Popísali, ako to počas Trumpovej éry vyzerá v Bielom dome

Popísali, ako to počas Trumpovej éry vyzerá v Bielom dome
Zdroj foto: SITA/AP
V sídle prezidenta Spojených štátov vládne atmosféra osamelosti a akejsi "deravosti" - takto popísala svoje pocity z Bieleho domu novinárka Maggie Habermanová, pracujúca pre denník The New York Times a televíziu CNN. V Bielom dome sú podľa nej neustále otvorené dvere a premávajú sa tam davy ľudí.

Trump ožíva na Floride

Prezident si postupne uvedomuje rozsah svojej funkcie, v Bielom dome je osamelý a ožíva, len keď je na Floride. Neznáša tiež medziľudské spory. Habermanová pokrýva ako novinárka Donalda Trumpa už takmer 20 rokov a odkedy sa stal prezidentom, pôsobí ako spravodajkyňa v Bielom dome. V rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu NPR rozprávala o tom, ako to vyzerá v sídle prezidenta a ako sa ako prezident cíti Donald Trump.

"Dopadá naňho rozsah tejto práce. Veľkosť vplyvu čohokoľvek, čo urobí, na milióny ľudí, a zodpovednosť za to: pomaly sa to v ňom usádza," povedala Habermanová.

Trump ako človek je podľa nej predovšetkým milovník domova a nerád spáva v cudzej posteli. Pripomenula, že počas predvolebnej kampane lietal z mítingov vo vzdialených častiach krajiny späť do New Yorku, aby mohol spať doma. To podľa nej vysvetľuje, prečo je ako prezident veľmi striedmy v zahraničných cestách.

Chýba mu rodina

Trumpovi v Bielom dome chýba rodina. Jeho manželka s najstarším synom stále žijú v New Yorku a ostatné deti sú už dospelé a žijú samostatne. V Bielom dome tak nemá nikoho.

"Od ľudí okolo neho opakovane počúvam, že je veľmi osamelý. Nie je zvyknutý žiť sám. Vždy mal niekoho pri sebe. Predtým, než sa stal prezidentom, nielenže spal takmer každú noc vo vlastnej posteli – nebolo to len o posteli, bolo to o rodine, ktorá tam bola," povedala Habermanová.

Trump je podľa nej spokojný a vo vlastnom živle, keď je na Floride. "Miluje Mar-a-Lago. Tam sa prebúdza akýsi spoločenský aspekt jeho povahy, keď každého zdraví. Nikdy som to na ňom nespozorovala, kým som nebola tam," uviedla. Opísala, ako sa Trump venuje hosťom, chodí od stola ku stolu, rozpráva sa s ľuďmi a pýta sa ich, či im je tam dobre a čo jedia. A samozrejme, zväčša tam má manželku i syna.

Nerád prepúšťa ľudí

Novinárka si tiež všimla, že šéf Bieleho domu neznáša medziľudské konflikty a nerád ľudí vyhadzuje z práce. "Chlap známy z televíznej reality šou frázou "Ste vyhodený" v skutočnosti nerád ľudí vyhadzuje a všeobecne povedané, snaží sa to nechať na druhých," charakterizovala ho.

Porovnala aj rečový prejav Trumpa-podnikateľa a Trumpa-prezidenta. Ako prezident je totiž často kritizovaný za svoj prejav. Je to podľa nej preto, že politika je preňho nová vec. Keď rozpráva o veciach, ktoré pozná a ktorým rozumie, rozpráva uvoľnenejšie. "Úprimne, aj teraz, keď s ním nadviažete reč o podnikaní a nehnuteľnostiach, hovorí oveľa plynulejšie, než keď hovorí ako prezident," povedala Habermanová.

Pokiaľ ide o Biely dom, ten je v súčasnosti podľa nej "deravý" ako nikdy predtým – vyzerá to tam ako na železničnej stanici, kde sú dvere stále otvorené a ľudia neustále chodia von a dovnútra. "Keď sme tam s kolegom robili pred dvoma týždňami rozhovor, ľudia sa neustále presúvali von a dnu. Vyvolávalo to vo mne pocit, že sú ich tisíce," uviedla Habermanová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá