Členku Pussy Riot potrestali, musí pracovať pre komunitu

TA3 TASR
21.12.2017 19:11

Na 40 hodín verejnoprospešných prác odsúdil súd v Moskve členku punkovej skupiny Pussy Riot Mariju Aľochinovú za jej protestnú akciu pred sídlom ruskej Federálnej bezpečnostnej služby v Moskve.

Členku Pussy Riot potrestali, musí pracovať pre komunitu
SITA/AP

Výročie boľševickej tajnej služby

V zdôvodnení svojho verdiktu súd uviedol, že Aľochinová na svoju protestnú akciu nemala úradné povolenie, takže porušila zákon. Aľochinovú zadržali v stredu po tom, ako pred sídlom FSB v centre Moskvy s inou aktivistkou roztiahli plachtu s nápisom "Všetko najlepšie k narodeninám, kati!".

Agentúra Interfax pripomenula, že Aľochinovej akcia sa uskutočnila v deň, keď zamestnanci FSB slávia svoj profesijný sviatok a pripomínajú si výročie založenia boľševickej tajnej služby - Všeruskej mimoriadnej komisie pre boj s kontrarevolúciou a sabotážou, známej aj pod skratkou ČEKA. Jej nástupníckou organizáciou bol Výbor štátnej bezpečnosti, známy ako KGB, ktorý sa pretransformoval na FSB.

 

puss_7f000001-f93d-ffa4.jpg

Svoju vinu neuznala

Aľochinovej advokát vo štvrtok pred súdom žiadal, aby jeho mandantka bola uznaná za nevinnú. V opačnom prípade advokát žiadal, aby jej súd udelil len pokutu, keďže má nezaopatrené dieťa. Samotná Aľochinová svoju vinu neuznala, pretože svoju stredajšiu akciu pred sídlom FSB nepovažuje za protest. Po zasadnutí súdu pred novinármi vyhlásila, že sa proti rozsudku odvolá.

Skupina Pussy Riot sa stala známa v roku 2012, keď jej členky krátko pred prezidentskými voľbami v Rusku vystúpili v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa s punkovou "modlitbou" proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Aľochinová a ďalšia členka Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová boli odsúdené na trest väzenia a v pracovných táboroch strávili takmer dva roky.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok