predražené projekty. Vyzývali sme už vtedy, aby si v rezorte urobila poriadok. O dva dni neskôr ministerka avizovala upratovanie a to znamenalo, že na post generálneho riaditeľa PPA prišiel pán Kožuch. Z priamych platieb prešiel na post šéfa celej PPA," skonštatovala Remišová.

Za povšimnutie podľa nej stálo aj vytvorenie pozície námestníka v PPA, ktorú získal človek, ktorý bol dlho nezamestnaný a mal mať väzby na podsvetie. "Len vďaka upozorneniu médií na túto pozíciu našťastie neskôr rezignoval. Aj toto napovedá tomu, ako ministerka Matečná chcela meniť pomery v rezorte pôdohospodárstva," myslí si Remišová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá