Nedeľa má byť prvým tropickým dňom v tomto roku. Teploty môžu budúci týždeň atakovať 33 stupňov
Počas soboty majú najteplejšie lokality na juhozápade krajiny dosiahnuť 29 stupňov Celzia. V nedeľu (24. 5.) má byť ešte teplejšie, malo by ísť o prvý tropický deň v tomto roku.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti informoval, že očakávajú maximálnu teplotu s hodnotou 31 stupňov Celzia. V severných okresoch bude miestami okolo 24 stupňov Celzia.
Pribudnú oblaky aj ojedinelé prehánky
Meteorológovia však upozorňujú, že počas nedele sa môže objaviť viac oblačnosti a ojedinele prehánky, výnimočne môže aj zahrmieť. Na teplote to však nebude cítiť.
„Pondelok (25. 5.) bude veľmi podobný, postupne sa však oblačnosť zmenší. Najteplejší bude utorok (26. 5.). Čaká nás prevažne jasné a veľmi teplé počasie, pri ktorom bude maximálna teplota atakovať 32 až 33 stupňov Celzia,“ uviedol SHMÚ.
Predpoveď počasia na nedeľu 24. mája
Jasno až polooblačno. Cez deň postupne miestami až oblačno a ojedinele prehánky, najmä na severe. Výnimočne búrky. Veľmi teplo.
Najnižšia nočná teplota 14 až 9, v údoliach miestami okolo 7 stupňov Celzia.
Najvyššia denná teplota 26 až 31, na Kysuciach, Orave, Liptove a Hornom Spiši väčšinou okolo 24 stupňov stupňov Celzia.
Prevažne severný vietor s rýchlosťou 5 až 30 kilometrov za hodinu, v noci a zrána lokálne aj bezvetrie.
Teplota na horách:
Vo výške 600 - 1000 metrov 24 až 20 stupňov Celzia.
Vo výške 1000 - 1500 metrov 20 až 15 stupňov Celzia.
Vo výške 1500 - 2500 metrov 15 až 7 stupňov Celzia.
Pre niektoré lokality ide v porovnaní s priemerom rokov 1991 až 2023 o mimoriadne teplé počasie.
Ochladenie príde až so studeným frontom
Pred teplotne výrazným studeným frontom, ktorý k nám od severu postúpi počas noci na stredu (27. 5.), bude do našej oblasti vrcholiť prílev teplého vzduchu od západu až severozápadu.
„Front síce prinesie ochladenie, no na výraznejšie zrážky si budeme musieť počkať,“ uzavreli meteorológovia.