Podľa europoslancov by sa mali štáty ospravedlniť za vyzývanie k sterilizácii

TA3 SITA
28.10.2017 08:23

Európska únia a jej členské štáty musia efektívne zakročiť voči pretrvávajúcej štrukturálnej diskriminácii, ktorej dennodenne čelia Rómovia. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré tento týždeň prijal Európsky parlament pomerom hlasov 470 (za): 48 (proti): 103 (zdržalo sa hlasovania).

Podľa europoslancov by sa mali štáty ospravedlniť za vyzývanie k sterilizácii
SITA/AP

Neefektívne riešenia

Ako informovala tlačová atašé EP na Slovensku Soňa Mellak, schválený text poukazuje na neschopnosť členských štátov zaručiť pre dvanásť miliónov Rómov žijúcich v EÚ rovnoprávny prístup k spravodlivosti a rovnosť pred zákonom. Tá sa podľa poslancov prejavuje okrem iného svojvoľným zabavovaním a ničením majetku, nútenými vysťahovaniami, neprijateľne dlhými alebo neúspešnými vyšetrovaniami nenávistných a iných trestných činov páchaným voči Rómom, ale aj odopieraním prístupu k vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti, sociálnej pomoci a službám zamestnanosti.

„Nikto z nás si nevybral, kde sa narodí a, žiaľ, deti, ktoré prichádzajú na svet v osadách, sa bez pomoci zvonku nedostanú zo sveta chudoby. V minulosti sa minulo množstvo financií, ktoré tieto komunity nijako neposunuli dopredu, preto sa musíme začať orientovať na overené projekty, ktoré skutočne pomôžu Rómov integrovať," uviedla poslankyňa Jana Žitňanská.

Podľa Ivana Štefanca správa konštatuje, že na pokusy o riešenie rómskej problematiky bolo vynaložených množstvo financií, veľmi často bez efektu. „S Rómami je potrebné pracovať v ich prirodzenom prostredí s plným zapojením lokálnych autorít. Aj iné štáty si môžu brať príklad z úspešných slovenských projektov, ako je napríklad Levoča," myslí si europoslanec.

Vladimír Maňka tvrdí, že „cesta Rómov k získaniu práce, väčších sociálnych istôt a lepšiemu uplatňovaniu práv vedie cez vzdelávanie a prehlbovanie ich zručností“. Aj na Slovensku podľa neho treba poukázať na pozitívne príklady, keď sa vzdelaní a pracovití Rómovia dokázali začleniť do spoločnosti.

Vyjadrili znepokojenie

Europoslanci v správe vyjadrili hlboké znepokojenie v súvislosti s fenoménom nezákonného odoberania rómskych detí ich rodičom a vyzvali členské štáty na okamžité vyšetrenie takýchto prípadov a prijatie vhodných opatrení, ktoré by tomu zabránili. Parlament tiež vyzval členské štáty, ktoré podporovali nútenú sterilizáciu rómskych žien, aby sa verejne ospravedlnili a svoje obete odškodnili. So sterilizáciou rómskych žien malo problém aj Slovensko. Ženy sa väčšinou obrátili na Európsky súd pre ľudské práva, ten rozhodol, že boli porušené ich práva, ale zároveň však nepotvrdil obvinenia o organizovanej politike sterilizácií rómskych žien.

Členské štáty by takisto podľa europoslancov mali klásť väčší dôraz na vzdelávanie Rómov o ich histórii a kultúre. Parlament tiež vyjadril znepokojenie na tým, že väčšina bežných programov EÚ, vrátane programov financovaných zo štrukturálnych fondov, zostáva mimo dosahu najviac znevýhodnených osôb, najmä Rómov. Poslanci preto vyzvali Komisiu, Dvor audítorov a členské štáty, aby dôslednejšie kontrolovali efektivitu úniových programov. Financovanie by v prípadoch zneužitia prostriedkov EÚ malo byť okamžite pozastavené, uvádza sa v uznesení.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok