10 útokov, ktoré v Európe za posledný rok spáchali migranti

10 útokov, ktoré v Európe za posledný rok spáchali migranti

25.7.2016 11:46 | zdroj: ČTK | zdroj foto: SITA/AP

Pozrite si výber prípadov, pri ktorých utečenci a žiadatelia o azyl v poslednom roku v Európe niekoho zabili či vážne zranili.

10 útokov, ktoré v Európe za posledný rok spáchali migranti

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Pozrite si výber prípadov, pri ktorých utečenci a žiadatelia o azyl v poslednom roku v Európe niekoho zabili či vážne zranili.

1. Eritrejec v obchode Ikea

10. augusta 2015. Tridsaťšesťročný Eritrejec dobodal v obchodnom dome Ikea vo švédskom meste Västeraas 55-ročnú ženu a jej 28-ročného syna.

Zdroj: SITA/AP
Zdroj: SITA/AP

Úrady mužovi krátko pred útokom odmietli udeliť povolenie na trvalý pobyt a plánovali ho vyhostiť do Talianska. Vlani v decembri bol páchateľ odsúdený na doživotie.

Viac
k Téme

2. Hádka v ubytovni

17. októbra 2015. Pri hádke medzi somálskymi utečencami v ubytovni v severonemeckom Neuenkirchen zomrel 20-ročný Somálec potom, čo ho 24 ročný krajan bodol do krku.

3. Útok v deň výročia

7. januára 2016. Francúzska polícia zastrelila po útoku na parížsku policajnú stanicu muža, ktorý predtým žil na západe Nemecka v ubytovacom zariadení pre žiadateľov o azyl. Policajtov napadol v deň prvého výročia útoku na časopis Charlie Hebdo. Páchateľ mal pri sebe mäsiarsky sekáčik a falošné výbušniny a tiež list papiera s vlajkou organizácie Islamský štát.

Viac
k Téme

4. Dobodal mladú ženu

25. januára 2016. Švédska polícia zadržala maloletého žiadateľa o azyl pre podozrenie z vraždy zamestnankyne zariadenia na západe Švédska, v ktorom býval. Dvadsaťdvaročnú ženu mladík dobodal v ubytovni pre maloletých utečencov, ktorí do Švédska prišli bez rodičov. Mladý Somálec bol najskôr považovaný za 15-ročnú sirotu, vyšetrovanie ale ukázalo, že je mu minimálne 18 rokov.

5. Bitka pri Štokholme

4. marca 2016. V utečeneckom centre vo Švédsku pri bitke medzi žiadateľmi o azyl ubodali na smrť devätnásťročného muža. Ďalší traja žiadatelia o azyl boli zatknutí. Čin sa stal pri obci Lindesberg, asi 160 kilometrov západne od Štokholmu.

Zdroj: SITA/AP
Zdroj: SITA/AP

6. Napadol ju železnou tyčou

4. mája 2016. Vo Viedni prišla o život päťdesiatštyriročná žena po tom, čo ju na ulici železnou tyčou napadol dvadsaťjedenročný neúspešný žiadateľ o azyl z Kene a vážne jej poranil hlavu. Polícia muža blízko miesta činu zatkla.

Viac
k Téme

7. S nožom v azylovom centre

25. júna 2016. Šesť ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom v azylovom stredisku neďaleko Berlína. Polícia po čine zatkla 37-ročného muža, ktorý bol tiež obyvateľom azylového centra. Útok sa odohral v Genshagenu, ktorý sa nachádza asi desať kilometrov južne od Berlína v spolkovej krajine Brandenbursko.

8. Sekal ľudí vo vlaku

18. júla 2016. Sedemnásťročný žiadateľ o azyl z Afganistanu napadol nožom a sekerou cestujúci regionálneho vlaku do bavorského Würzburgu. Mladík vážne zranil štyroch členov rodiny z Hongkongu, pri úteku z vlaku ľahko zranil ešte chodkyňa.

Zdroj: SITA/AP
Zdroj: SITA/AP

Polícia pri zásahu útočníka zastrelila. V izbe útočníka, ktorý žil v pestúnskej rodine, našla polícia ručne kreslenú vlajku IS.

Viac
k Téme

9. Mačetou dosekal ženu

24. júla 2016. Sýrsky žiadateľ o azyl zabil na autobusovej stanici v Reutlingene na juhu Nemecka mačetou ženu, s ktorou sa zrejme poznal, a ďalšie osoby zranil.

Viac
k Téme

Polícia útočníka po čine zadržala. Ide o dvadsaťjedenročného muža, ktorý už je polícii z minulosti známy. Motív činu zatiaľ nie je jasný, útočník zrejme konal sám.

10. Smrť neúspešného žiadateľa

24. júla 2016. V nedeľu neskoro večer sa v bavorskom Ansbachu odpálil dvadsaťsedemročný Sýrčan - odmietnutý žiadateľ o azyl. Pri útoku bolo zranených 12 ľudí, jeho strojca zomrel. Bavorský krajinský minister vnútra Joachim Herrmann uviedol, že zatiaľ nie sú dôkazy pre útočníkovo spojenie s teroristickým hnutím Islamský štát.

Viac
k Téme

TOP videá