Sulík kritizoval lety prezidenta Kisku, vraj sa chytil do pasce

Richard Sulík kritizoval na Facebooku lety Andreja Kisku. Šéf najsilnejšej opozičnej strany SaS tvrdí, že takmer 400 súkromných letov prezidenta je neobhájiteľných. Sulík si však zároveň myslí, že Kiska len uveril klamstvám ministra vnútra Roberta Kaliňáka a chytil sa tak do pasce.

Vyše 450 letov

O letoch ústavných činiteľov za roky 2015 až 2017 informoval v parlamente minister vnútra Robert Kaliňák a spustil tak ostrú prestrelku medzi koalíciou a opozíciou. Uviedol, že od 1. januára 2015 do 24. marca 2017 lietadlá letky ministerstva vnútra vykonali 880 letov na palube s ústavnými činiteľmi. Z tohto počtu prezident Kiska vykonal 454 letov, premiér Robert Fico 183, predseda NR SR 66 a ostatní ústavní činitelia 178 letov.     

Lety, ktoré nesúviseli s výkonom funkcií, boli vykonané na žiadosť Kisku, čo bolo 319 letov z a do Popradu, a na žiadosť Fica, čo boli štyri lety - z a do Prahy a do Košíc a späť. Kaliňák tiež uviedol, že Kiska neuhradil čiastku 789.525 eur. Ak by sa zarátali aj lety z roku 2014, spolu by to bolo podľa Kaliňáka 955.000 eur.

Kiska: Minister opätovne klame

Kiska reagoval tým, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov mu na základe jeho žiadosti oznámil, že neexistuje rozdiel medzi súkromnou a služobnou cestou prezidenta, keďže je prezidentom 24 hodín, a tak je jeho úlohou ochraňovať ho po celý tento čas. Úrad mu podľa jeho slov odporučil, aby využíval namiesto súkromných liniek letku ministerstva vnútra.

"Minister vnútra ma osobne požiadal, aby som skutočne túto letku využíval. Mrzí ma, že minister vnútra opätovne klame a mrzí ma, že práve takýto človek zastáva takú dôležitú funkciu, ako je minister vnútra SR," konštatoval prezident.     

Zároveň odporučil poslancom, pokiaľ majú skutočne záujem o to, ako sa účelovo nakladá s prostriedkami štátu, a pokiaľ im nejde len o účelovú kampaň proti prezidentovi, aby sa informovali na využívanie všetkých lietadiel, aj vrtuľníkov za posledné tri roky. A tiež na nákup lietadiel a ich využívanie. S iniciatívou, aby minister Kaliňák poslancom referoval o letoch ústavných činiteľov, prišiel na začiatku schôdze poslanec Smeru Martin Nemky.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá