Pellegrini pre ta3: Negarantujem, že koalícia po rozpočte bude žiť v láske. Pre Demokratov som bol horší ako Mečiar, mali si to vypočítať

dnes 11:46 , Aktualizované: dnes 12:32

Relácia V politike nemá pauzu ani v lete a zo štúdia ta3 sme sa premiestnili do prezidentskej záhrady. Hosťom Braňa Krála bola tentokrát hlava štátu Peter Pellegrini. Prezident hovoril o výsledkoch samitu NATO, ďalšej podpore Ukrajiny aj možnostiach Slovenska zvyšovať výdavky na obranu. Vyjadril sa tiež k referendu, pripravovanému rozpočtu a napätiu v koalícii.

Peter Pellegrini V politike
Foto: ta3

Demokratov obvinil z farizejstva

V domácej politike sa prezident ostro vyjadril k výhradám strany Demokrati, ktorá ho po referende obvinila z výberu nevhodného termínu a zo zmarenia plebiscitu. Pellegrini tvrdí, že konal výlučne podľa ústavy a zákonov.

„Demokrati ma označovali za človeka, ktorý zmaril referendum, a pomaly za niekoho horšieho ako Mečiar. Neviem, kde na to prišli,“ reagoval.

Otázku o predčasnom ukončení volebného obdobia nemohol podľa neho vypísať pre predchádzajúce rozhodnutie Ústavného súdu. Zároveň pripomenul, že niektorí dnešní predstavitelia Demokratov v minulosti podporili zmenu ústavy, ktorá možnosť takéhoto referenda odstránila.

„Boli to práve Demokrati, pán Šeliga a ďalší, ktorí novelou ústavy referendum o predčasných voľbách vyhodili. A dnes sa farizejsky stavajú na stranu referenda. Urobili všetko preto, aby referendum nemohlo byť o predčasných voľbách, a dnes po ňom volajú,“ povedal Pellegrini.

Pri určovaní dátumu podľa neho prihliadal aj na občanov hlasujúcich zo zahraničia. Skorší termín by im výrazne skrátil čas na prihlásenie sa na voľbu poštou.

„Keby som to mal povedať úplne jednoducho, páni demokrati, keď sú takí múdri, vedia matematiku a poznajú kalendár, mali si to vypočítať. Mohli referendum priniesť do Prezidentského paláca o dva týždne skôr,“ vyhlásil.

Skutočnosť, že sa organizátori referenda neobrátili na Ústavný súd so sťažnosťou proti jeho postupu, prezident vníma ako potvrdenie, že konal správne.

Samotné výsledky nechcel interpretovať ako víťazstvo koalície alebo porážku opozície. Referendum bolo podľa neho legitímne, no občania účasťou ukázali, že jeho otázky nepovažovali za prioritu. Kritizoval tiež ekonomickú logiku plebiscitu, ktorý stál približne 12 miliónov eur, hoci jednu z otázok – odobratie doživotnej renty premiérovi – možno podľa neho riešiť bežným zákonom.

„Hovoriť o tom, či niekomu zoberieme rentu, ktorú možno odobrať bežným zákonom po nových voľbách, je ekonomická obrovská prehra pre tých, ktorí referendum vypísali. Nedáva to logiku,“ povedal.

Odvolávanie vlády referendom by podpísal

Napriek nízkej účasti podporuje zakotvenie možnosti odvolať vládu referendom do ústavy. Obavy, že by plebiscit destabilizoval každú vládu, považuje za prehnané. Na jeho platnosť by musela prísť nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov.

„Prečo niekto vytvára dojem, že okamžite každého pol roka bude referendum? Keby aj bolo, ktoré z nich bude úspešné? Úspešné bude len vtedy, ak si polovica národa naozaj povie, že má vlády po krk,“ povedal.

Možnosť odvolať kabinet podľa neho predstavuje gesto voči občanom a posilnenie ich práv. Vláda by zároveň vedela, že sa nemôže bez následkov spreneveriť svojim sľubom a programovému vyhláseniu.

„Ak by sa referendum dostalo do ústavy, všetkými desiatimi ho podpíšem,“ vyhlásil prezident. Pripomenul pritom obdobie rokov 2020 až 2023, keď podľa neho občania nemali nástroj, ktorým by sa mohli vlády zbaviť pred riadnym termínom volieb.

Voľbu poštou nepovažuje za prioritu

Diskusia o zmene pravidiel hlasovania zo zahraničia je podľa Pellegriniho v rebríčku priorít krajiny „úplne na konci“. Parlament a vláda by podľa neho mali riešiť najmä hospodársky rast, prorastové opatrenia, ochranu pitnej vody, sucho či energetickú bezpečnosť.

Prezident rešpektuje právo vlády meniť pravidlá voľby zo zahraničia, kriticky však vníma návrh zvýšiť hranicu preferenčných hlasov potrebných na preskočenie kandidátov z troch na osem percent výsledku strany.

„Osem percent je nedosiahnuteľných. To už musí byť hviezda alebo dlhodobo známy politik, ktorý je väčšinou aj tak na najvyšších miestach kandidátky,“ povedal.

Zvýšenie hranice by podľa neho znížilo motiváciu kandidátov z nižších miest aktívne pracovať počas kampane. Zároveň by obmedzilo možnosť voličov zmeniť poradie kandidátov stanovené vedením strany.

„Považujem to za zníženie demokratickej súťaže. Občanovi berieme moc premiešať kandidátnu listinu a sťažujeme mu, aby do parlamentu poslal toho, koho naozaj chce, nielen človeka, ktorého vysoko zaradila politická strana,“ vyhlásil. Preferuje preto zachovanie súčasnej trojpercentnej hranice.

Veľkú rekonštrukciu vlády neočakáva

Prezident zatiaľ nedostal žiadny oficiálny ani neoficiálny signál, že sa pripravuje rozsiahla rekonštrukcia vlády. Predĺžený čas na vyriešenie sporu medzi SNS a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom vníma ako priestor na dosiahnutie politickej dohody.

O možnej nominácii Kuffu na post ministra sa odmietol vyjadriť skôr, než mu premiér predloží konkrétny návrh. Predpokladá však, že Robert Fico by s ním možné mená vopred konzultoval.

„Ja dovtedy nebudem nikoho kádrovať. Garantujem však, že vzhľadom na rešpektujúce sa vzťahy medzi premiérom a prezidentom by pán premiér ešte pred predložením nominanta prišiel do paláca a možné mená by so mnou prešiel,“ povedal.

Individuálne zmeny vo vláde pripustil v prípade, že by niektorý minister prejavil záujem pokračovať na inom poste. Spomenul ministra financií a možné pôsobenie vo vedení Národnej banky Slovenska. Zároveň upozornil, že zostávajú neobsadené viaceré významné funkcie vrátane miest ústavných sudcov, vedenia Národného bezpečnostného úradu a pozícií v NBS.

Ich obsadenie si podľa neho bude vyžadovať dohodu všetkých troch koaličných strán. Predpokladá, že nepôjde o jednotlivé nominácie, ale skôr o širší personálny balík.

Rozpočet bude kľúčovým testom koalície

Za najdôležitejší test súdržnosti vlády považuje schvaľovanie štátneho rozpočtu. V koalícii už podľa neho vidieť individuálne požiadavky strán, pričom jednou z hlavných tém bude ďalší osud transakčnej dane.

Daň podľa Pellegriniho vyvoláva veľké napätie a nervozitu v podnikateľskom prostredí. Jej zrušenie alebo úprava by si však vyžadovali nájdenie náhradných príjmov.

Prezident očakáva, že premiér bude schopný nájsť prienik medzi požiadavkami koaličných partnerov. Problém by podľa neho nastal iba v prípade, že by niektorá zo strán považovala svoje priority za natoľko zásadné, že by bola pripravená rozbiť koalíciu.

Vznik úradníckej vlády v súčasnosti neočakáva a ani oň nemá záujem. Ak by vláda stratila dôveru parlamentu, mohla by podľa neho pokračovať v obmedzenom režime až do volieb.

Od pripravovaného rozpočtu bude Pellegrini požadovať najmä prorastové opatrenia, peniaze na dokončenie nemocníc a zachovanie financovania školstva. Prvý vládny balík na podporu rastu označil skôr za kozmetický.

„Bol by som veľmi nervózny a mal by som výhrady k rozpočtu, keby som pre rok 2027 nevidel dostatočné množstvo zdrojov na pokračovanie výstavby rozostavaných nemocníc. Po ukončení plánu obnovy nesmú zostať stáť,“ upozornil.

Ak štát dokáže nájsť peniaze na plnenie cieľov NATO a zvyšovanie obranných výdavkov, musí podľa prezidenta garantovať aj dostavbu nemocníc.

„Nestaviame ich pre Roberta Fica, pre mňa ani pre vládu. Staviame ich pre občanov Slovenskej republiky,“ zdôraznil.

Zároveň nechce, aby rozpočet výrazne obmedzil výdavky na školstvo, ktoré podľa neho prechádza správne nastavenou reformou. Ako prezident nebude lobovať za požiadavky konkrétnej politickej strany vrátane Hlasu-SD, ktorého je čestným predsedom.

Pri verejnom dlhu je ochotný akceptovať pomalšie tempo jeho znižovania, pokiaľ si štát požičiava na investície a podporu ekonomiky, nie iba na spotrebu.

„Zo slovenského dlhu robíme trochu väčší problém, než v skutočnosti je. Ak má štát nájsť impulz na investície a podporu ekonomiky, som aj za mierne vyšší deficit a pomalšie tempo znižovania dlhu,“ povedal.

Na tretej strane sa dozviete, čo si prezident myslí o natradičnom darčeku od tureckého prezidenta aj o možnej výstavbe veterných parkov, ktoré sa stali terčom kritiky.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 2 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"