Prezident po kritike obmedzí lietanie, viac využije auto

Aktualizované:
Prezident po kritike obmedzí lietanie, viac využije auto
Zdroj foto: TASR
Prezident Andrej Kiska sa stal terčom kritiky po tom, ako minister vnútra Robert Kaliňák informoval o jeho častých cestách lietadlom, z ktorých väčšina údajne nie je na pracovné účely. Kiska obvinil ministra z klamstva, keďže mu vraj sám letku núkal. Napriek tomu teraz vyhlásil, že lietanie obmedzí a bude sa viac prepravovať autom.

Mal povedať, ako to skutočne bolo

„Tak ako som na začiatku svojho pôsobenia ako prezident rešpektoval žiadosť ministra vnútra a využíval som vládnu letku, tak teraz opätovne rešpektujem žiadosť ministra vnútra o to, aby som obmedzil využitie vládnej letky,“ povedal Kiska a doplnil, že keď nastúpil do úradu, pýtal sa ministra, ako má postupovať z pohľadu svojej prepravy.     

„Či je napríklad preprava z paláca do Popradu, kde býva moja rodina, súkromná cesta, alebo cesta ako prezidenta,“ konkretizoval Kiska s tým, že z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov dostal jasnú odpoveď. „Som prezidentom 24 hodín. Každá moja cesta je pokladaná za cestu prezidenta,“ zdôraznil. Podľa vlastných slov mu je v tejto súvislosti skutočne ľúto, že minister vnútra v sebe nenašiel odvahu, nepostavil sa pred verejnosť a nepovedal, ako to skutočne bolo. „Že opätovne klamal a musím len zopakovať, že ma mrzí, že takýto človek stojí na čele ministerstva vnútra,“ zakončil Kiska.

319 letov medzi Bratislavou a Popradom

Informácie o letoch ústavných činiteľov spustili v parlamente slovnú prestrelku. Prezidentovi, ktorý bol vtedy v zahraničí, najmä koalícia vyčítala údajné zneužívanie štátnej letky. Podľa ministra vnútra až 70 percent Kiskových letov nesúviselo s výkonom jeho ústavnej funkcie. Tieto informácie ostro kritizoval šéf SNS Andrej Danko či poslanec Smeru Erik Tomáš, opozícia sa naopak prezidenta zväčša zastávala.

Kaliňák uviedol, že od 1. januára 2015 do 24. marca 2017 lietadlá letky ministerstva vnútra vykonali 880 letov na palube s ústavnými činiteľmi. Z tohto počtu prezident Kiska vykonal 454 letov, premiér Robert Fico 183, predseda NR SR 66 a ostatní ústavní činitelia 178 letov. Lety, ktoré nesúviseli s výkonom funkcií, boli vykonané na žiadosť Kisku, čo bolo 319 letov z a do Popradu, a na žiadosť Fica, čo boli štyri lety - z a do Prahy a do Košíc a späť. Kaliňák tiež uviedol, že Kiska neuhradil čiastku 789.525 eur. Ak by sa zarátali aj lety z roku 2014, spolu by to bolo podľa Kaliňáka 955.000 eur.

Majú sa pozrieť aj na vrtuľníky

Kiska reagoval tým, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov mu na základe jeho žiadosti oznámil, že neexistuje rozdiel medzi súkromnou a služobnou cestou prezidenta, keďže je prezidentom 24 hodín, a tak je jeho úlohou ochraňovať ho po celý tento čas. Úrad mu podľa jeho slov odporučil, aby využíval namiesto súkromných liniek letku ministerstva vnútra.  

Zároveň odporučil poslancom, pokiaľ majú skutočne záujem o to, ako sa účelovo nakladá s prostriedkami štátu, a pokiaľ im nejde len o účelovú kampaň proti prezidentovi, aby sa informovali na využívanie všetkých lietadiel, aj vrtuľníkov za posledné tri roky. A tiež na nákup lietadiel a ich využívanie. S iniciatívou, aby minister Kaliňák poslancom referoval o letoch ústavných činiteľov, prišiel na začiatku schôdze poslanec Smeru Martin Nemky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá